Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Dworce, koleje
Autor Wiadomość
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Wto Lis 13, 2007 4:19 pm   

No to masakra. Ale coś się dowiedziałeś?
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Sro Lis 14, 2007 2:02 pm   

Bartosz B. napisał/a:
No to masakra. Ale coś się dowiedziałeś?

Jedną miejscowości które udało mi się rozszyfrować było Mariensee czyli obecny Przywidz, reszta jest wsród notatek których muszę poszukać... Pamiętam jeszcze korespondencję Burmistrza Kościerzyny, który protestował przeciwko wytyczeniu nowej linii przez Liniewo. Za to w ramach rekompensaty fragment mapy pocztowej z 1920 z zaznaczoną budowaną linią Liniewo-Czersk oraz planowanymi stacjami. Spośród nich powstała tylko stacja w Karsinie. Co do mostu/przepustu w Trzepowie, to według mnie nie ma on żadnego związku z kolejnictwem, albowiem nic mi nie wiadomo o jakichkolwiek pracach na tym odcinku, tym bardziej że nie został ostatecznie wytyczony jej przebieg (w tomie akt nie znalazłem żadnej mapki).
A skoro poruszany jest temat niedokończonych pruskich inwestycji kolejowych to zainteresowanych odsyłam tu:
http://www.chem.univ.gda....toria-kolei.htm

Liniewo-Czersk 1920.jpg
Plik ściągnięto 15107 raz(y) 68,35 KB

_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Sro Lis 14, 2007 4:08 pm   

Coś dla malkontetów którzy narzekają na zimę :hihi:
http://www.ferus.home.pl/...p?image_id=1507
Tu z kolei "olimpijskie" wspomnienie:
http://www.ferus.home.pl/...p?image_id=3180
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Sro Lis 14, 2007 4:58 pm   

Ja chcę takiej zimy :OO
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Sro Lis 14, 2007 5:04 pm   

villaoliva napisał/a:
Ja chcę takiej zimy :OO

No no no, dziarski staruszek z Ciebie :hihi:
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
Roman 
Hamburger

Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 25
Wysłany: Sob Lis 17, 2007 11:58 pm   

Troche wypowiedzi juz bylo wiec dorzuce tylko pare slow: linia Gdansk Wrzeszcz - Stara Pila - Czersk miala byc fragmentem najkrotszej, dwutorowej magistrali laczacej Gdansk z Berlinem. Gdyby nie przegrana wojna panstwo niemieckie zapewne ukonczyloby jej budowe. Linia miala biec przez Mierzeszyn gdzie jeszcze w 1918 r. planowano polaczenie z zulawska kolejka waskotorowa i zapewne mialaby inne wejscie na magistrale Berlin - Tczew - Krolewiec. Odcinek Chojnice - Czersk chciano rozbudowac na 4-ro torowy a wyjscie do Gdanska planowano w Rytlu. W 1999 r. poznalem sympatycznego dziadka (rocznik o ile pamietam 1908) z Konarzyn ktory dobrze pamietal budowe tej linii i oprowadzil mnie po okolicy, pokazal gdzie byla przygotowana rownia stacyjna pod budowe domow dla kolejarzy etc. Opowiadal bardzo ciekawie o pracujacej jeszcze w 1919 r. kolejce waskotorowej ktora dowozono material i wywozono urobek z przekopow. Tak powstawal nasyp i obiekty inzynierskie. Nagle, gdzies latem 1919 r. z dnia na dzien przerwano prace, a pozniej tabor i szyny waskotorowe zdemontowano i wywieziono. Na koniec moj rozmowca dodal "no fajnie by bylo gdyby tu dzis jezdzily pociagi". Oczywiscie nie chcialem zaogniac tematu wiec spletowalem "tak, byloby zupelnie inaczej" ale w duchu pomyslalem sobie ze pewnie dzis albo ruch pociagow dawno bylby juz zawieszony lub linia bylaby juz rozebrana. Jako ciekawostke dodam ze w zwiazku z budowa tej linii zaniechano budowy drugiego toru na trasie nadmorskiej (Gdansk - Wejherowo - Slupsk - Koszalin - Runowo Pom. z wyjatkiem odcinka Lebork - Slupsk ktory powstal wczesniej) co pozniej, w 1945 r. sie zemscilo gdy pociagi ewakuacyjne z Gdanska utknety w "korku" przed Koszalinem.

test.jpg
Karta proby przyrzadu pyram przeprowadzona w dniu 16.07.1937 r. na trasie Gdansk Gl.- Kokoszki - Stara Pila i z powrotem.
Plik ściągnięto 15017 raz(y) 67,07 KB

 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Sro Lis 21, 2007 7:34 pm   

Powrót pociągów do Bytowa
Cytat:
Przypomnijmy, że zaniedbaną sieć kolejową od PKP przejęła latem tego roku gmina Bytów, która od razu ogłosiła przetarg na jej remont i eksploatację. Wygrała Firma POL-MIEDŹ TRANS z Lubina, która na początku września rozpoczęła remont torowiska.
Pociąg z miałem węglowym poprzedził kolejne transporty towarów, które do Bytowa i z Bytowa chce wozić wiele firm. W kolejnych latach na tę trasę mają powrócić także pociągi osobowe. Pierwszym ma być Transcassubia, który latem przyszłego roku zawiezie bytowian na doroczny Zjazd Kaszubów w Gdańsku.

Tyko władze Gdańska nie widzą potrzeby odbudowy odcinka Wrzeszcz - Kokoszki :II
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
gargoyle dfl 
Mottlauspucker


Dołączyła: 11 Kwi 2005
Posty: 926
Wysłany: Sro Lis 21, 2007 7:45 pm   

...Transcassubian Express...... :mrgreen:
_________________
"...robala co mnie zzera wciaz zalewam sam..."
 
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Sro Lis 21, 2007 7:58 pm   

gargoyle dfl napisał/a:
...Transcassubian Express...... :mrgreen:

....30 km/h :hihi:
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Pon Lis 26, 2007 3:14 pm   

Bartosz B. napisał/a:
No to masakra. Ale coś się dowiedziałeś?

Dokopałem się do notatek i stąd małe sprostowanie dotyczące planowanej linii Stara Piła - Liniewo. Według nich miała ona biec przez Lehmberg (ob przysiółek Przyjaźni), Mierzeszyn (Meisterwalde), Nowy Wiec (Neu Fitz) i Wysin (Wischin).
źródło: APG 1081/352 Vorerhebungen für der Bau einer Bahn von Czersk nach Altemühle, Bd I 1909-1910
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
smutas 

Dołączył: 13 Lis 2006
Posty: 15
Wysłany: Pią Gru 07, 2007 2:53 pm   

witajcie! mam jedno pytanie....gdzie znajdował się dworzec kolejki wąskotorowej w Malborku? nie chodzi mi o Malbork Kładowo tylko ten drugi :D czy są jeszcxze jakieś slady tego dworca?
 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Nie Gru 09, 2007 2:22 pm   

Dworzec kolejki wąskotorowej znajdował się trochę na wschód od obecnego dworca PKS przy ul. Żelaznej. Kiedyś szukałem jego śladów, ale niestety niczego nie znalazłem.

banhof.jpg
Źródło: PFE
Plik ściągnięto 14692 raz(y) 74,84 KB

pharus1.jpg
Plik ściągnięto 14692 raz(y) 70,65 KB

 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Pon Gru 10, 2007 12:35 am   

Co prawda wąskotorówki tu nie zaznaczono, ale mimo to jest to ciekawy schemat układu torowego z czasów gdy głównym kierunkiem był Królewiec a nie Warszawa/Iława.
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Pon Gru 10, 2007 1:41 pm   

renekk napisał/a:
Dworzec kolejki wąskotorowej znajdował się trochę na wschód od obecnego dworca PKS


Z mapek wynika, że dokładnie w miejscu gdzie znajduje się obecny "dworzec" PKSu. Byłoby to nawet logiczne.
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Sob Gru 22, 2007 3:48 pm   

Maleńki prezent świąteczny dla wszystkich Forumowiczów z życzeniami aby wszystkie dni w roku były tak piękne i szczęśliwe, jak ten jeden wigilijny wieczór. Aby Wasze twarze i twarze Waszych najbliższych zawsze rozpromieniał uśmiech, a gwiazda Betlejemska prowadziła Was ku dobremu a wszystkie posty były na temat :-)

naklejka DOKP.jpg
Plik ściągnięto 14482 raz(y) 49,48 KB

_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk