Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Co by bylo gdyby...? RzEcZyWiStOśĆ rÓwNoLeGLa
Autor Wiadomość
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sob Mar 12, 2005 5:09 pm   

No więc:
Gwiazda była prawdopodobnie bliżej okrągłej strony baszty.
Po drugie, baszta była narożną, więc mur w lewo od niej powinien znacznie bardziej skręcać w stronę miasta (porównaj: http://www.rzygacz.webd.p...Vsc-142x130.jpg )
Zrezygnowałbym również z perspektywy horyzontalnej, bowiem przy takim widoku, jaki zaproponowałeś, muru idącego w stronę Baszty Katowskiej nie byłoby widać.
No i wreszcie kwestia plaży i reszty tła...
Jeżeli ma to być rekonstrukcja spekulatywna "przetrwałej" baszty, to istnienie fosy jest bardzo mało prawdopodobne, a już takiej morzokształtnej w ogóle nieprawdopodobne.
Sugerowałbym zatem skopiowanie w to miejsce trawnika, takiego jak jest na przedpolu murów przy Podwalu Staromiejskim.
Sama bryła baszty jest, myślę, dość prawidłowa. Dodałbym na dachu komin, umieszczony w połaci dachowej, zlikwidowałbym ten na zwieńczeniu stożkowej części dachu. Budowla wyglądałaby na mniej opuszczoną, gdybyś w miejscu strzelnic dał okna - choćby pobrane z analogicznych miejsc Żurawia.
No i oczywiście gwiazda nie może już być złota. Musi być czarna.
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sob Mar 12, 2005 5:21 pm   

Masz tu gwiazdę w lepszej rozdzielczości, bo to co tam przyczepiłeś to się za bardzo rozmazało.
 
 
jahrek 


Dołączyła: 07 Mar 2005
Posty: 555
Wysłany: Sob Mar 12, 2005 6:11 pm   

Dziękuje za wyczerpujące sugestie. Dobrze że udalo się w miarę poprawnie odwzorować samą brylę baszty, o to przede wszystkim chodzilo :wink: otoczenie zwsze da się zmienić. Zastosowalem się do uwag dotyczących detali Baszty [dzięki za gwiazdę], zmienilem kąt pod jakim w stosunku do niej biegnie mur, i co chyba najbardziej widać- tlo :mrgreen:

W obecnym ksztalcie "zdjęcie" traktować należy jako próbę rekonstrukcji wyglądu Baszty i otoczenia w XV/XVIw. Czy możecie zaznaczyć na jakiejś mapce gdzie stala Ciemna Gwiazda? wtedy może uda mi się wtopić ją w bardziej wspoólczesne otoczenie.. [i uwspólcześnić jej wygląd] :hmmm:
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sob Mar 12, 2005 7:03 pm   

Gratuluję pomysłu na wątek i udanych rekonstrukcji :==
Co do ostatniego zdjęcia mam małą sugestię - sam nie jestem pewien, jak wyglądało wybrzeże fosy gdańskiej w okolicach XVI wieku, ale myślę, że inaczej niż na prezentowanej rekonstrukcji. To jest wyraźnie kamienista plaża brzegu jakiegoś morza. Brzegi rzek stawów etc raczej tak nie wyglądają. Oczywiście to tylko drobny detal, nie ma to jakiegoś olbrzymiego wpływu na wtgląd całej rekonstrukcji.
Jeszcze raz gratuluje - jestem pod wrażeniem :)
_________________
da, da, da...
 
 
jahrek 


Dołączyła: 07 Mar 2005
Posty: 555
Wysłany: Sob Mar 12, 2005 7:17 pm   

dzięki, poprawię jak tylko znajdę gdzieś pasujący material.- najlatwiej byloby wpisac "brzeg, ufer, albo bank" w Google'u, ale staram się korzystać wyącznie ze swoich fotografii i nie ciąć cudzych [PS-a plaża jest z Morza Irlandzkiego, w Carnlough] :lol:
_________________
als laeg' zauberhaft versteint drunten eine Maerchenwelt...
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sob Mar 12, 2005 8:02 pm   

Tak...
Teraz pewne rzeczy są znacznie lepsze. Ale nie wszystkie :)
1) Jeśli rekonstrukcja miałaby przedstawiać widok z XV/XVI w. to stan fosy jest zupełnie nieprawidłowy. W tym czasie północny front umocnień Starego Miasta był jeszcze w pełni sprawny. Baszta też nie wyglądałaby jeszcze na tak sfatygowaną, miałaby bowiem dopiero mniej niż 100 lat.
2) Proponowałbym Ci skupić się na tym, co Ci wychodzi najlepiej, czyli próbie fantastycznego odtworzenia istniejącego obiektu, z całym bagażem wieków.
3) Jak mogła wyglądać dobrze utrzymana średniowieczna fosa, pokazuje Kloeppel na swojej rekonstrukcji tego samego pólnocnego frontu, z tym że w okolicy dzisiejszej Hali. To masz na obrazku poniżej.
4) Znacznie bardziej podobał mi się dach w pierwszej wersji. Teraz jest za wysoki.
5) Komin jest nieco zbyt słabo widoczny. W zasadzie trzeba się go domyśleć.
6) Co do lokalizacji... to przybliżone miejsce gdzie stała baszta masz na mapce poniżej.
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sob Mar 12, 2005 8:45 pm   

Te rekonstrukcje doskonale nadają się do Akademii, może Rektór zechciałby znaleźć jakis wakat? Wspaniałe!
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sob Mar 12, 2005 8:51 pm   

już się tam pojawiły:
http://www.rzygacz.webd.p...d=13,57,0,0,1,0 :%
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sob Mar 12, 2005 8:59 pm   

Nie zdążyłem przejrzeć aktualności. Wczoraj popływałem sobie wieczorem na basenie i wygrzałem moje stare kości w bastu, a dzisiaj miałem fuchę, a później byłem na imprezie u znajomych (5-te urodziny :hihi: ).
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sob Mar 12, 2005 9:09 pm   

Jak dla mnie usprawiedliwiony :D
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sob Mar 12, 2005 9:15 pm   

W Szwecji, w bastu (po fińsku - sauna) siedzi się na golasa. Dwóch gości siedziało w kąpielówkach, zgadnijcie w jakim języku rozmawiali?
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Nie Mar 13, 2005 2:18 am   

Politykę kadrową Akademii, pozostaw, jeśli możesz, mi.
 
 
jahrek 


Dołączyła: 07 Mar 2005
Posty: 555
Wysłany: Nie Mar 13, 2005 10:21 pm   

Ja również dopiero teraz zaglądam tu, gdyż m.in. tak jak Sabaoth bylem na 5-tych urodzinach [z tą różnicą, że świętowano 5 do kwadratu :hihi: ].

No i wyszlo szydlo z worka...Prof.Grün rację ma calkowicie, pozostanę przy sposobie, który sprawdzil się w przypadku Bramy Żabiej. Faktycznie lepiej nie tworzyć wizualnych spekulacji na temat wyglądu miasta przed wiekami, jeśli ma to sluzyć jedynie obnażaniu mojej niewiedzy na ten temat :oops: zanim się "podciągne" w tej materii pozostanę przy "Rzeczywistości równoleglej" z pierwszego zdjęcia w tym wątku. Dzięki za rozjaśnienie sprawy i pomoc w umiejscowieniu Baszty. Jeśli będę w okolicy obfotografuję miejsce celem "odtworzenia objektu z calym bagażem wieków" :wink:

PS - pomysl z wakatem w Akademii........hmm....gdy go przeczytalem, pomyslalem: "Jeny, jak ten czas leci...To już Prima Aprilis? :hiihihi: :haha: :hihi:

PS-2... no dobrze, Ciemna Gwiazda nie wyszla jak planowalem...ale żeby od razu dopisywać mi "partacz" ... :II chyba że to jakiś stopień w hierarchii forum, o czym nie wiem :%
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pon Mar 14, 2005 1:42 am   

Tak, partacz to ranga na forum, nie mająca nic wspólnego z Twoją pracą. Przypominam, że partacz to rzemieślnik nie zrzeszony w cechu, wykonujący swój zawód najczęściej poza murami miasta. Napisz więcej postów, to awansujesz. Na przykład na Mottlauspuckera :)
 
 
jahrek 


Dołączyła: 07 Mar 2005
Posty: 555
Wysłany: Pon Mar 14, 2005 1:46 am   

a to cos nie gra, bo Mottlauspuckerem juz bylem, jak i Dniówkarzem i Bówką..... :hmmm: ale jakie to ma na prawdę znaczenie :wink: kończę dociekania, w myśl znaczka w Twoim podpisie :wink:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk