Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Most nad Wisłą na wystawie w Berlinie
Autor Wiadomość
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Czw Gru 02, 2004 11:59 am   

A mógł sławę zacząć zdobywać wcześniej, pod Tczewem...
:hiihihi:
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
 
 
lusinek1 
Młodzież,a co!


Dołączył: 21 Lis 2004
Posty: 722
Wysłany: Czw Gru 02, 2004 1:36 pm   

Ten austriacki inżynier pracował wtedy zdaje się dla Luftwaffe? :)
 
 
lyck 


Dołączył: 30 Sie 2004
Posty: 11
Wysłany: Pią Gru 03, 2004 10:34 pm   

Dołączę się do galerii fot:




Trochę małe, ale rzadkie. Są wzięte z galerii niemieckich zdjęć lotniczych z kampanii wrześniowej:

http://www.luftbilddatenb...pic.php?index=0

pozdr.
Piotr
 
lusinek1 
Młodzież,a co!


Dołączył: 21 Lis 2004
Posty: 722
Wysłany: Nie Gru 05, 2004 11:41 pm   

...ekhm, ekhm... Może to i odgrzewanie starego kotleta, ale wrócę do dyskusji o wschodnich przyczółkach mostowych. Wbrew temu, co tu poprzednio wyczytałem i co dało przyczynek do burzliwej dyskusji, w książce pt. "Gdańska "Dziura celna"" H.M. Kuli wyczytałem, że... "Ostatecznie w wyniku wzajemnych ustępstw pozostawiono Polsce wąski skrawek terenu po przeciwnej stronie Wisły."
Zapewne chodzi o ten "skrawek" opisany przez Mikołaja. Tak naprawdę postanowienia Traktatu wersalskiego dotyczące granic były później precyzowane (lub wręcz wyraźnie zmieniane) przez lokalne komisje delimitacyjne, w tym przypadku było podobnie. Kwestie zajmowania tego, czy innego skrawka ziemi przez polską czy niemiecką stronę nie przesądzały niczego. Karty rozdawały w tej grze Wysokie Układające się Strony, z siedzibami w Paryżu, Londynie, Waszyngtonie...
[Lusinek powiedział, co wiedział i poszedł spać...]
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pon Gru 06, 2004 10:19 am   

lusinek1 napisał/a:
w książce pt. "Gdańska "Dziura celna"" H.M. Kuli wyczytałem, że... "Ostatecznie w wyniku wzajemnych ustępstw pozostawiono Polsce wąski skrawek terenu po przeciwnej stronie Wisły."


Cóz za dyplomatyczny jezyk w ramach poprawności politycznej. A wyszczególniopno w czym ustąpiła Polska w sprawie tych przyczółków? Bo zwykle polscy histrycy rozwodzą się nad każdą strata lub ustepstwem ze strony Polski. Więc zapewne i w tym przypadku polskie ustępstwa w sprawie mostów tczewskich sa szeroko opisane...
 
lusinek1 
Młodzież,a co!


Dołączył: 21 Lis 2004
Posty: 722
Wysłany: Pon Gru 06, 2004 10:25 am   

Bez urazy, Zoppoter, ale właśnie na tym polegają negocjacje - na ustępstwach stron.
To nie kwestia skąd historycy pochodzą, z Polski, Niemiec, czy Vanuatu :)
A Polacy akurat nie "ugrali" zbyt wiele, jeżeli chodzi o granice z Wolnym Miastem...
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pon Gru 06, 2004 2:44 pm   

lusinek1 napisał/a:
Bez urazy, Zoppoter, ale właśnie na tym polegają negocjacje - na ustępstwach stron.
To nie kwestia skąd historycy pochodzą, z Polski, Niemiec, czy Vanuatu :)
A Polacy akurat nie "ugrali" zbyt wiele, jeżeli chodzi o granice z Wolnym Miastem...


Ja się pytałem z czego Polacy ustapili w czasie owych negocjacji, a nie co ugrali... Co ugrali to juz wiemy.

A to, że historycy polscy zawsze będą się rozwodzić nad krzywdami i stratami (prawdziwymi i wyiomaginowanymi) polskimi jest tak samo oczywiste jak to, że historycy niemieccy będą rozpisywac się o krzywdach i stratach niemieckich. Gdańsk ma niestety tego pecha, że nie ma kto sie zająć krzywdami gdańskimi...
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Gru 06, 2004 2:57 pm   

Zoppoter napisał/a:
Gdańsk ma niestety tego pecha, że nie ma kto sie zająć krzywdami gdańskimi...

Grün i Sabaoth się zajmują :wink:
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Gru 06, 2004 3:06 pm   

:co_jest:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Sro Gru 08, 2004 2:19 pm   

lusinek1 napisał/a:
Bez urazy, Zoppoter, ale właśnie na tym polegają negocjacje - na ustępstwach stron.
A Polacy akurat nie "ugrali" zbyt wiele, jeżeli chodzi o granice z Wolnym Miastem...


Rozumiem, że sie nie dowiem jakie były polskie ustepstwa w sprawie granic z Wolnym Miastem...
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Gru 08, 2004 2:28 pm   

Cytat:
Rozumiem, że sie nie dowiem jakie były polskie ustepstwa w sprawie granic z Wolnym Miastem

Ustepstwem byla cala granica z FSD, Polska racja stanu raczej nie dopuszczala powstania tego bekarta Traktatu Wersalskiego :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Gru 10, 2004 12:49 am   

No dwa bękarty obok siebie to już faktycznie przesada :)
 
 
lusinek1 
Młodzież,a co!


Dołączył: 21 Lis 2004
Posty: 722
Wysłany: Pią Gru 10, 2004 12:59 am   

...umknął mi ten wątek chyba... ale skoro juz go odnalazłem, odpowiem, of course :)
W książce p. Kuli nie ma, niestety, akurat mowy o tym, jakie były ustępstwa Polaków za tczewskie mosty. Wymienia się za to ustępstwa inne, a to: śluza Nogatu powyżej Piekła przy gminie Wernersdorf (WMG), mosty malborskie (na rzecz Niemiec), spora część lasów oliwskich (WMG).
Tak dla przypomnienia (wspomina o tym również, zdaje mi się, np. Sabaoth na swojej stronie: ostateczne zakończenie działalności Komisji Delimitacyjnej dla granic WMG nastąpiło dopiero w 1922 r.

(post ocenzurowany przez matrix)
 
 
lusinek1 
Młodzież,a co!


Dołączył: 21 Lis 2004
Posty: 722
Wysłany: Pią Gru 10, 2004 1:22 am   

...ooops! Padłem ofiarą CENZURY!!??
Hmmm... ciekaaaawe...
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pią Gru 10, 2004 9:06 am   

lusinek1 napisał/a:
W książce p. Kuli nie ma, niestety, akurat mowy o tym, jakie były ustępstwa Polaków za tczewskie mosty. Wymienia się za to ustępstwa inne, a to: śluza Nogatu powyżej Piekła przy gminie Wernersdorf (WMG), mosty malborskie (na rzecz Niemiec), spora część lasów oliwskich (WMG).


Aaa. No to mam juz nieco rozjaśnione we łbie. :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk