Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Żuławy okiem Dostojnego wieśniaka widziane
Autor Wiadomość
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Pon Gru 31, 2007 4:43 pm   Żuławy okiem Dostojnego wieśniaka widziane

Nie samym koszmarem Żuławy stoją.

W słusznym, zapale odsłaniania ciemnej strony regionu, zabrakło, moim zdaniem, prezentacji mniej albo bardziej udanych renowacji obiektów architektury drewnianej, i nie tylko.
Trafiają się tu ludzie którym się chce, bywa że ich stać. Wbrew ewidentnie niechętnemu stosunkowi Państwa do całej problematyki zabytków i przy całkowitym zepchnięciu problemów Żuław na margines, dzieje się chwilami coś pozytywnego.
Co znajdę, to pokażę.

W przedostatnim dniu roku, zaświeciło słońce, więc bzyknąłem sobie w kierunku Izbisk. Znalazłem trochę miłych oku widoków i kilka koszmarów. Raz wlazłem na posesję chronioną przez agencję ewidentnie świętującą i od tego zacznę, raz wyleciałem za płot szybciej niż wszedłem i raz pogawędziłem z niechętnym do pogawędki wieśniakiem.

Na dobry początek dom podcieniowy w Przemysławiu – w bok od szosy prowadzącej od mostu na Wiśle do Mikoszewa, w kierunku Izbisk.
Dom po odkupieniu od tubylca został rozebrany do fundamentów, elementy zakonserwowane i złożone do kupy. Efekt poniżej. Można było nieco lepiej, ale to co wyszło, na tle okolicy to i tak rewelacja. Aktualna funkcja to „agroturystyka”.

Acha. Informacja dla paparazzich początkujących w branży – lud miejscowy odnotował bytność, jak mówią, Krzysia Ibisza na wakacjach w tym domu. Zero płotów, zero ochrony, Ładny Pan z Telewizji w wakacyjnych gaciach. Jak kto chce to do roboty latem.

2.jpg
Plik ściągnięto 39518 raz(y) 67,57 KB

1.jpg
Plik ściągnięto 39518 raz(y) 73,8 KB

3.jpg
Plik ściągnięto 39518 raz(y) 78,71 KB

4.jpg
Plik ściągnięto 39518 raz(y) 29,58 KB

6.jpg
Plik ściągnięto 39518 raz(y) 63,08 KB

5.jpg
Plik ściągnięto 39518 raz(y) 74,57 KB

7.jpg
Plik ściągnięto 39518 raz(y) 74,83 KB

9.jpg
Plik ściągnięto 39518 raz(y) 77,86 KB

8.jpg
Plik ściągnięto 39518 raz(y) 76,32 KB

10.jpg
Plik ściągnięto 39518 raz(y) 74,13 KB

 
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Pon Gru 31, 2007 5:19 pm   

No my się wczoraj też zachwycaliśmy domami w Przemysławie i Izbiskach. Depczemy sobie po piętach Dostojny :hihi: Musimy się w końcu umówić gdzieś na ubitym gruncie. Może w "Szkarpawiance"? Dawnych wspomnień czar :haha:
Dom, który pokazałeś, przyprawia nas o pewne nieładne uczucie...Prócz oczywiście ogromnego podziwu. Oby więcej takich przykładów! :== :== :==
_________________

 
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sro Sty 02, 2008 3:46 am   

Mówisz - masz.

Dla odmiany nieco innej architektury. Z przekazów wynika, że oba założenia łączy źródło finansowania i właściciel. Tym razem Cisewo, mała osada obok Stegny.

4.jpg
Plik ściągnięto 39462 raz(y) 72,95 KB

1 Cisewo.jpg
Plik ściągnięto 39462 raz(y) 78,61 KB

2.jpg
Plik ściągnięto 39462 raz(y) 74,35 KB

3.jpg
Plik ściągnięto 39462 raz(y) 77,56 KB

6.jpg
Plik ściągnięto 39462 raz(y) 73,61 KB

8.jpg
Plik ściągnięto 39462 raz(y) 71,01 KB

7.jpg
Plik ściągnięto 39462 raz(y) 69,24 KB

 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Czw Sty 03, 2008 3:36 am   

Wracam do Izbisk.

Też wesoło nie jest, ale w całym tym koszmarze jest kapka optymizmu. To dom na końcu drogi o który pytała Fritzek w koszmarze.
Okolica miodzio, kanał, zakola itd. Sam dom był najmniej raz remontowany i niegdysiejszy remont jeszcze dzisiaj lepiej się prezentuje niż remonty pokazane wyżej. Nie zmienia to faktu, że ponowny jest bardziej niż wskazany. I tu zaczyna się ta kapka optymizmu, smętnego niestety.

Właściciel bardzo chciał to uratować. Dobijał się, jak mówi, do baaardzo wielu Urzędów z prośbą o pomoc. Do samego, powiada Marszałka Senatu, kiedy wizytował okolicę dotarł. I nic. Żadnej odpowiedzi. Głucha cisza. Tylu tu zatroskanych Żuławami i zabytkami Dobrych Ludzi. Może podpowiedzie coś mądrego. Co taki wieśniak nieszczęsny ma począć?

Z góry dziękuje za pomoc w imieniu unikatowego zjawiska żuławskiego - Chętnego Do Remontów Człowieka.

2.jpg
Plik ściągnięto 39427 raz(y) 72,9 KB

3.jpg
Plik ściągnięto 39427 raz(y) 67,46 KB

1.jpg
Plik ściągnięto 39427 raz(y) 58,94 KB

4.jpg
Plik ściągnięto 39427 raz(y) 74,65 KB

5.jpg
Plik ściągnięto 39427 raz(y) 74,13 KB

6.jpg
Plik ściągnięto 39427 raz(y) 76,02 KB

8.jpg
Plik ściągnięto 39427 raz(y) 51,56 KB

9.jpg
Plik ściągnięto 39427 raz(y) 64,91 KB

7.jpg
Plik ściągnięto 39427 raz(y) 73,3 KB

10.jpg
Plik ściągnięto 39427 raz(y) 74,66 KB

 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Wto Sty 08, 2008 6:14 pm   

Ale tu cicho. Wiatr tyko hula po tematach żuławskich.

Tym razem Żuławki. Dom podcieniowy, stoi przy bocznej drodze - w prawo od głównej drogi, na początku wsi. Coś chyba wspominałem. W okolicach 2000 roku podjęta była próba remontu, przerwana z braku funduszy. Może jeszcze ruszy.

10.JPG
Plik ściągnięto 39330 raz(y) 52,7 KB

8.JPG
Plik ściągnięto 39330 raz(y) 59,06 KB

6.JPG
Plik ściągnięto 39330 raz(y) 69,55 KB

7.JPG
Plik ściągnięto 39331 raz(y) 75 KB

5.JPG
Plik ściągnięto 39330 raz(y) 71,1 KB

3.JPG
Plik ściągnięto 39330 raz(y) 64,78 KB

4.JPG
Plik ściągnięto 39330 raz(y) 62,91 KB

1.JPG
Plik ściągnięto 39330 raz(y) 72,07 KB

Ostatnio zmieniony przez Dostojny Wieśniak Wto Sty 08, 2008 7:12 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Wto Sty 08, 2008 6:33 pm   

No cicho, cicho. Co jednak nie znaczy, że nie ma takich, którzy się nie interesują :D
Dawaj większe te zdjęcia, bo mało widać. Tzn. żółtą strzałę wypatrzyłam :mrgreen:
A co do domu...szkoda, że problemy finansowe pokrzyżowały plany remontu :cry:
_________________

 
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sro Sty 09, 2008 3:30 am   

Miłą jest świadomość, że ktoś czuwa nad Wyjącym na Żuławach.

"A argument typu " ja mam wykształcenie " albo " ja sie znam" jest ze zbioru tych słabszych kiedy dyskutant niewiele ma do powiedzenia." - Napisała Ruda w wątku - "Stanowisko dla krewnego Prezesa".

W kontekście słusznej ze wszech miar wypowiedzi Rudej wyjaśniam co mi chodziło po głowie, kiedy we wstępnym poście pisałem o tym, że można było lepiej dopracować detale, wydając naprawdę duże pieniądze na renowację domu podcieniowego w Przemysławiu.
Fot. 1 pokazuje wykończenie wątku ceglanego w domu w Przemysławiu. W czasach, kiedy domy podcieniowe powstawały, poziom tych prac był by, nie do przyjęcia.
Dla pokazania różnicy, fot. 2 przedstawiająca wykończenie wątku ceglanego w domu w Izbiskach (post 3). Różnicę widać wyraźnie.

1. Przemysław.JPG
Plik ściągnięto 39294 raz(y) 79,76 KB

2. Izbiska.JPG
Plik ściągnięto 39294 raz(y) 75,93 KB

 
nad stawem 
to ja


Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 359
Wysłany: Sro Sty 09, 2008 6:02 pm   

Melduje się s powrotem na forum .
Dostojny dobrze ze spotkaliśmy się z Wolfgangiem w Sobote , w niedziele był u mnie taki śnieg ze bym nie dojechał .
Ja jeszcze pojechałem do Skowronek , jakie tam zachodzą zmiany , starych rybackich domów , które przeżyły 1945 rok już nie ma , u jednego gospodarza jest tylko stara piwnica w wydmie pod lasem . Szkoda . Tam teraz kreci się wszystko wokół turystów no ale z czegoś muszą żyć bo, z ryby nie wyżyją .
W drodze powrotnej pojechałem przez Osłonkę i Kępiny gdzie był pięknie zamarznięty Nogat .

przeprawa_Nogat.JPG
Plik ściągnięto 39256 raz(y) 24,76 KB

_________________
http://www.mierzeja1945.prv.pl/
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Sro Sty 09, 2008 7:56 pm   

Urokliwe !
 
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sro Sty 09, 2008 10:09 pm   

Cytat:
Melduje się s powrotem na forum .


Witamy na wirtualnych Żuławach. Po byku ten widoczek zamarzniętego Nogatu! Nie masz więcej takich? Teraz tu wszystko płynie. Wątek otwiera dom, którym zachwycał się i słusznie Wolfgang. Wrzuć mi na PW adres maila Wolfganga, jeżeli masz.
 
mareK1961 

Dołączył: 24 Lis 2007
Posty: 35
Wysłany: Sro Sty 09, 2008 11:09 pm   

Witam wszystkich.To ze nie pisze nie oznacza ze mnie tu nie ma.Czytam chetnie wasze posty (szczegolnie Dostojnego) i podziwiam fotki.Tak trzymac.Prosze o wiecej zdiec szczegolow (jesli mozna z komentarzem).Czy mozna gdzies obejrzec wnetrze takiego domu (na zdieciach).Super watki o Zulawach i Kaszubach.Jestem z Wami i pozdrawiam.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Czw Sty 10, 2008 4:08 am   

Witam.

Od razu mi lepiej. Dzięki. Wiesz jak to jest. Kiedy człowiek zaczyna sam z sobą gadać, to go w końcu leczyć zaczynają. :wink:

Pracujemy nad wejściem do kilku domów, ale wiadomo jak to jest. Jedna sprawa to zdjąć wnętrza, druga to zgoda właściciela na publikację takiej sesji. Znam kilka miejsc utrzymywanych z różnych powodów w stanie sztucznej ruiny, zatem wyciąganie wnętrz na forum publiczne byłoby grubym nietaktem.

A komentarze. Wierz mi jęzor świerzbi czasem straszliwie, ale nie zawsze można sobie z różnych względów na nie pozwolić. Pomijając Sąsiadów z Wielkiego Miasta na wsi wszyscy, wszystko wiedzą i tu się nie da schować pod żadnym nikiem. Tym bardziej, że skuter za logo różnych moich szaleństw robi i bardziej ode mnie znany jest. Tym niemniej postaramy się.

Niżej dom którego nawet z zewnątrz fotografować nie można bowiem sąsiedztwo podobne i po wypasionym remoncie, i kapliczka w Izbiskach.

A.JPG
Plik ściągnięto 39192 raz(y) 78,65 KB

B.JPG
Plik ściągnięto 39192 raz(y) 62,62 KB

C.JPG
Plik ściągnięto 39192 raz(y) 67,57 KB

 
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Czw Sty 10, 2008 1:24 pm   

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Witam.

Pracujemy nad wejściem do kilku domów, ale wiadomo jak to jest. Jedna sprawa to zdjąć wnętrza, druga to zgoda właściciela na publikację takiej sesji. Znam kilka miejsc utrzymywanych z różnych powodów w stanie sztucznej ruiny, zatem wyciąganie wnętrz na forum publiczne byłoby grubym nietaktem.

Niżej dom którego nawet z zewnątrz fotografować nie można bowiem sąsiedztwo podobne i po wypasionym remoncie, i kapliczka w Izbiskach.


Nie sądzę, Dostojny, żeby właściciel (to brzmi dumnie) jednej czy drugiej sztucznej ruiny zawracał sobie głowę zdjęciami zamieszczonymi na niszowym forum, w niszowym wątku. Co do wchodzenia do różnych obiektów będących w posiadaniu niekoniecznie miłych ludzi są metody :wink: Nie koniecznie musi być to metoda "na Bazyla" :mrgreen:

A ten dom na terpie w Izbiskach z pomnikiem przyrody pod bokiem jest :love:
Szkoda, że nie wszystkie domy w Izbiskach się zachowały. Ale i tak, to co się ostało jest imponujące.

Dzięki za wszelkie relancje :== I nocne żuławiaków rozmowy
_________________

 
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Czw Sty 10, 2008 8:55 pm   

Drobne nieporozumienie. Mówię o SZTUCZNYCH ruinach. A aranżują je z różnych powodów, nie koniecznie hodowcy buraków. Nie dość, że czytają, to jeszcze piszą, bywa że drukują.

Wolałbym nie rozwijać tego tematu. Jak sobie wymyślili, tak mają.
A tak w ogóle, może warto byłoby wywlec bardziej ogólne tematy żuławskie z niszy?

I drugie w ogóle - dziękuje za cenne porady techniczne. Bardzo ułatwiają życie i mi, i oglądającym plony bzykania po Żuławach. Do pogadania.

Zamiast kwiecia badyli, trochę lata zimą.

zamiast kwiecia badyli.JPG
Plik ściągnięto 39138 raz(y) 70,43 KB

 
mareK1961 

Dołączył: 24 Lis 2007
Posty: 35
Wysłany: Pią Sty 11, 2008 1:07 am   

Myslac "komentarze" mialem na mysli komentarze tego typu jak to zrobiles u gory z fasada.Naprawde nie ma zdiec wnetrza takiego domu (nie interesuje mnie jak ludze mieszkaja teraz lecz jak wygladalo wnetrze)?Jak bylem malym chlopakiem (koniec 60 polowa 70-tych) to jezdzilismy na martwa Wisle i Nogat na ryby (super!!).Wtedy jeszcze waskotorowka (mozliwe?).Wiele razy widzialem domy podcieniowe, ale wtedy wadawalo mi sie ze sa w dosc dobrym stanie (mozliwe??).Nowe zdiecia- super!- prosze wiecej.

P.S. Fritzek niech bedzie tez pozdrowiona jej post uwazam tez za interesujace.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk