Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
"kościerzyńskie'' abc
Autor Wiadomość
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pią Sty 07, 2005 2:25 pm   Re: "kościerzyńskie'' abc

wrangla napisał/a:

Gdzie słyszysz?
Odmiana "kościerski" nie figuruje tylko na papierze! Jest oficjalna, a jednocześnie praktycznie używana. Właśnie tak wszyscy w Kościerzynie i okolicach mówią! Tak jest poprawnie.


Aaa, w Kościerzynie i okolicach...

Jesli chodzi o to kto i gdzie notorycznie mówi "koscierzyński" to są to ci sami ludzie, którzy widza w Gdańsku "starowkę". Czyli chodzi o [----] (ustawa o poprawności politycznej). Z reguły nie w Kościerzynie (rzadko mam przyjemność tam bywać), ale nie tak daleko od niej...
 
wrangla 
co to w ogóle jest za nick...


Dołączyła: 01 Gru 2004
Posty: 1220
Wysłany: Pią Sty 07, 2005 2:37 pm   Re: "kościerzyńskie'' abc

Zoppoter napisał/a:
Aaa, w Kościerzynie i okolicach...
:% No chyba nie w Ustrzykach Dolnych...

Cytat:
Z reguły nie w Kościerzynie (rzadko mam przyjemność tam bywać)...
A ja mam przyjemność bardzo często.
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pią Sty 07, 2005 2:42 pm   Re: "kościerzyńskie'' abc

wrangla napisał/a:
Zoppoter napisał/a:
Aaa, w Kościerzynie i okolicach...
:% No chyba nie w Ustrzykach Dolnych...


Chodzi o to, zepoprawna forma jest uzywana niemal wyłącznie przez samych zainteresowanych. Ale juz w trójmieście powszechna jest forma błędna...
 
Petelka 


Dołączyła: 20 Lis 2003
Posty: 937
Wysłany: Pią Sty 07, 2005 2:54 pm   

Cytat:
Chodzi o to, zepoprawna forma jest uzywana niemal wyłącznie przez samych zainteresowanych. Ale juz w trójmieście powszechna jest forma błędna...

Szperam w pamięci, ale jakoś nie przypominam sobie, abym kiedykolwiek słyszała określenie "kościerzyński"...
_________________
When a man is tired of Gdańsk he is tired of life /niby Oscar Wilde/
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pią Sty 07, 2005 2:56 pm   

Petelka napisał/a:
Szperam w pamięci, ale jakoś nie przypominam sobie, abym kiedykolwiek słyszała określenie "kościerzyński"...


No to widocznie ja mam takiego pecha strasznego. W każdym razie, o ile w moim otoczeniu ktos mówi "koscierski", to tylko dlatego, ze został przeze mnie pouczony w tej kwestii...
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Pią Sty 07, 2005 2:59 pm   

Ja też nie słyszałem wersji "kościerzyński", ale zobaczcie tutaj:
http://slowniki.pwn.pl/zasady/629354_1.html
Cytat:
Obydwie formy — ogólnopolską i lokalną — uznajemy za poprawne: na przykład oprócz ogólnopolskiej postaci przymiotnika kościerzyński, pochodzącego od nazwy miasta Kościerzyna, uznajemy za poprawną także lokalną: kościerski.

8O 8O 8O 8O 8O 8O
 
wrangla 
co to w ogóle jest za nick...


Dołączyła: 01 Gru 2004
Posty: 1220
Wysłany: Pią Sty 07, 2005 3:02 pm   

Cytat:
No to widocznie ja mam takiego pecha strasznego. W każdym razie, o ile w moim otoczeniu ktos mówi "koscierski", to tylko dlatego, ze został przeze mnie pouczony w tej kwestii...
No to rzeczywiście masz pecha. :wink:
Po głowie im za to "kościerzyńskie" :hihi:

Co do słownika - forma ogólnopolska i forma lokalana?! - dla mnie to jest bez sensu.
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Pią Sty 07, 2005 9:22 pm   

Pytanie od czego "kościerski" usłyszałam w Kartuzach, stojąc na ulicy Kościerskiej :wink:
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sob Sty 08, 2005 2:16 am   

Jeśli chodzi o przewodniki, to bardzo lubię wydawnictwo Bezdroża, jak sama nazwa wskazuje nie spacjalizują się w Majorce :hihi:
Mam też przewodnik z cyklu "najlepsze wycieczki na rowerze górskim - okolice Trójmiasta, Pojezierze Kaszubskie", ale takie odtwórcze wyprawy to połowa frajdy.

Czasu jeszcze sporo zostało, ale trzeba pomyśleć o jakiejś wycieczce.
 
janak 
Jaćko


Dołączył: 25 Paź 2004
Posty: 289
Wysłany: Sob Sty 08, 2005 12:30 pm   

Ja też używałem tylko formy lokalnej (na szczęście uznanej za poprawną) - <b>kościerski</b> i chyba nigdy nie spotkałem się z formą ogólnopolską - kościerzański (jestem zdziwiony, że taka forma istnieje i obowiązuje, ale ja stary Kaszub jestem :wink: )
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Sty 10, 2005 9:53 pm   

Może forma "kościerzyński" jako "ogólnopolska" stosowana jest w stolycy i dlatego mało kto z nas ją słyszał :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
wrangla 
co to w ogóle jest za nick...


Dołączyła: 01 Gru 2004
Posty: 1220
Wysłany: Wto Sty 18, 2005 5:40 pm   

Corzano napisał/a:
A po za tym, wrangla, co sądzisz o tej książce? Warto kupić?

Jeszcze nigdy nie jeździłam na rowerze według trasy określonej w jakimś przewodniku.
To byłoby trochę ograniczenie mojej wolności. :hihi:

No, ale wracając do pascalowego przewodnika.
Dla mnie jest w nim za mało informacji o poszczególnych miejscowościach i atrakcyjnych miejscach. Informacje te są bardzo zwięzłe, krótkie, ogólnikowe. Może dla niektórych jest to wystarczające, ja mam niedosyt.

Z rzeczy przydatnych w tej ksiązce, to np. liczba kilometrów dzieląca poszczególne miejsca.
Sztywne małe mapy też są dość fajne, jednak ja musiałabym wziąć ze sobą jeszcze dodatkowe mapy, dużo bardziej szczegółowe.

Znajdzie się też trochę przydatnych informacji, jak np. podjazd jest bardzo stromy, droga jest piaszczysta...itp. Może komuś ułatwi to wyprawę, dla mnie jest to odbieranie niespodzianki.

Wyrok końcowy:
Jest to książka dla osób, które chcą sobie gdzieś pojechać, ale nie mają chęci na przygotowywanie trasy. Dla osób, którym wystarczy informacja, że np. w Odrach są Kamienne Kręgi, ale o Gotach już nie chcą się dowiedzieć.

No i na koniec cytat: :hihi:
"Gdańsk urzeka bajkową architekturą i przepychem fasad kamieniczek starowki...."
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Sro Sty 19, 2005 8:52 am   

wrangla napisał/a:
No i na koniec cytat: :hihi:
"Gdańsk urzeka bajkową architekturą i przepychem fasad kamieniczek starowki...."


Doprawdy, jestem urzeczony w rzeczy samej.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Sty 19, 2005 1:07 pm   

Cytat:
"Gdańsk urzeka bajkową architekturą i przepychem fasad kamieniczek starowki...."

Ja oglądając przedwojenne zdjęcia, określił bym to raczej mianem "dekoracji teatralnych".
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sro Sty 19, 2005 3:45 pm   

Malkontent!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk