Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
My z Przymorza
Autor Wiadomość
bazyli 


Dołączył: 19 Lis 2004
Posty: 80
Wysłany: Wto Gru 21, 2004 9:40 pm   

Wróćmy do faktów - falowiec na Obrońców ma szesnaście klatek schodowych połączonych pierwotnie po cztery razem. Podział numeracyjny jest następujący klatki od 4D do 4A 6D do 6 A 8D do 8A i 10D do 10 A - razem 16 klatek. W początkowym okresie można było swobodnie przemieszczac się galeriami na którymkolwiek piętrze poczynając od klatki D do klatki A (jesli szliśmy od strony ulicy Chłopskiej lub odwrotnie - od ulicy Dąbrowszczaków...) Nie raz bawiłem się w berka lub w popularnego w moich czasach "Syfa" ganiając się po owych klatkach schodowych z piętra na piętro...
Ulica Obrońców Wybrzeża - początkowo skłądała się jedynie z jednego pasa ruchu - pierwotnie ulica miała swój wylot na Chłopską jedynie od strony fabryki prefabrykatów - czyli nie od strony samego falowca. Ulica w tym miejscy delikatnie skręca. Naprzeciw klatki schodowej 4D na owej ulicy mieścił się przystanek autobusowy (obecnie zlikwidowany) - widzałem go z okna swojego mieszkania. Przystanek w drugą stronę mieścił się tam gdzie dzisiaj w okolicach kiosku ruchu. Skrzyżowanie Chłopska, Czerwonego Sztandaru, Obrońców zmieniło radykalnie charakter z chwila wybudowania torowiska tramwajowego i poszerzeniu chłopskiej o drugie pasmo ruchu. Istniał równiez projekt - niestety zarzucony - nie wiem z jakiego powodu - wybudowania torowiska tramwajowego przez ulicę Obrońców Wybrzeża i puszczenia linii tramwajowej przez Zieloną Drogę w celu połącznia jej z Nowym Potrem i Breżnem. Nie wiem dlaczego zostało do zarzucone...
To na razie tyle - reszta wkrótce, jak zbiore materiały...
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Gru 21, 2004 9:47 pm   

Ja w bardzo wczesnej młodości mieszkałem na Kołobrzeskiej 44 i do przedszkola chodziłem na Lumumby, a jak byłem chory zastrzyki w odpowiednie miejsce dostawałem w przychodni na Obrońców Wybrzeża. I na tym właściwie kończy sie moja znajomość z falowcami, po prostu je mijałem. Jak trochę podrosłem lubiłem razem z kolegami rzucać z galerii na X p. żołnierzyka podczepionego do chusteczki do nosa imitującej spadochron, ale to było na Kołobrzeskiej w tym krótkim falowcu.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
bazyli 


Dołączył: 19 Lis 2004
Posty: 80
Wysłany: Wto Gru 21, 2004 9:52 pm   

Bardzo mi przykro - przychodnia była albo na ulicy Lumumby, albo na Opolskiej - na Obrońców - nigdy nie było przychodni lekarskiej...
 
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Wto Gru 21, 2004 9:59 pm   

Cytat:
Jak trochę podrosłem lubiłem razem z kolegami rzucać z galerii na X p. żołnierzyka podczepionego do chusteczki do nosa imitującej spadochron,


Ja jak byłem w pierwszych klasach podstawówki, zawsze jak byłem u dziadka, który mieszkał w falowcu na IX piętrze, rzucałem w ludzi ogórkami kiszonymi :P
_________________
Peter von Danzig
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Gru 21, 2004 10:00 pm   

Na Opolskiej :hmmm: Jak podrosłem wybudowano przychodnie vis a vis mojej klatki na Kołobrzeskiej. A przychodnia była (jak dobrze pamiętam, w końcu minęło 30 lat) nad apteką na Obrońców. Ale mogę się mylić, jak człowiek napina z całej siły niektóre mięśnie (raz nawet złamała sie igła) i rozpaczliwie broni się przed torturami to nie w głowie mu zapamiętywanie ulic, przy których te okropieństwa miały miejsce :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
bazyli 


Dołączył: 19 Lis 2004
Posty: 80
Wysłany: Wto Gru 21, 2004 10:06 pm   

A o jakich latach mówimy? W latach 1973 do dxziś na pewno nie było przychodni na Obrońców - najbliższą przychodnią byłą ta na lumumby i faktycznie - po wybudowaniu przychodni na Kołobrzeskiej Albo Opolskiej - bo chyba taka jest numeracja przychodni - nie pamiętam tam przeniesiono część pacjentów z ulic bliskich tamtej okolicy. Mogłeś być - co najwyzej w tak zwanej spółdzielni lekarskiej mieszczącej się nad papierniczym - po schodkach - koło Fryzjera lub kaletnika - zależy z której strony i może tam - faktycznie kłuto cie igłami - choć ja pamiętam że były tam głównie gabinety stomatologiczne
 
Rysiek 
Pietzkendorfer

Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 88
Wysłany: Wto Gru 21, 2004 10:35 pm   

bazyli napisał/a:
Mam cieawe zdjęcie z okresu budowy falowca ale za cholerę nie mam strony z której mógłbym je wysłąć, mogę co najwyżej konus je podesłać do zmiaeszczenia...

Proponuje Tobie http://upload.miau.pl/
Jest to stronka o kotach :D ale przez nią łatwo można zamieszczać fotki na serwerze.
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Gru 21, 2004 10:44 pm   

Cytat:
A o jakich latach mówimy?

Ja mówię o samym początku lat 70-tych (między 71 a 75 - wtedy poszedłem do szkoły). I faktycznie przychodnia była na Lumumby, ale gabinet zabiegowy był na Obrońców Wybrzeża. Później jak wybudowano przychodnię na Kołobrzeskiej chodziłem już tam.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
wrangla 
co to w ogóle jest za nick...


Dołączyła: 01 Gru 2004
Posty: 1220
Wysłany: Wto Gru 21, 2004 10:49 pm   

bazyli napisał/a:
Mam cieawe zdjęcie z okresu budowy falowca ale za cholerę nie mam strony z której mógłbym je wysłąć...


Inna strona nie jest potrzebna do umieszczania zdjęć. Możesz fotki wrzucić na forum prosto z dysku. Skorzystaj z opcji "Załącz plik" [Przegladaj...]
 
Maciek 
Krzywek

Dołączył: 09 Mar 2004
Posty: 286
Wysłany: Wto Gru 21, 2004 11:23 pm   

Sabaoth powiedział :
Cytat:
do przedszkola chodziłem na Lumumby


Ja też tam chodziłem do przedszkola .Może jesteśmy kumplami z przedszkola ? :D
Byłeś w "truskawkach" czy w "muchomorkach" :haha:
_________________
Nie wiem, nie znam się, nie orientuje się, zarobiony jestem !
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Gru 21, 2004 11:29 pm   

Cytat:
Byłeś w "truskawkach" czy w "muchomorkach"

O cholera, nie pamiętam. Chodziłem do starszaków, chociaż powinienem do średniaków :mrgreen: A przedszkole było na parterze jednego z bloków za Lumumby ("za" patrząc od strony Obrońców Wybrzeża) i na prawo od przychodni.

Za to do podstawówki zacząłem chodzić do 80-tki do klasy I e - "Misie". Każdy musiał mieć na fartuszku wyhaftowanego misia, na ramieniu wyhaftowaną klasę i oczywiście przyszytą tarczę. Po rozpoczęciu roku szkolnego mieliśmy krótko lekcje w 79-ej (chyba taki byl jej numer) na Kołobrzeskiej.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Maciek 
Krzywek

Dołączył: 09 Mar 2004
Posty: 286
Wysłany: Wto Gru 21, 2004 11:36 pm   

Cytat:
A przedszkole było na parterze jednego z bloków za Lumumby
:hmmm:
A to nie znam .
Ja chodziłem do prawdziwego przedszkola w osobnym budynku. :hihi:
_________________
Nie wiem, nie znam się, nie orientuje się, zarobiony jestem !
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Gru 21, 2004 11:49 pm   

Do tego przdszkola chodziłem dosyć krótko. Później, też krótko do normalnego między Obrońców Wybrzeża a Lumumby.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Maciek 
Krzywek

Dołączył: 09 Mar 2004
Posty: 286
Wysłany: Sro Gru 22, 2004 12:01 am   

Cytat:
Później, też krótko do normalnego między Obrońców Wybrzeża a Lumumby.

No to jednak jesteśmy kumplami z przedszkola :hihi:
_________________
Nie wiem, nie znam się, nie orientuje się, zarobiony jestem !
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Gru 22, 2004 12:39 am   

Fajnie po latach spotkać kumpla z przedszkola :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk