Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Stare nazwy dzielnic
Autor Wiadomość
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Pon Mar 20, 2006 12:37 pm   

Dorzuć jeszcze sławetną Morenę... :hihi:

Obszar uniwerkowo-oliviański to mogą być Polanki, ale administracyjnie to Oliwa.
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
 
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Pon Mar 20, 2006 2:07 pm   

knovak napisał/a:
Obszar uniwerkowo-oliviański to mogą być Polanki, ale administracyjnie to Oliwa.


No tak, ale rozpatruję to tak, że może być duża Oliwa i Oliwa jako centrum a oprócz tego Polanki, Gospódka, Żabianka, Dwory i co tam jeszcze?

Tak samo Wrzeszcz: Dolny, Górny, Brętowo...
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pon Mar 20, 2006 2:18 pm   

Bartosz B. napisał/a:
Szlag mnie czasem trafia jak widzę takie kwiatki jak np. Geant Osowa (a nie Wysoka),

Właściwie cała Osowa (no, a przynajmniej jej większość łącznie z "centrum" Osowej) powinna nazywać się "Wysoka" - ale że stacja kolejowa (nota bene stojąca najbliżej "Nowego Świata") nazwana została właśnie "Osowa", to przesądziło o nazwie dzielnicy...

Bartosz B. napisał/a:
knovak napisał/a:
Obszar uniwerkowo-oliviański to mogą być Polanki, ale administracyjnie to Oliwa.


No tak, ale rozpatruję to tak, że może być duża Oliwa i Oliwa jako centrum a oprócz tego Polanki, Gospódka, Żabianka, Dwory i co tam jeszcze?

Tak samo Wrzeszcz: Dolny, Górny, Brętowo...

Jak ktoś mówi o okolicach hali Olivii "Oliwa" to znaczy, ze trafiłes na "tubylca", w dodatku jeszcze jako tako obeznanego z topografią miasta. Niestety dla większości ludzi to jest "Przymorze" (dobrze, że nie "Przymorze - Uniwersytet" :hihi: )
"Dolny" i "Górny Wrzeszcz" to nowotwory, które trzeba tepić rozpalonym żelazem. Niestety są chyba coraz bardziej popularne i wyplenić się już nie dadzą (podobnie jak "Morena")
_________________
da, da, da...
 
 
rispetto 


Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 1585
Wysłany: Pon Mar 20, 2006 2:49 pm   

A czy problem nie polega na tym, że te poszczególne dzielnice po prostu tak się rozrastają, że nie sposób ich ogarnąć jedną nazwą? Stąd dodatki typu "Dolny, czy Górny". Poza tym kiedyś te poszczególne dzielnice, wsie i przysiółki były wyraźnie od siebie odgraniczone i łątwiej było o utrzymanie stosownej terminologii.
Inną sprawą jest też rozrastanie się dzilnic mieszkaniowym. Skoro np. Chełm rozrasta się w kierunku Orunii, to jasne, że mieszkańcy ulicy Zamiejskiej, czy Ptasiej będą kojarzyli swoje miejsce zamieszkania z Chełmem (bo stamtąd idzie ekspansja), a nie z "jakąś" Starą Wsią, czy z rozpadającą się Orunią.
O nazwach "potocznych" i ich funkcji we współczesnym języku nawet nie będę wspominał, bo temat Starowki już to poruszył.
_________________
...........................................
Pomóż Hanusi jeśli możesz
http://dzieciom.pl/5002
...........................................
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Sro Mar 22, 2006 10:17 am   

danziger napisał/a:
Właściwie cała Osowa (no, a przynajmniej jej większość łącznie z "centrum" Osowej) powinna nazywać się "Wysoka" - ale że stacja kolejowa (nota bene stojąca najbliżej "Nowego Świata") nazwana została właśnie "Osowa", to przesądziło o nazwie dzielnicy...


A z kretynizmów to jeszcze Renk i Selgros znajdujące się w Barniewicach, które to nie leżą
nawet w Gdańsku. A lokalizacja obiektów to przecież Nowy Świat lub Owczarnia.
Albo lotnisko w Rębiechowie. Chyba jakaś część płyty lotniska może leżeć
na części dawnych pól należących do Rębiechowa. Ale przecież terminal
jest w Firodze. Spytajcie kogoś gdzie znajduje się Young Digital Poland albo IBM. Pewnie odrzekną, że w Rębiechowie.
A skrzyżowanie Słowackiego z Potokową to oczywiście będzie dla nich Niedźwiednik.
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Sro Mar 22, 2006 12:30 pm   

Jedna ze świezo upieczonych forumowiczek ma napisane w profilu, że jest z ... Sopotu-Wyścigi. Ciekaw jestem czy mieszka ona na torze wyscigów konnych, na peronie przystanku SKM Sopot-Wyscigi, czy może chodzi o jakies zupełnie inne "Wyścigi"... Moze o tor motocrossowy umiejscawiany przez wielu ludzi w Sopocie, a w rzreczywistści zlokal;izowany w Kolibkach...?
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Sro Mar 22, 2006 12:43 pm   

Na hipodromie da się mieszkać, w tych domkach przy stajniach od strony Żabianki; mam kolegę który tam swego czasu urzędował ponad rok :hihi:
(choć SKM-ka często szumiała, fajnie bywało :wink: )
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
Ostatnio zmieniony przez knovak Sro Mar 22, 2006 2:37 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Sro Mar 22, 2006 12:57 pm   

Zoppoter napisał/a:
Jedna ze świezo upieczonych forumowiczek ma napisane w profilu, że jest z ... Sopotu-Wyścigi. Ciekaw jestem czy mieszka ona na torze wyscigów konnych

Może ta forumowiczka to koń? :wink: Mojemu kotu zdarza się pisać na klawiaturze :wink:
A swoją drogą to Ty Zopp szykujesz się na Wielkiego Śledczego, że ludziom w profilach szperasz? :P Nie nadajesz się, bo nie masz na imię Roman :hihi:
_________________

 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sro Mar 22, 2006 2:20 pm   

Bartosz B. napisał/a:
w Barniewicach, które to nie leżą nawet w Gdańsku.

Tu się nie zgodzę. Historyczne terytorium wsi Barniewice jest obecnie podzielone na 3 części, z których jedna znajduje się w Gdańsku, a dwie na terenie gminy Żukowo.
_________________
da, da, da...
 
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Sro Mar 22, 2006 3:04 pm   

danziger napisał/a:
Tu się nie zgodzę. Historyczne terytorium wsi Barniewice jest obecnie podzielone na 3 części, z których jedna znajduje się w Gdańsku, a dwie na terenie gminy Żukowo.


Jakieś dziwne było to wielkie rozszerzenie w bodajże 1973 roku. Poprzyłączano wtedy fragmenty Kowal, Rębiechowa, Barniewic i może jeszcze czegoś (Borkowo?) a nie całe te wsie. Takie Kowale to aż się prosi aby stały się częścią Gdańska.
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Sro Mar 22, 2006 5:24 pm   

fritzek napisał/a:
A swoją drogą to Ty Zopp szykujesz się na Wielkiego Śledczego, że ludziom w profilach szperasz?


Iiii, tylko w niektórych przypadkach, jak mnie coś zafrapuje.
Ta forumowiczka pochwaliła sie ze "wraca z Ocypla do Sopotu" więc chcialem sprawdzić ziomalkę... :mrgreen:
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Sro Mar 22, 2006 6:05 pm   

e, to jeszcze nic. ja kiedyś, bardzo dawno temu i za siedmioma górami, a więc ja twierdziłam że się urodziłam w Gdańsku Głównym :hihi:
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Sro Mar 22, 2006 6:08 pm   

seestrasse napisał/a:
e, to jeszcze nic. ja kiedyś, bardzo dawno temu i za siedmioma górami, a więc ja twierdziłam że się urodziłam w Gdańsku Głównym :hihi:


To i tak lepsze niż starowka...
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Sro Mar 22, 2006 8:03 pm   

seestrasse napisał/a:
e, to jeszcze nic. ja kiedyś, bardzo dawno temu i za siedmioma górami, a więc ja twierdziłam że się urodziłam w Gdańsku Głównym :hihi:


to by tłumaczyło kolejowe zainteresowania :wink:
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Sro Mar 22, 2006 9:06 pm   

o, dzięki! :== :hihi:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk