Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Konsultacje
Autor Wiadomość
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Nie Mar 13, 2005 7:11 pm   

Przed Żakiem był jeszcze Komitet Wojewódzki PZPR, jeszcze wcześniej PPR, jakaś tam komendantura sowiecka... a co było w latach 1939-45?
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Nie Mar 13, 2005 8:38 pm   

Klub "ŻAK" miał w tym budynku siedzibę od 1957 do 1999 roku (ostatnie "imprezy" marzec/kwiecień). A "wyrok" zapadł już w 1995, gdy Rada Miasta odebrała Klubowi budynek i postanowiła przeznaczyć go na własną siedzibę.
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pon Mar 14, 2005 1:44 am   

Ok, czy ktoś podejmie się zebrania tego w jedną spójną odpowiedź?
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Pon Mar 14, 2005 11:17 am   

Marcin napisał/a:
w 1995, gdy Rada Miasta odebrała Klubowi budynek i postanowiła przeznaczyć go na własną siedzibę.

Moim zdaniem było inaczej, klub nie był w stanie funkcjonować w starej formie i został przyjęty przez miasto "na garnuszek" (od tego czasu nie jest to już Klub Studentów Wbrzeża Żak tylko po prostu Klub "Żak"). Więc niezupełnie "Rada odebrała", tylko po prostu przejęła zarówno klub, jak i użytkowany przezeń budynek.
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Pon Mar 14, 2005 12:11 pm   

pumeks napisał/a:
Przed Żakiem był jeszcze Komitet Wojewódzki PZPR, jeszcze wcześniej PPR, jakaś tam komendantura sowiecka... a co było w latach 1939-45?


Nie mam niestety tej publikacji ale wiem, że ukazał sie w zeszłym roku album o Gdańsku w latach 1939-45. Było tam wiele ciekawych zdjęć między innymi zdjęcia terenowych organizacji NSDAP. Może więc i jakieś urzędy (a napewno takim był "Żak") by się znalazło.
Troche nie na temat (a może trochę jednak :D ): Budynek wzmiankowany wyżej jest bardzo ciekawie posadowiony bo na tzw skrzyniach czyli na pewnym typie fundamentu głębokiego gdyż conajmniej częściowo został wybudowany na miejscu dawnej fosy.
 
 
lucy 
Lusia


Dołączyła: 09 Mar 2004
Posty: 638
Wysłany: Pon Mar 14, 2005 12:36 pm   

Makabunda napisał/a:
pumeks napisał/a:
Przed Żakiem był jeszcze Komitet Wojewódzki PZPR, jeszcze wcześniej PPR, jakaś tam komendantura sowiecka... a co było w latach 1939-45?


Budynek wzmiankowany wyżej jest bardzo ciekawie posadowiony bo na tzw skrzyniach czyli na pewnym typie fundamentu głębokiego gdyż conajmniej częściowo został wybudowany na miejscu dawnej fosy.


A to ciekawe i co to znaczy? Ja to słyszalam,,że ze wzgledu na grunt, w Katowicach zbudowano katedrę na sloninie;)
_________________
O szyby deszcz dzwoni, deszcz dzwoni jesienny
I pluszcze jednaki, miarowy, niezmienny...
 
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Pon Mar 14, 2005 12:44 pm   

Jak tylko odświeżę sobie temat to wszystko wyjaśnię.
 
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Pon Mar 14, 2005 1:22 pm   

Cytat:
Więc niezupełnie "Rada odebrała", tylko po prostu przejęła zarówno klub, jak i użytkowany przezeń budynek.

Zacytowałem jedynie zdanie ze strony magistratu. :wink:
Cytat:
Efektem było odebranie Klubowi budynku przez Radę Miasta (1995), która postanowiła przeznaczyć go na własną siedzibę.
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Pon Mar 14, 2005 1:27 pm   

Bo magistrat jest tolerancyjny i zamieścił to, co Magda Renk napisała :wink: Faktem jest że jak w roku 1996 r. zaczynałem pracę w tym budynku, to oprócz niektórych komórek magistratu działało tam wciąż kino "Żak", dwie knajpy w tym jedna intensywnie odwiedzana przez mniejszości seksualne, sklep ze sprzętem komputerowym i po jakimś czasie także biuro Lecha Wałęsy :hihi: Niezła mieszanka to była.
 
doraa 

Dołączyła: 27 Mar 2004
Posty: 209
Wysłany: Wto Mar 15, 2005 12:09 am   

Mieszanka to by była gdyby tam ówcześnie działała młodzież weszpolska.......... :hihi:
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sro Mar 16, 2005 12:11 am   

Następna konsultacja:

Witam jestem Marta:) Poszukuje pilnie informacji o zajezdni tramwajowej przy ul. Łąkowej.Jeżeli istnieje taka możliwość to proszę o przesłanie adresów stron internetowych na których mogłabym znaleźć jakieś informacje na ten temat.Z góry dziękuję.

Rozumiem z tego, że na poprzednią konsultację znowu będę musiał odpowiedzieć sam?
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Mar 16, 2005 12:37 am   

A dlaczego jak każdy biały człowiek poprzednia studentka nie może zadać pytania na forum, poczytać odpowiedzi (choćby takie jakie padły w tym wątku), użyć przycisku szukaj, spojrzeć na kilka gdańskich stron i samemu sobie zebrać wszystko do kupy? Toż to nie nauczanie początkowe tylko Akademia! Oczywiście jak ktoś ma ochotę, to niech to zrobi za koleżankę i sprokuruje zgrabną notkę AMAG, ale ja bym za bardzo nie rozpuszczał studentów, gotowi pomyśleć, że my tu jesteśmy dla nich!
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Sro Mar 16, 2005 12:40 am   

:hihi:
Cytat:
użyć przycisku szukaj

...który zazwyczaj nie działa :hiihihi:
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Mar 16, 2005 12:48 am   

nie działają polskie znaki, ale tych w słowie zajezdnia nie ma zbyt wiele :%
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Sro Mar 16, 2005 12:50 am   

a mnie się za takie teksty wywala do blabla :%
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk