Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
digitalizowane zbiory PAN
Autor Wiadomość
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Gru 15, 2004 11:44 am   digitalizowane zbiory PAN

Spójrzcie na listę CD-romów, wiele pozycji, zwłaszcza tych z końca by nas na pewno zainteresowało. Czy wiecie może na jakich zasadach te płyty są udostępniane? Kopiowanie choćby fragmentów zapewne też będzie zabronione, bo to przecież materiały sprzed 1945 r. :eee...:
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Gru 15, 2004 11:55 am   

Wydaje mi się że jesteś niesłusznie zgryźliwy. Nie ma zakazu KOPIOWANIA materiałów sprzed 1945 r., tylko ich KSEROWANIA. Jak ci zależy, to możesz zamówić kopię każdego dzieła sprzed 1945 r. - nawet z XVIII wieku - ale w formie fotokopii. To jest dosyć istotna róznica (również cenowa). Wśród bibliotekarzy panuje, i chyba słusznie, przekonanie że kserowanie szkodzi papierowi z którego są wykonane książki, i dlatego ograniczają możliwość kserowania.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Gru 15, 2004 12:07 pm   

Zgryźliwość wynika z przykrych doświadczeń, o których swego czasu pisałem. O ile jestem w stanie zrozumieć, że ksero czy skaner mogą zaszkodzić książce sprzed 1945 r. (umówmy się, że tak, ciekawe jak długo utrzyma się ta granica 45 r.), to zrobienie zdjęcia aparatem cyfrowym bez flesza chyba już nie, a tego również mi zabroniono. Jedyną formą korzystania ze zbiorów sprzed 1945 r. jest zatem czytanie i przepisywanie ręczne, co np. w wypadku ilustracji słabo się sprawdza. Szkoda, że nie ma obowiązku korzystana z usług kopistów.

O fotokopiach nie ma co pisać, musiałem je zrobić w przypadku tekstów gotykiem i z ilustracjami na których mi zależało - zapłaciłem około 50 zł za 15 stron.
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sro Gru 15, 2004 12:15 pm   

A ja uważam, Pumeks, że Mikołaj jest w pełni słusznie zgryźliwy. Już gdzie jak gdzie, ale w PANie panuje wyjątkowo niechętny stosunek do czytelnika.
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Gru 15, 2004 12:18 pm   

Mikołaj napisał/a:
(umówmy się, że tak, ciekawe jak długo utrzyma się ta granica 45 r.)

W Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie już ponad 10 lat temu przesuwano tę granicę na 1970 r.
Mikołaj napisał/a:
Jedyną formą korzystania ze zbiorów sprzed 1945 r. jest zatem czytanie i przepisywanie ręczne
O fotokopiach nie ma co pisać, musiałem je zrobić w przypadku tekstów gotykiem i z ilustracjami na których mi zależało - zapłaciłem około 50 zł za 15 stron.

Tu jest sprzeczność - nie jest to JEDYNA forma korzystania, skoro MOŻNA zrobić fotokopię. Słyszałeś o przypadku, żeby komuś odmówiono fotokopii? Co innego to cena za tę usługę, ale tutaj przypomnę co kiedyś przeczytałem na tym forum: "rzeczy (usługi) warte są tyle, ile ludzie są gotowi za nie zapłacić."
Grün napisał/a:
A ja uważam, Pumeks, że Mikołaj jest w pełni słusznie zgryźliwy. Już gdzie jak gdzie, ale w PANie panuje wyjątkowo niechętny stosunek do czytelnika.

Cenię sobie biblioteki z restrykcyjnym podejściem, bo w nich na ogól potrzebne książki są na miejscu i można z nich korzystać. W bibliotekach o podejściu nazbyt liberalnym (np. u mnie w fabryce) często co bardziej atrakcyjne rzeczy zostały wypozyczone nie wiadomo komu i nie wiadomo ile lat temu, a ja odchodzę z kwitkiem.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Gru 15, 2004 12:35 pm   

Skoro już postanowiłeś ich bronić, szkoda że nie odnisłeś się do zakazu robienia zdjęć, nawet bez flesza. Czym jest ten zakaz podyktowany?

Cytat:
"rzeczy (usługi) warte są tyle, ile ludzie są gotowi za nie zapłacić."

No tutaj akurat jest inaczej:

Ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach:
Art. 14. 1. Usługi bibliotek, których organizatorami są podmioty określone w art. 8 ust. 2, (czyli ministrowie i kierownicy urzędów centralnych i jednostki samorządu terytorialnego) są ogólnie dostępne i bezpłatne, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Opłaty mogą być pobierane:
1) za usługi informacyjne, bibliograficzne, reprograficzne oraz wypożyczenia międzybiblioteczne,
2) za wypożyczenia materiałów audiowizualnych,
3) w formie kaucji za wypożyczone materiały biblioteczne,
4) za niezwrócenie w terminie wypożyczonych materiałów bibliotecznych,
5) za uszkodzenie, zniszczenie lub niezwrócenie materiałów bibliotecznych.
3. Wysokość opłat, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, nie może przekraczać kosztów wykonania usługi.

i mam wrażenie, że 3 zł za kartkę jednak przekracza...

Ale nie o to pytałem. Nie wiecie jak jest z tymi płytami? Udostępniają je razem z jakimś komputerem? Bo na tej liście naprawdę jest mnóstwo ciekawostek!
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Gru 15, 2004 12:44 pm   

Sporo ciekawostek, ciekawe czy można otrzymać kopie takich płyt? Ale to pewnie pytanie retoryczne :II
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sro Gru 15, 2004 12:46 pm   

Nie nieeee, Pumeks. Wydaje mi się, że mylisz liberalne podejście z bałaganem.
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Gru 15, 2004 1:09 pm   

Mikołaj napisał/a:
Ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach:
Art. 14. 1. Usługi bibliotek, których organizatorami są podmioty określone w art. 8 ust. 2, (czyli ministrowie i kierownicy urzędów centralnych i jednostki samorządu terytorialnego) są ogólnie dostępne i bezpłatne, z zastrzeżeniem ust. 2.

To jest dosyc ciekawe. Nie mam dostępu do aktualnego statusu Biblioteki Gdańskiej, ale wiem że dosyc istotną rolę (zwłaszcza w sprawach finansowych) odgrywa powołana przy bibliotece fundacja, którą zdaje się zarządza były wojewoda z ramienia UW prof. Borzyszkowski. Nie jestem pewien czy przypadkiem ta fundacja nie pełni obecnie roli "organizatora" biblioteki (u nas się zawsze mówiło "jednostki założycielskiej", być może to to samo).
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sro Gru 15, 2004 1:19 pm   

Nie nie - jednostka założycielska a organizator to zupełnie co innego. Pierwszy to w przypadku bibliotek organ publiczny, drugim może być ktokolwiek.
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Gru 15, 2004 1:23 pm   

Pumeks, nie szukaj dziury w całym. Art 14 dotyczy biblioteki PAN, a funadacja nie jest jej organizatorem.
Powiedz lepiej, czemu nie wolno robić zdjęć, nawet bez flesza. To też niszczy książki?
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Gru 15, 2004 2:04 pm   

Mikołaj napisał/a:
Powiedz lepiej, czemu nie wolno robić zdjęć, nawet bez flesza. To też niszczy książki?

Nie wiem, napisz do dyrekcji Biblioteki, może Ci odpowiedzą :wink: Może dlatego, że traktują robienie zdjęć jako "usługę reprograficzną" i życzą sobie mieć na to monopol?
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sro Gru 15, 2004 2:31 pm   

Mikołaj napisał/a:
Pumeks, nie szukaj dziury w całym.

Protestuję! Pumeks w szukaniu dziur w całym jest rewelacyjny! Wiecie ile błędów w świat nie poszło dzieki tej cesze?
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Gru 15, 2004 2:38 pm   

Mi chodziło o to, że próbuje się wywinąć :wink: skupiając uwagę przeciwnika na mniej istotnych szczególach.
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sro Gru 15, 2004 2:55 pm   

A to norma :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk