Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
"ß"
Autor Wiadomość
Zdzislaw 


Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 532
Wysłany: Sro Wrz 20, 2006 9:20 pm   

Temat wywołąlem ... OK. Ale po przeczytaniu wszystkich waszych postów wcale nie jestem mądrzejszy..... ale niech tam i tak ten język jest mi prawie obcy..... zwei bier nocheinmal... :OO
_________________
Pozdrawiam Zdzisław

Vivere est cogitare
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pią Wrz 22, 2006 12:24 pm   

Mikołaj napisał/a:
Niestety po przełączeniu na DE różnica jest taka, że nie dą się wpisywać polskich znaków, "y" zamienilo sie z "z",


Bo to sie przełącza w zależnosci od tego, w jakim jezyku piszesz.

Zresztą "zamienione" Z i Y to rzecz typowa również dla.... polskiej klaawiatury. Takiej znanej z maszyn do pisania. Tam tez były polskie litery zupełnie inaczej włączane niz z 'altem".

Kłopot w tym, ze my wswzyscy jestesmy nauczenie, nie wiedziec czemu, korzystać z klawiatury "Polski-Programisty" zamiast z klasycznej polskiej.

Podobno komputerowe klawiatury z polskimi literami i z polskim klasycznym układem sa do nabycia.... w Niemczech.
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Sob Wrz 23, 2006 4:02 pm   

Nie ma w Niemczech polskich klawiatur.Klopot jest nawet z kupnem zwyklej qwerty.Ja wszystkie swoje klawiatury kupowalam w Polsce :-)
A escet (nazwa tej brzuchatej litery) zapisuje sie jako "ss".We wspolczesnym jezyku niemieckim uzywa sie coraz czesciej ss i jest to pisownia poprawna.Escet wychodzi z uzycia.W starych nazwach escet mozna zupelnie spokojnie zastapic ss.
Ja sobie nie wyobrazam uzywania innej klawiatury niz qwerty,mam za slabe nerwy na to :hiihihi: Wszystkie teksty pisze w polskim ukladzie,zmieniam jezyk tylko dla dodania umlautów,ktore zreszta tez maja swoje odpowiedniki dwuliterowe i sa one czesto uzywane.
Az mnie ciarki po kregoslupie przeszly na wspomnienie niemieckiej klawiatury :hiihihi:
Pozdrawiam wszystkich po powrocie z wakacji.
Gdyby ktos mial ochote na niemiecka klawiature to ja mam skladzik niewielki i chetnie oddam :%
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Sob Wrz 23, 2006 4:40 pm   

Jest jeszcze jeden sposób na szybkie wpisywanie znaków niemieckich (bez zmian układu klawiatury, języka oraz szukania opcji - wstaw symbol).
Do wstawienia niemieckiej literki potrzebne będą: lewy ALT oraz aktywne klawisze numeryczne (włączona funkcja Num Lock).

I tak aby uzyskać "ü" naciskamy (i przytrzymujemy) LEWY ALT a następnie na klawiaturze numerycznej wstukujemy 129 i puszczamy ALT.

I analaogicznie:
ä -> ALT 132
ÿ -> ALT 137
oe -> ALT 148
ß -> ALT 225
Ä -> ALT 0196
Ë -> ALT 0203
Ö -> ALT 0214
Ü -> ALT 0220
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sob Wrz 23, 2006 6:48 pm   

do tej metody (z altem) się zraziłem - nie mogę zapamiętać tych kombinacji i kiedyś próbując wpisać ü odwróciłem ekran do góry nogami. W dodatku nie potrafiłem go w żaden sposób obrócić (nie licząc przewracania monitora do góey nogami). Na szczęście pomógł mi jeden znajomy fachowiec :hihi:
_________________
da, da, da...
 
 
roland 


Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 780
Wysłany: Sob Wrz 23, 2006 9:06 pm   

W 1998 r. wprowadzono reformę niemieckiej ortografii, która polega zastąpieniu ß ( w Polsce nazywaną Scharfes s a w Niemczech Es-Zett) występującego po krótkiej samogłosce przez ss . Siła przyzwyczajenia jest tak mocna, że ta zmiana jest w Niemczech i Austrii powszechnie ignorowana. Więc nie musicie się męczyć z kombinacjami klawiszowymi i możecie zastąpić ß literkami: ss :D
 
gargoyle dfl 
Mottlauspucker


Dołączyła: 11 Kwi 2005
Posty: 926
Wysłany: Sob Wrz 23, 2006 9:40 pm   

Cytat:
Na szczęście pomógł mi jeden znajomy fachowiec


i teraz monitor wisi na suficie :haha:
_________________
"...robala co mnie zzera wciaz zalewam sam..."
 
 
turecki 
Motorniczy
ech te....


Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 826
Wysłany: Sob Wrz 23, 2006 10:43 pm   

marcinie a co z małym u umlaut? :hmmm: Ă´?Ù?ą?ä?ż?Ä?ü!!!!jest!!!alt 129 :roll:
_________________

 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sob Wrz 23, 2006 10:45 pm   

Marcin napisał/a:
I tak aby uzyskać "ü" naciskamy (i przytrzymujemy) LEWY ALT a następnie na klawiaturze numerycznej wstukujemy 129 i puszczamy ALT.
:wink:
 
turecki 
Motorniczy
ech te....


Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 826
Wysłany: Sob Wrz 23, 2006 10:47 pm   

a tak dla wszystkich na próbę...alt 14 alt 1 alt 152 alt 227 i inne -jak ktoś chce skan do domowych zastosowań-to pisać!!! :== :^^ :hurra:
_________________

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk