Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Ułańska fantazja przywłaszczania zdjęć
Autor Wiadomość
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Pią Sty 25, 2008 5:14 pm   Ułańska fantazja przywłaszczania zdjęć

Cytat:
Oszustwo niewielkie, albo większe - jest jednak oszustwem

W publikacji wydawnictwa Julita i wydanych pamiętników M. Weidendahl "Podaruję wam Będomin" zdjęcia z Batalii Będomińskiej 2005 posłużyły do zilustrowania tekstu z dziejami z przed ponad 80 lat. Ułani to kawaleria białoruska a przy armacie żołnierze rosyjscy. Bez jakiegokolwiek wyjaśnienia. Bez zapytania autora. Współczesne fałszerstwo. :II
 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Sob Sty 26, 2008 5:22 pm   

Jeszcze się trochę poznęcam. Zdjęcie Sopotu wg wydawnictwa Julita we wspomnianych pamiętnikach z Będomina, z lat trzydziestych? Obok autentyczne zdjęcie z lat trzydziestych ze strony tu dawnysopot
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Sob Sty 26, 2008 6:10 pm   

Totalna amatorszczyzna to wydawnictwo.
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Nie Sty 27, 2008 12:07 am   

Pamiętnik jest napisany dosyć "rzewnie". Jego wspaniałą stroną są opisy życia w majątku w Będominie, bardzo szczegółowe, i autentyczne zdjęcia z publikacji niemieckiej albumu rodzinnego autorki. A wydawnictwo rzeczywiście przedobrzyło i zrobiło z części ilustracyjnej "amatorszczyznę".
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Wto Sty 29, 2008 7:46 am   

Hehe, gdybyś miał trochę czasu, ochoty i dobrego adwokata to "Julita" mogłaby by mieć niezłe finansowe kłopociki...
Przecież oni na tym robią kasę, zwyczajne złodziejstwo.
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
 
 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Wto Sty 29, 2008 3:20 pm   

knovak napisał/a:
"Julita" mogłaby mieć niezłe finansowe kłopociki... Przecież oni na tym robią kasę, zwyczajne złodziejstwo.

Zdjęć do publikacji popełniłem tysiące. W kilku przypadkach potrafili w ogóle nie zapłacić. Adwokat kosztuje a stawki autorskie niskie i trzeba mieć szczęście i się czasami prosić żeby wzięli. Te przykłady powyżej to taka ciekawostka że trzeba przyglądać sie materiałom dokumentalnym bo fałsz historyczny to przerabialiśmy nieraz. Ten u "Julity" raczej niewielki. Jest takie wydawnictwo Bernardinum które wydało album z reprodukcjami Mokwy. Ponad setka reprodukcji z moim nazwiskiem i nawet nie zapytali o zgodę nie mówiąc o jakimkolwiek honorarium. Do tej "Julity" wysłałem maila ale bez odpowiedzi. Teraz mam duże archiwum przeźroczy, innych zdjęć i mogę sobie przeglądać je w zaciszu domowym na emeryturce. :hihi:
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Wto Sty 29, 2008 3:33 pm   

rychu40 napisał/a:
Teraz mam duże archiwum przeźroczy, innych zdjęć i mogę sobie przeglądać je w zaciszu domowym na emeryturce. :hihi:

Ale podzielisz się z nami tymi skarbami, przynajmniej od czasu do czasu? :wink:
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Wto Sty 29, 2008 4:18 pm   

Podzielę na pewno. Jedyny problem to możliwość zablokowania publikacji zdjęcia obiektu np. obrazu ze zbiorów konkretnej instytucji. Trzeba uzyskać zgodę lub wykupić licencję na publikację. Wszystko powoli jest tylko za forsę. Na zachodzie to już norma. Jeszcze u nas to hulaj dusza. :)
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Wto Sty 29, 2008 6:17 pm   

Umieszczaj znak wodny na zdjęciech publikowanych w necie.
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Wto Sty 29, 2008 9:46 pm   

villaoliva napisał/a:
Umieszczaj znak wodny na zdjęciach publikowanych w necie.

Prawdziwy znak wodny w strukturze zdjęcia jest niewidoczny i trzeba płacić. Nic mnie bardziej nie wkurza jak małe, rozmydlone knoty i do tego jeszcze popszczone jakimiś znaczkami. Wartościowe zdjęcie w rawie, lub tifie, slajdy wielkoformatowe lub zdjęcia od formatu 13x18 cm to jest materiał do publikacji drukowanej. I one drzemią u mnie na płytkach lub w albumach. Z ilustracji internetowej to do publikacji w min. 300 dpi wychodzi obrazek wielkości 6x9 cm lub mniejszy. Teraz te miliardy zdjęć zalewających internet to piękny podgląd dla wszystkich z życia bliźnich i mała informacja o autorstwie powinna wystarczyć do nawiązania honorowego kontaktu. Jak nie to konsumuj ze smakiem a jak się podszyjesz pod autorstwo to jak znajdę to napiętnuję. Ale w ogóle jestem bardzo tolerancyjny, zwłaszcza na dokonania nieprofesjonalistów. Często zdjęcia źle zeskanowane, krzywe, byle jakie ale jest w nich trochę serca. :D
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Wto Sty 29, 2008 10:01 pm   

Przy tak ewidentnym złodziejstwie adwokata opłaca złodziej a nie powód. Trzeba tylko znaleźć chętnego prawnika. A stawki - x 10 przynajmniej, bo to już nie honorarium tylko odszkodowanie, do tego koszty sądowe i adwokackie. Ja w podobnej sytuacji nie miałem skrupułów, wystarczyło pismo z kancelarii prawnej z wezwaniem do zapłaty, a nie e-mail.
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
 
 
lusinek1 
Młodzież,a co!


Dołączył: 21 Lis 2004
Posty: 722
Wysłany: Wto Sty 29, 2008 10:59 pm   

knovak napisał/a:
Trzeba tylko znaleźć chętnego prawnika.

Knovak ma rację - trzeba pogonić kota złodziejom. Jeżeli TAKIE wydawnictwo jak Bernardinum robi TAKIE numery, to zasłużyli na "bęcki" :)
To, że prawnicy dużo kosztują, to bzdura - do takiej sprawy nie trzeba od razu "lojera" z zagramanicznej kancelarii, czy innego SKS-u... :wink:
A akurat na tym forum, o ile mnie pamięć nie myli, udziela się kilku niezłych prawników... :mrgreen:
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin (II)
============================
Z dwóch kaczorów wybieram Donalda :)
 
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Wto Sty 29, 2008 11:06 pm   

Dodam tylko, że złodziejskie wydawnictwa czerpią z tego procederu nienależne zyski, a pobłażliwość wobec nich skutkuje nieustającym "ciągiem dalszym". I rozszerzaniem plagi. A jeśli zjawisko będzie powszechne, to po co będzie w ogóle kupować zdjęcia, jeśli można będzie je bezkarnie rąbnąć?
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Wto Sty 29, 2008 11:13 pm   

Kto jak kto ale Wydawnictwo Diecezji Pelplińskiej "Bernardinum" powinno przestrzegać przykazania: Nie będziesz kradł.
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Wto Sty 29, 2008 11:22 pm   

knovak napisał/a:
Ja w podobnej sytuacji nie miałem skrupułów, wystarczyło pismo z kancelarii prawnej z wezwaniem do zapłaty, a nie e-mail.

Maila wysłałem do wydawnictwa "Julita" by zasygnalizować fuszerkę. Nie o honorarium czy nieumieszczenie nazwiska bo jak dawniej widziałem co drukarnia zrobiła z moim slajdem i jeszcze autoryzowała, to można było się załamać. Takie zdjęcia z Internetu ściągane i drukowane świadczą o amatorszczyźnie. Wydawnictwo Bernardinum jest młodym wydawnictwem, związanym z kościołem i też uczy się profesjonalizmu. Wspominam dawny kontakt z Wydawnictwem Morskim gdzie umowy o publikacje zdjęć były sporządzane na lata. Umowy dotyczyły wykonania a druga publikacji. Pierwsza publikacja 100%, druga 75%, trzecia 50% honorarium. Teraz niektóre wydawnictwa to tandeta. A ja mam za miękkie "nerwy" do użerania się i muszę mieć twarde ...co innego. :D
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk