Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Inny Gdańsk i Inny Dawny Gdańsk
Autor Wiadomość
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Sty 17, 2005 7:23 pm   

074 - napisałem Rektórowi, że to wskazidrożek, który stał przy plaży, chyba w Brosen. Zastanawia mnie od dawna ta Robinson Hutte :???:
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pią Sty 21, 2005 10:43 pm   

eee, ja tu... tego... w kwestii formalnej. Zagadka 067 "Wjazd do Neufahrwasser
od strony Letniewa" - Letniewo? A nie Letnica? (tako rzecze prof. Januszajtis, nazwa Letniewo jest niepoprawna)
niczego nie zgaduje, a się wtranca :D
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Sty 21, 2005 10:59 pm   

No to masz! :) Jak się polska topoonomastyka zdecyduje, to może wstawię polską nazwę :^^
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pią Sty 21, 2005 11:09 pm   

no dobra, na poważnie (bo czasem sobie żartujemy :D )
Letnica, a nie Letniewo. Nazwa jest zatwierdzona
Na mapach i dokumentach z tego okresu Letnica występuje jako Lewen Thal, Lowenthal lub Lówenthal, później utarł się zapis Lauental. Drugi człon nazwy oznacza dolinę, natomiast pierwszy nie pochodzi od wyrazu "letni" (nijaki), tylko od Lówe (gwarowo także Lau), czyli lew, zapewne w związku z herbem lub rzeźbą lwa. Nazwa oznaczałaby więc Lwią Dolinę. Tymczasem w 1945 roku spolszczono Lauental na Letniewo, wbrew znaczeniu i prawidłom językowym. Końcówka -ewo charakteryzuje nazwy odosobowe, a w polskim języku nigdy nie było imienia Letni. W 1948 roku znakomity językoznawca prof. Stefan Hrabec zaproponował znacznie lepszą nazwę Lewkowo, ale Komisja Ustalania Nazw Miejscowości przyjęła wersję związaną z "letniością" i tylko poprawiła błędną końcówkę -ewo na -ica, co w rok później zalegalizowano. Od tej pory w życiu publicznym i prawnym obowiązuje nazwa Letnica.
tyle Januszajtis :D
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Sty 21, 2005 11:09 pm   

Z Lauental nie ma problemu, ale jak człowiek chce spolszczyć to zaczynają się schody i nie wiadomo Letniewo to czy Letnica.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Sty 21, 2005 11:12 pm   

To może pozostaniemy przy Lwiej Dolinie ? :^^
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Sob Sty 22, 2005 8:25 pm   

Mikołaj napisał/a:
074 - napisałem Rektórowi, że to wskazidrożek, który stał przy plaży, chyba w Brosen.

Z Brzeźna do Górek Zachodnich w 10 min? 8O
Ja podejrzewam, że to raczej było w okolicy Krakowca... chociaż gdyby wziąć uwagę kierunki w jakich jest "Heubude" i "Westl. Neufähr", to drogowskaz powinien stać na Zatoce Gdańskiej :hihi:
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sob Sty 22, 2005 8:31 pm   

pumeks napisał/a:
Mikołaj napisał/a:
074 - napisałem Rektórowi, że to wskazidrożek, który stał przy plaży, chyba w Brosen.

Z Brzeźna do Górek Zachodnich w 10 min? 8O
Ja podejrzewam, że to raczej było w okolicy Krakowca... chociaż gdyby wziąć uwagę kierunki w jakich jest "Heubude" i "Westl. Neufähr", to drogowskaz powinien stać na Zatoce Gdańskiej :hihi:

Drogowskaz najpewniej stał na skrzyżowaniu dróg w gdzieś między Heubude a Westl. Neufahr. A kierunki pokazywał prawidłowo, dalej przecież droga mogła sobie skręcać, nie?
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
janak 
Jaćko


Dołączył: 25 Paź 2004
Posty: 289
Wysłany: Sro Lut 02, 2005 7:48 am   

Nie wiem czy dotarł do Sz. Prof. Gruna mój list z odpowiedzią na zagadkę No. 526 z Innego Gdańska (ba ani odpowiedzi na list, ani zmiany w zagadce). Wg mnie ten wiatrowskaz (?), chyba w kształcei smoka znajduje się na małym budynku działu gospodarczego na teenie politechniki (koło budynku Hydro).
Przpraszam, za moją ewentualną nadgorliwość, ale jest to moja piewsza zagadka i BARDZO chciałbym zdobyć ten jeden mały punkcik.
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sro Lut 02, 2005 9:05 am   

Jeju, jacy Wy niecieprliwi wszyscy jesteście! Spokojnie. Doszło - będzie. Jakby było więcej chętnych do pracy w Akademii miałbym wiecej czasu na zagadki. :%
 
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Sro Lut 02, 2005 9:25 am   

czyli: odroczenie wyroku... :wink:

jakie te sądy dziś opieszałe :hihi:
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Wto Lut 15, 2005 4:12 pm   

a czy 072 na IDG to nie jest przypadkiem dzisiejsza pętla autobusowa przy Jana z Kolana??? (przytułek dla wdów imienia Barbary Renner)
eee, już widzę, że nie :roll:
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Sro Lut 16, 2005 4:59 am   

a ja pisałam,ze 061 to Zielony Most z Zielonej Bramy ujety....a 011 to z cała pewnoscia fotka z "Koniec i poczatek" Stefana Figlarowicza i Anieli Sliwki-widok na ulice Długą,wg podpisu w tym albumie...nie jest tak ?
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Lut 16, 2005 9:19 am   

Nie Basso, 061 to nie jest Zielony Most z Zielonej Bramy. :mrgreen:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sro Lut 16, 2005 9:55 am   

061 to nie jest most do skoku na małpę. Aczkolwiek konotacje zwierzęce są jak najbardziej słuszne :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk