Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Stare Miasto na Ogarnej
Autor Wiadomość
bavar 
Schönfeld

Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 158
Wysłany: Sob Paź 31, 2009 10:50 am   

groszek napisał/a:
tego nie pojmuję czemu niby niedorzeczne,chyba że ktos moze sie obawiać....czegoś :wink:


Użyłem słowa niedorzeczne, aby nie wyrazić się dobitniej..

Po prostu zależy mi, aby na zewnątrz [znaczy się po za forum] ludzie średnio lub słabo zorientowani w tematyce dawnego Gdańska nie doklejali mi i innym [którym oczywiście zależy] łatki separatysty lub gorzej - faszysty, rozmiłowanego m.in. w niemieckich napisach gotykiem na budynkach pisanych.. :wink: Dlatego też jako.. Polak [a nie Gdańszczanin, czy inny Danziger :hiihihi: ] interesujący się tą niezwykłą, piękną i smutną historią tego miasta i okolic jestem wyczulony na ślepe zauroczenie tym miejscem, które to zauroczenie wg mnie działa na naszą niekorzyść. I od razu odpowiadam, że mnie nie wpędza w błogi spokój stwierdzenie, że oto nie obchodzi nas, co myślą inni, bo to najzwyczajniej nieodpowiedzialne jest i potem czytamy takie i podobne paszkwile jak ostatnio na trójmieście.pl.

P.S. Wobec powyższego mimo wszystko nie pretenduję do miana mentora, który poucza innych na ile wolno im kochać Gdańsk, bo to byłoby niesprawiedliwe uproszczenie.

Pozdrawiam :wink:
_________________
Schönfeld, ex-Stolzenberg..
Ostatnio zmieniony przez bavar Sob Paź 31, 2009 10:56 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
bavar 
Schönfeld

Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 158
Wysłany: Sob Paź 31, 2009 10:51 am   

:szabelka:

:wink:
_________________
Schönfeld, ex-Stolzenberg..
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sob Paź 31, 2009 11:56 am   

bavar napisał/a:
A ja nie chcąc nikogo tu urazić - jednocześnie uważam, że współczesne używanie przedwojennych nazw ulic, dzielnic a może jeszcze - o zgrozo - odnoszenie się do dawnych i obecnie nieistniejących obiektów [np. budynków] Gdańska w międzyludzkim komunikowaniu się jest według mnie [i tylko mnie :wink: ] co najmniej niedorzeczne i jako takie nosi znamiona pozerstwa i megalomanii :hiihihi:

Pozdrawiam :dziadek:

_________________
Schönfeld, ex-Stolzenberg

Czegoś nie rozumiem... to, co napisałeś, to jakaś autoironia? :szczena: a jak nie, to skąd to "Schönfeld, ex-Stolzenberg" w twojej sygnaturce? :???:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
bavar 
Schönfeld

Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 158
Wysłany: Sob Paź 31, 2009 7:00 pm   

pumeks napisał/a:
bavar napisał/a:
A ja nie chcąc nikogo tu urazić - jednocześnie uważam, że współczesne używanie przedwojennych nazw ulic, dzielnic a może jeszcze - o zgrozo - odnoszenie się do dawnych i obecnie nieistniejących obiektów [np. budynków] Gdańska w międzyludzkim komunikowaniu się jest według mnie [i tylko mnie :wink: ] co najmniej niedorzeczne i jako takie nosi znamiona pozerstwa i megalomanii :hiihihi:

Pozdrawiam :dziadek:

_________________
Schönfeld, ex-Stolzenberg

Czegoś nie rozumiem... to, co napisałeś, to jakaś autoironia? :szczena: a jak nie, to skąd to "Schönfeld, ex-Stolzenberg" w twojej sygnaturce? :???:


Ależ ja nie piętnuję na tym forum używania nazw historycznych [w tym także niemieckojęzycznych terminów], bo jest ono przede wszystkim forum historycznym, traktującym o Gdańsku i okolicach. Z całym szacunkiem dla Ciebie ale gdybyś pofatygował się i zapoznał z postem zacnej przedmówczyni dla zacytowanego powyżej przez Ciebie mojego postu, to pamiętałbyś, że nie mogłem tam strawić wyłącznie komunikowania się, posługując się nieaktualnymi nazwami tego i tamtego w dawnym Gdańsku vel Danzigu. Coś ona wspominała tam o używaniu tych terminów względem mniej lub wcale niezapoznanych z tematyką znajomych, co właśnie jest wg mnie niestosowne. Ale to tylko według mnie :wink:

P.S. a mój podpis znaczy tyle, co zaakcentowanie swojego pochodzenia i aktualnego zamieszkania w języku cechującym obiekt zainteresowań dla niniejszego forum, czyli dawnego Gdańska :wink:

Pokój temu forum i pozdrawiam ponownie :)
_________________
Schönfeld, ex-Stolzenberg..
 
espenkruger 
Danziger


Dołączył: 27 Lut 2010
Posty: 6
Wysłany: Sob Mar 06, 2010 11:40 am   

danziger napisał/a:
A jak ktoś twierdzi, że mieszka "w Gdańsku Głównym",to zawsze spieszę z okazaniem wyrazów współczucia, że jako bezdomny na dworcu koczuje :hihi:


a jaką właściwą nazwę na Stare Miasto, Główne Miasto proponujecie zgodną z Gdańską terminologią? śródmieście, centrum? jedziemy do Gdańska, Gdańska Głównego, śródmieścia, centrum? bo sam najczęściej mówię do Gdańska chociaż granicy Gdańska nie przekraczam :lol:


bavar napisał/a:
Po prostu zależy mi, aby na zewnątrz [znaczy się po za forum] ludzie średnio lub słabo zorientowani w tematyce dawnego Gdańska nie doklejali mi i innym [którym oczywiście zależy] łatki separatysty lub gorzej - faszysty, rozmiłowanego m.in. w niemieckich napisach gotykiem na budynkach pisanych.. :wink:


zdanie oszołomów mnie nie interesuje, bo to ich problem. Do mojej firmy przejeżdża gość z typu lubiącego używać słownictwo Volksdeutsche a na prezydenta germanofil, Gauleiter. Nie twierdzę że tym samym nie ożywia dyskusji, ale czy mam przejmować się pieskami którym Gdańsk zawsze przeszkadzał?
_________________
Nie pytaj co Gdańsk może zrobić dla Ciebie, tylko co TY możesz zrobić dla Gdańska
 
espenkruger 
Danziger


Dołączył: 27 Lut 2010
Posty: 6
Wysłany: Sob Mar 06, 2010 9:03 pm   

jest taka fajna strona - bo wszystkie strony o Gdańsku są fajne - http://www.mojgdansk.com/1940-1949/zdjecia

tylko że autor całe miasto umieścił po szyldem Stare Miasto :evil:
_________________
Nie pytaj co Gdańsk może zrobić dla Ciebie, tylko co TY możesz zrobić dla Gdańska
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sob Mar 06, 2010 10:02 pm   

A np. kościół św. Katarzyny nazywa kościołem Mariackim (zdjęcie nr 20) :hihi:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sob Mar 06, 2010 10:20 pm   

Oj tam zaraz się czepiasz, Kasia czy Marysia. Oba mają wieże to i łatwo pomylić. :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Nie Mar 07, 2010 8:09 pm   

espenkruger napisał/a:
a jaką właściwą nazwę na Stare Miasto, Główne Miasto proponujecie zgodną z Gdańską terminologią? śródmieście, centrum? jedziemy do Gdańska, Gdańska Głównego, śródmieścia, centrum?

Sam sobie odpowiedziałeś:
espenkruger napisał/a:
bo sam najczęściej mówię do Gdańska

Nazwy "centrum", czy "śródmieście" też są poprawne - nie jako nazwy własne oczywiście, tylko ogólne określenia centralnej dzielnicy miasta (każdego).

espenkruger napisał/a:
chociaż granicy Gdańska nie przekraczam :lol:

Obecnej, to może i nie... :wink:
_________________
da, da, da...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk