Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Kina, kawiarnie i prasa w WMG
Autor Wiadomość
MM 

Dołączył: 03 Lis 2005
Posty: 3
Wysłany: Czw Lis 03, 2005 2:34 pm   Kina, kawiarnie i prasa w WMG

Witam wszystkich! Nazywam się Marcin i piszę dużą pracę na temat przedwojennego Gdańska. Niestety natknąłem się na kilka problemów. Po pierwsze: czy ktoś wie, ile kin było w WMG i na jakich ulicach (szczególnie interesuje mnie okres 1938-39 do Warezśnia). Po drugie: Czy ktoś może wie jakie tytuły prasowe (niemieckojęzyczne) ukazywały się w tych latach. I po trzecie, może ktos wie, czy w okolicach Dworca Głównego w tych latach były jakieś kawiarnie i jak się nazywały, względnie pod jakim były adresem.
 
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Czw Lis 03, 2005 2:55 pm   

Jeśli chodzi o kina, to był spory artykuł na ten temat w którymś z numerów '30 dni' z przełomu lat 2004/2005 - nie pamiętam dokładnie w którym, ale mogęsprawdzić jeśli bardzo Ci zależy.
Jeśli chodzi o Twoje kolejne pytania, to sądzę, że pomocna może być lektura gdańskich ksiąg adresowych z międzywojnia.
A tak przy okazji: czy ukazywały się gazety w innym języku niż niemiecki (poza GG)?
_________________
 
MM 

Dołączył: 03 Lis 2005
Posty: 3
Wysłany: Czw Lis 03, 2005 3:28 pm   

To jest wykaz polskojęzycznych tytułów co do których mam pewność, że ukazywały się w Gdańsku przed wojną:„Gazeta Gdańska” (do 1939), „Dziennik Gdański” (1921–25), „Kurier Gdański” (1923–25), „Robotnik Gdański” (1921–25), „Związkowiec” (1922–39), „Gmina Polska” (1925–27), „Straż Gdańska”;ponadto wiem, że istniały 2 pol. drukarnie (wydały ok. 3 tys. druków pol.). Informacje pochodzą z Encyklopedii PWN. Na temat drukarni nic wiecej nie wiem, próbowalem szukać ale jak na razie bez skutku.
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Lis 03, 2005 4:02 pm   

Jesli chodzi o kawiarnie w okolicy dworca, to na dworcu byla restauracja "Zum Elefanten", byl o niej kiedys artykul w 30 dniach albo w kwartalniku BSG.


Wedlug danych z Einwohnerbuch 1937-38 okolicy byla tez Conti Cafe und Restaurant, przy Stadtgraben 6/7, pod nr 10 byla Konditorei und Kaffeehaus Binder, na Kassubischer Markt 23 byla Bahnhofs-Konditorei u. Cafe, a pod nr 1c Restaurant "Zum Prinzen Heinrich"

W okolicy byly tez hotele Continental, Eden i Reichshof, w ktorych byly sale kawiarniane i restauracyjne.

W latach 20-tych w okolicy byla tez restauracja Bahnhofs-Automat:


W okolicy dworca, na St. Elisabethkirchengasse, pod nr 2 bylo kino Ufa Palast, a pod nr 9 U.-T.-Lichtspiele.

Jesli cos przeoczylem, prosze mnie poprawic.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7693
Wysłany: Czw Lis 03, 2005 4:14 pm   

Tylko z encyklopedii PWN? 8O A co choćby z książką Andrzeja Romanowa "Prasa polska w WMGdańsku"?
Drukarnie polskie - jedna, najbardziej znana, Drukarnia Gdańska AG znajdowała się przy ul. Stadtgebiet 12, tel. 247 37 - dom ten ma dziś adres Trakt Św. Wojciecha 57 i nawet nosi ślady swojej historii:
[img]http://www.rzygacz.webd.pl/zielona_strona/innygdansk/obrazek.php?id=054[/img]


Druga drukarnia to zapewne ta należąca do Mieczysława Czyżewskiego (zamordowanego w Stutthofie) - w 1939 i pewnie jakiś czas wcześniej mieściła się przy Żabim Kruku (Poggenpfuhl 79, tel. 211 61).
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7693
Wysłany: Czw Lis 03, 2005 4:20 pm   

Ups widzę że ten pierwszy obrazek nie dał się wkleić wprost z Innego Gdańska. No to dokładam go jako załącznik:

drukarnia_gdanska.JPG
W tym budynku mieszkał właściciel i miesciły się biura, maszyny drukarskie były zdaje się w oficynie w podwórzu.
Plik ściągnięto 16675 raz(y) 37,46 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
MM 

Dołączył: 03 Lis 2005
Posty: 3
Wysłany: Czw Lis 03, 2005 5:18 pm   

No tak, ale mnie chodziło o prasę niemieckojęzyczną. W sprawie polskojęzycznej prasy odpowiedziałem tylko na pytanie Corzano: "A tak przy okazji: czy ukazywały się gazety w innym języku niż niemiecki (poza GG)?". Więc pozycja Andrzeja Romanowa "Prasa polska w WMGdańsku" Odpada. Za to dziękuje za info o drukarniach i kawiarniach i kinie, to w zupełności mnie zadowala.
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Lis 03, 2005 5:23 pm   

no to dorzucę też coś od siebie:
http://www.dawnygdansk.pl/gdansk/k67.htm
Cytat:
"Prasa polska w WMGdańsku"

od tego trzebaby zacząć...
a co do reszty łatwiej Ci będzie, jak już otworzą bibliotekę PAN - w katalogach zobaczysz co mają z polskiej prasy, a w księgach adresowych kina.
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Czw Lis 03, 2005 5:43 pm   

Mikołaj napisał/a:
zobaczysz co mają z polskiej prasy

Tylko, że on chce tę niemieckojęzyczną. :hihi: Ale ją też pewnie tam znajdzie.
_________________
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Lis 03, 2005 6:31 pm   

coś nie doczytałem... :hmmm: :hihi:
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Czw Lis 03, 2005 6:53 pm   

Jest też książeczka wydana przez "Marpress" pt."Prasa gdańska na przestrzeni wieków". Jak przyjdę do domu, to sprawdz ę dokładnie autora i inne detale :)
_________________
da, da, da...
 
 
Dantiscanus 

Dołączył: 10 Wrz 2005
Posty: 9
Wysłany: Pią Lis 04, 2005 12:28 am   

"Prasa gdańska na przestrzeni wieków", pod red. M. Andrzejewskiego, Gdańsk 1999. Rozdziały o WMG również Marka Andrzejewskiego. Polecam...
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pią Lis 04, 2005 1:58 am   

Dantiscanus napisał/a:
"Prasa gdańska na przestrzeni wieków", pod red. M. Andrzejewskiego, Gdańsk 1999. Rozdziały o WMG również Marka Andrzejewskiego. Polecam...

Zgadza się :D
A tu masz stronę Marpressu - książkę można tu kupić za 12,14 PLN
_________________
da, da, da...
 
 
masonica 

Dołączył: 10 Paź 2005
Posty: 20
Wysłany: Czw Lis 10, 2005 5:15 pm   

Zaraz - jesli mnie pamięć nie myli - przeglądałem mikrofilmy Gazety Gdańskiej z 1936 roku i redakcja - o ile pamiętam - mieściła się (ale mogę sie mylić) w Toruniu....
Była jedynie wkładka o Gdańsku plus ogłoszenia prasowe a reszta wiadomości to były typowo polskie problemy i polskie sprawy...
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Czw Lis 10, 2005 9:04 pm   

Andrzej Romanow pisze (w ww. książce "Prasa gdańska na przestrzeni wieków" pod. red. M. Andrzejewskiego; str. 79), że siedziba redakcji i wydawnictwa "Gazety Gdańskiej" mieściła się w Gdańsku, na Frauengasse 37 nieprzerwanie od 2 kwietnia 1891 r. do 1 września 1939 r.
_________________
da, da, da...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk