Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Poggenpfuhl
Autor Wiadomość
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2658
Wysłany: Czw Wrz 11, 2008 2:10 pm   

pumeks napisał/a:
Raczej od imienia żeńskiego "Ilse".

Dom pani Ilsy, to może być kontynuacja, podejzewanej przeze mnie, działalności w tym miejscu.
Siedliska Poggenpfuhl i Paryski Ogród zachowały się do dzisiaj, chociaż w mocno przekształconym kształcie.
Poggenpfuhl to obecnie zabudowania, chyba, tylko gospodarcze, ale kamienna podmurówka ma na pewno ponad 100 lat.
Zasłonięty od ulicy wspaniałymi, starymi (oceniam je na ok. 200 lat) drzewami, zadbany, chociaż w nowym wystroju, dom mieszkalny Paryskiego Ogrodu, też może stać na starych fundamentach. Łukowe, ceglane nadproża parteru budynku gospodarczego, z pewnością, pamiętają dawniejsze czasy.

ps: Mapkę mam na płycie. Dotarła do mnie drogą okrężną. Jest o niezbyt dużej rozdzielczości, ale jeśli Łukaszu ją chcesz, mogę podesłać.

1 DSC00781.r.jpg
Poggenpfuhl widziane z szosy
Plik ściągnięto 4234 raz(y) 52,03 KB

2 DSC00780.r.jpg
Plik ściągnięto 4234 raz(y) 69,17 KB

3 DSC00782.r.jpg
stare drzewa zasłaniają zabudowania Paryskiego Ogrodu - widok też z szosy
Plik ściągnięto 4234 raz(y) 60,27 KB

4 DSC00778.r.jpg
dom mieszkalny Paryskiego Ogrodu
Plik ściągnięto 4234 raz(y) 68,44 KB

5 DSC00777.r.jpg
Paryski Ogród od tyłu, z pola
Plik ściągnięto 4234 raz(y) 79,33 KB

 
 
Łukasz 


Dołączył: 13 Mar 2007
Posty: 280
Wysłany: Pon Sty 26, 2009 1:11 pm   

Jeszcze co do "osowskiego" Poggenpfuhl... We wspomnieniach Pana Eugeniusza Gołąbka, które można znaleźć tu i tu, czytamy tak:

Cytat:
Ostatnimi właścicielami karczmy, a właściwie zajazdu (z możliwością noclegu) i restauracji z salą balową oraz sklepem spożywczym była rodzina Sikoro w. Po II wojnie zajazd przekształcony został w sklep spożywczy GS-u. Dom, w którym się mieścił, nieco przebudowany, stoi w pobliżu hali sportowej, nad wschodnim brzegiem Osowskiego jeziora. Oprócz tej karczmy od XVIII w., aż do końca I wojny światowej istniała w Osowej druga, zwana Parisergarten (tj. "Paryski ogród"). Mowa tu o posesji należącej ostatnio do Grubów (prostokąt: ul. Kielnieńska, tory kolejowe, las i ul. Juraty). Karczmy te prosperowały dzięki starodawnej drodze, łączącej Gdańsk z resztą Pomorza, której fragmentem są ulice Spacerowa i Kielnieńska. Poza karczmami istniało jeszcze kilka grup zabudowań, gospodarstw rozrzuconych na dość znacznym terenie, należących administracyjnie do Chwaszczyna bądź Kacka, tudzież Barniewic. Miały one swoje nazwy, częściowo aktualne do dziś, np. osady leśne - Legana, Tasza. Natomiast posiadłość między torami kolejowymi a ul. Gnieźnieńską zwana była Chwaszczyńskim Pustkowiem, a później na niemieckich mapach była oznaczana jako Poggenpfuhl (tzn. żabie błoto - od bagna znajdującego się poniżej obecnego wiaduktu).
 
 
porta 

Dołączył: 28 Paź 2009
Posty: 1
Wysłany: Sro Paź 28, 2009 10:30 pm   

Krzysztof,

Witam
widzę że wkleiłeś do swoich postów ciekawe mapki wsi osowa. wyglądają jakby były wycięte z większej mapy.Interesuje mnie teren na tych mapach ale bardziej w kierunku Chwaszczyna. Czy mógłbyś mi podać jakiś namiar na nie?
z góry dziękuję pozdrawiam
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2658
Wysłany: Czw Paź 29, 2009 9:17 pm   

Prawdziwą kopalnią starych map jest: http://www.mapy.eksploracja.pl/news.php
Polecam.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk