Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
skocznie narciarskie
Autor Wiadomość
oskarasgda 

Dołączył: 21 Sie 2007
Posty: 27
Wysłany: Wto Mar 25, 2008 4:23 pm   

Fragment wczorajszej PANORAMY, w której mowa była o skoczni w Dolinie Radości:
http://pl.youtube.com/watch?v=Ew7eKgIOvn0
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Mar 25, 2008 7:05 pm   

no tak, nie ma co skoczni odbudowywać, bo spowodowałoby to tylko "problemy natury turystycznej" :peace:
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Wto Mar 25, 2008 8:03 pm   

Z tego co wiem, to Wilga mówił dokładniej o tych problemach - szosie dojazdowej do skoczni, hotelu, także zapleczu skoczni, budynkach, oświetleniu, nagłośnieniu - i ich skutkach dla Doliny Radości. Tylko wygląda na to, ze zostało to ucięte - i wyszła bzdura...
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
 
 
oskarasgda 

Dołączył: 21 Sie 2007
Posty: 27
Wysłany: Wto Mar 25, 2008 8:54 pm   

A tak ogólniej mowiąc jesteście ZA odbudową czy PRZECIW. Ja się przyznam, że jestem za, była by to fajna pamiątka po czasach, w których sport miał większe znaczenie niż pogoń za pieniędzmi... ja to widze w ten sposób.
Wiadomo, że zawsze może się znaleźć jakiś głupek (czyt. wandal), który będzie miał ochotę coś zniszczyć, niestety nic się na to nie poradzi...
Piszta co o tym myślicie ogólnie.
 
Łukasz 


Dołączył: 13 Mar 2007
Posty: 280
Wysłany: Wto Mar 25, 2008 9:11 pm   

Mam wątpliwości ze względu na to, że teraz jest to fajny, cichy zakątek z cenną przyrodniczo okolicą, który po wybudowaniu całej nowoczesnej infrastruktury łącznie z drogą i parkingami (o tym była mowa w programie TV) wiele by stracił. Z drugiej strony, może jednak warto go częściowo poświęcić, szczególnie jeżeli dałoby się zachować umiar... Oczywiście gdyby to miała być jedynie odbudowa samej skoczni w dawnej postaci (bez drogi, parkingu, budynków itp.), to byłbym jak najbardziej za.
 
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Wto Mar 25, 2008 9:22 pm   

Przecież taka skocznia teraz jest bez sensu. Ile było "zimy" tej zimy? Przyszła dopiero wiosną, a i to kiepska. Poprzednia zima też była do kitu. I co, cały sezon na armatkach śnieżnych? Przy +15-tu stopniach C, jak było parę tygodni temu?
Ta skocznia miała rację bytu kilkadziesiąt la temu, kiedy był inny klimat.
O skutkach dla ekosystemu Doliny Radości nawet nie ma co wspominać, przy takich pomysłach niedługo będzie można o niej zapomnieć.
Łukasz ma rację - do przyjęcia jest jedynie odbudowa dawnej skoczni, jako zabytku/pamiątki. Ale to z kolei będzie ekonomicznie bez sensu...
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
 
 
oskarasgda 

Dołączył: 21 Sie 2007
Posty: 27
Wysłany: Wto Mar 25, 2008 9:24 pm   

Była mowa o tym, że to ma być tylko odbudowa jako obiekt hisoryczny jako pamiątka, ale zostało to wycięte z materiału. Sam jeszcze o tym mówiłem.
Budowa infrastruktury itp nie miała by najmniejszego sensu, ponieważ niszczylo by to tereny TPK, zbyt mała to góra jest aby robic taki cyrk w okól tego no i oczywiście zimy to u nas typowej dla narciarzy nima :)
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Wto Mar 25, 2008 10:58 pm   

Ano właśnie, a ja dostałem potwierdzenie że Wildze też wycięli sedno wypowiedzi. I tym sposobem wyszedł materiał "pod skocznię", a ci którzy mieli do powiedzenia coś przeciw - wyszli jak wyszli.
To mi coś przypomina...
:hihi:

TV.jpg
Plik ściągnięto 21275 raz(y) 15,62 KB

 
 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Sro Mar 26, 2008 12:09 am   

Brak zimy, warunków i infrastruktury. Poza tym teren parku. Jeden z ostatnich zachowanych w Trójmieście tzw. zielonych terenów w dobrym stanie.

A górka śmiech na sali. Kto by tam skakał? Dzieciaki z przedszkola? :hihi:

Przed wojną skoki narciarskie odbywały się zupełnie inną techniką i na bliższe odległości. Wyobrażacie sobie Adama w Dolinie? Chyba by wylądował w Sopocie na molo :)
_________________
"Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."

Giovanni Falcone (1939-1992), włoski sędzia śledczy, poległy w walce z mafią.
 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Sro Mar 26, 2008 12:19 am   

Żeby się ścigać samochodami nie trzeba mieć od razy bolidu F1.
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Sro Mar 26, 2008 12:43 am   

wystarczą resoraki :hihi:
 
Łukasz 


Dołączył: 13 Mar 2007
Posty: 280
Wysłany: Nie Kwi 19, 2009 9:15 am   

fazi napisał/a:
Wg mnie lepiej było zostawić zatarte stare litery niż tak pobazgrać kamień :II


Nic straconego. Farba użyta przez tajemniczą Szajkę okazała się być wyjątkowo nietrwała. Na kamieniu koło skoczni "1932 Erbaut..." nic już nie widać, na "Dann werden..." połowy farby już nie ma, a kiedy musnąłem go palcem, odpadł kolejny płat. Jak wyglądał wczoraj "Schwedendamm...", można zobaczyć na zdjęciu poniżej:

 
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Pią Kwi 24, 2009 12:24 am   

Łukasz napisał/a:
Na kamieniu koło skoczni "1932 Erbaut..."
łupaszko napisał/a:
Pewnie ta tajemnicza szajka to tzw. "Mnieszjość Niemiecka" z Gdańska,
W Gdańsku w 1932 mniejszosć ?Czy czasem komuś coś sie nie pomyliło :hmm: :wink: .
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Pią Kwi 24, 2009 6:09 am   

łupaszko napisał/a:
Pewnie ta tajemnicza szajka to tzw. "Mnieszjość Niemiecka" z Gdańska

Ale się tropiciel znalazł. :haha:
_________________
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pią Maj 01, 2009 9:54 pm   "Duża" skocznia w Sopocie

Pora wrócić do tematu :%
Poza, opisanymi wcześniej, mogliśmy mieć jeszcze jedną skocznię narciarską. Miała powstać w Sopocie, w lesie, na stoku Sępiego Wzgórza, tuż za stadionem na końcu ul. Wybickiego. Budowa została rozpoczęta i przerwana w latach 50-tych (dokładnych dat nie znam). Słyszałem, że na decyzję o wstrzymaniu budowy miała wpływ całkowicie bezśnieżna zima, ale może, były inne powody.
Wykonano takie prace, jak: wycinka lasu w miejscu skoczni, wyprofilowano bulę, zeskok i dojazd z przeciwstokiem. Dla zwiększenia stromizny część buli wysunięto na zewnątrz pierwotnego stoku. Ten nasyp przegrodził trawersującą tam starą drogę. Ziemię do tego nasypu brano z wykopu powyżej buli. W tym wykopie miał być wykonany próg skoczni i dojazd do niego. Ponieważ różnica wysokości pomiędzy progiem, szczytem wzgórza nie jest wystarczająca do osiągnięcia przez skoczka odpowiedniej prędkości, na pewno, na płaskim tu szczycie wzniesienia, przewidziana musiała być wieża startowa. Do ukończenia obiektu zabrakło tylko, tej wieży. Możliwe, że rozpoczęto prace przy jej budowie. Możliwe, że gromadzono, już materiały do jej wznoszenia. Na pobliskiej przełączce leży betonowy fundament z wystającymi od szczytu płaskownikami. Na takich fundamentach można by stawiać drewniane słupy. Bale na te słupy, też mogły, już, być na górze i zabrane z niej do innego wykorzystania po zaniechaniu budowy :oco:
Analizując możliwe miejsce usytuowania progu (ok. 100 m npm), i miejsca lądowania przy dobrych skokach (ok. 65 m npm), oraz poziomej odległości miedzy tymi punktami (ok. 75 m) można by skakać na odległość 80 - 90 m.
Skocznia ta była pzedmiotem mojej zagadki: http://www.forum.dawnygda...p=109394#109394

Lasy Sopcckie f80k.jpg
Plik ściągnięto 20080 raz(y) 74,88 KB

DSC01241.r.p.k.3.jpg
Zdjęcie z 1961 r. z dorysowanym konturem tego co miało powstać
Plik ściągnięto 20080 raz(y) 74,15 KB

DSC01241.r.jpg
Stan obecny tego miejsca
Plik ściągnięto 20080 raz(y) 77,95 KB

DSC01218.r.jpg
Dojazd, w tle stadion
Plik ściągnięto 20080 raz(y) 77,77 KB

DSC01242.r.jpg
Zniszczony spływającą wodą zeskok i dojazd
Plik ściągnięto 20080 raz(y) 78,75 KB

DSC01229.r.jpg
Bula i wykop w którym mał być próg
Plik ściągnięto 20080 raz(y) 79,45 KB

DSC01230.r.jpg
Zagłębienie wykopu w płaszczyżnie szczytowej
Plik ściągnięto 20080 raz(y) 78,22 KB

DSC01236.r.jpg
Fundament słupa wieży (?)
Plik ściągnięto 20080 raz(y) 78,63 KB

600px-Skocznia_narciarska_schemat[1].png
Plik ściągnięto 20080 raz(y) 25,31 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk