Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Herb Heweliusza
Autor Wiadomość
steifer 

Dołączył: 01 Lip 2006
Posty: 16
Wysłany: Wto Lip 03, 2007 1:56 pm   Herb Heweliusza

Witam, czy ktoś ma informacje dotyczące herbu Jana Heweliusza? Według moich informacji herb został zarejestrowany (nadany?) jednemu z członków innej gałęzi rodziny Hewelke, urzędnikowi w Bytowie, prawie 100 lat po śmierci astronoma. Czy są źródłowe potwierdzenia, że Jan Heweliusz używał tego samego herbu, czy też został on mu przypisany już później?
Nie mogę też znaleźć właściwych kolorów herbu, nie ma go w najobszerniejszym europejskim herbarzu J.B.Rietstapa, "Armoires general", ponoć jest w którymś z tomów Siebmachera, ale nie udało mi się do właściwego dotrzeć.
Ktoś może mi pomóc?

pozdrawiam
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Wto Lip 03, 2007 7:55 pm   

A czy na płycie nagrobnej w kościele św. Katarzyny nie ma herbu? :hmmm:
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Lip 03, 2007 8:22 pm   

można też sprawdzić w "Herbach patrycjatu gdańskiego"
 
steifer 

Dołączył: 01 Lip 2006
Posty: 16
Wysłany: Wto Lip 03, 2007 8:47 pm   

Na płycie jest relief, wszystkie zresztą wizerunki jakie znalazłem w sieci to reliefy (odcisk pięczeći, sygnet herbowy) - tak, że wygląd herbu jest mi znany, ale nie wiem jakie są właściwe jego barwy :(
W herbach patrycjatu podejrzerwam, że jest, ale poskapiłem na kupno tego dzieła, zakładając, że zawsze znajdę co potrzeba na kilku solidnych stronach heraldycznych. Teraz żałuję skapstwa.
Maluję na zamówienie rodziny Hewelke genealogię rodu, oczywiście ozdobioną herbem. A oni też nie znają jego barw. I ciekawe, że w drzewie genealogicznym na którym się opieram jest informacja, że pierwszy herbowym z tego rodu (niem"Wappenstifter") był członek rodu żyjący już po Heweliuszu. Czy jest możliwe że herb został astronomowi przypisany później?
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Wto Lip 03, 2007 10:09 pm   

W Bibliotece PAN -u jest Herbarz Rodzin Szlacheckich Prus Wschodnich. Jeżeli miał tytuł to
tam jest.
W Herbarzu Patrycjatu Gdańskiego Mariusza Gizowskiego rysunek jest bez barw. Widać sam zrysowywał z obiektów. W opisie :
"Na tarczy, w polu barwy niewiadomej- żuraw w prawo, stojący na jednej nodze, drugą prawą zgiętą uniesioną ściskający kamień. W klejnocie, nad hełmem czasami w koronie - stojący na jednej nodze żuraw w prawotrzymający drugą nogą kamień, jak na tarczy. Labry. Wszystko barwy niewiadomej."
W Katarzynie tarcza była konserwowana przez B.Rejmanowskiego, powinny pozostać ślady polichromii . Wyników badań ( jeżeli były resztki) należy szukać w dokumentacji konserwatorskiej.
Służę ewentualnie pomocą, w miarę możliwości. O dokumentację pytać u księdza albo jeszcze poszukam jutro.
Połamania pędzla.
 
 
steifer 

Dołączył: 01 Lip 2006
Posty: 16
Wysłany: Sro Lip 04, 2007 1:26 am   

Szlachtą chyba nie byli, choć w XIX w. rodzina koligaciła się nawet z arystokracja niemiecką, a niektórzy Hewelkowie posiadali dobra rycerskie. Herb był pewnie nadany listem herbowym, bez nobilitacji, ale pewien tego nie jestem, więc zerknę do tego herbarza. Dziękuję i pozdrawiam
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Sro Lip 04, 2007 6:16 am   

W 1986 roku z inicjatywy Konserwatora Zabytków Miasta Gdańska Bartłomiej Rejmanowski przeprowadził konserwację płyty a kartusz herbowy został uzupełniony zaś przez Stanisława Wyrostka. Kartusz ów został zrekonstruowany na podstawie ryciny zamieszczonej w monografii rodu Hewelcke. W polu i na klejnocie znajduje się wizerunek żurawia stojącego na lewej nodze a w prawej trzymającego okrągły kamień. Za trafnością rekonstrukcji herbu w tej postaci przemawia kilka faktów: począwszy od 1641 roku Heweliusz jako rajca staro miejski posługiwał się właśnie herbem przedstawiającym żurawia, również na fasadzie jednej z jego kamienic umieszczony był wizerunek żurawia. W pracach Heweliusza publikowanych w latach 1654-1685 kilkakrotnie pojawia się wineta tytułowa o charakterze emblematycznym rytowana przez Allena wg rysunku A. Boya, której jednym z elementów jest żuraw. Symbolika tego przedstawienia jest jednoznaczna, mamy tu do czynienia ze swego rodzaju emblemem ilustrującym wytrwałość i czujność jako cechy właściwych dobremu obywatelowi miasta8. Ostatecznym dowodem na to, że ród Hewelcke posługiwał się wizerunkiem żurawia jako herbem jest płyta nagrobna rodziny Hewelcke z Krokowej9.


kontakt z autorem tekstu pod adresem

marcinchoroszman@wp.pl


Cały tekst:
http://www.artifex.uksw.edu.pl/heweliusz.html

Może ten kontakt pomoże. Pozdrawiam.
 
 
steifer 

Dołączył: 01 Lip 2006
Posty: 16
Wysłany: Sro Lip 04, 2007 9:30 am   

dziękuję za kontakt! Możliwe, że właściwe barwy herbu nie są znane, skoro w dość rzetelnej publikacji (herby patrycjatu) jest wersja czarno-biała. pozdrawiam
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Lip 04, 2007 1:12 pm   

Tak się przypadkowo złożyło, że byłem dzisiaj w PANie w dziale grafik. Pani z tego działu powiedziała, że to żaden herb tylko dosyć znany motyw graficzny tzw. wigilancja czyli ciepliwość. Oczywiście może być pokolorowany, ale nie czyni go to herbem. Nie znała też żadnego kolorowego przedstawienia.
Co ciekwe inny gdański ród Frederów posługiwał się tym samym "motywem".
 
steifer 

Dołączył: 01 Lip 2006
Posty: 16
Wysłany: Sro Lip 04, 2007 5:56 pm   

Pani z PANu trochę błądzi, bo to że coś jest znanym skądinąd motywem, np. emblematyki nie świadczy, że nie może być wykorzystane w herbie. Wręcz przeciwnie, bardzo dużo godeł herbowych lub klejnotów heraldycznych ma znaczenie symboliczne i pochodzenie prze4dheraldyczne. To czy wizerunek jest herbem wynika z ukstaltowania wg.reguł i zasad heraldyki, a znak rodowy Hewelków posiada wszystkie cechy normalnego herbu. Oczywiście symbol żurawia mógł być używany w kontekście Jana Heweliusza (lub innych członków rodu) samodzielnie, niejako wyjęty z tarczy herbowej. A sam motyw żurawia wykorzystywany był dość często w heraldyce, chyba jeszcze dwie inne rodziny gdańskie podobnym się poslugiwały.
pozdrawiam
 
Pepo 
PDW

Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Sro Lip 04, 2007 10:00 pm   

Wigilancja, zuraw z kamieniem w reku, jest b.popularnym znakiem i byl uzywany nie tylko w herbach, ale tez w roznego rodzaju przedstawieniach i okazjach (np. na medalach i donatywach gdanskich), jako jedna z cnot dobrego obywatela i/lub mieszczanina.
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Nie Lip 08, 2007 11:39 am   

Fakt, do informacji Pani z Biblioteki podchodzić z ostrożnością.
Pamiętać należy.że Gdańsk zawsze był niezależny i miał wszystkie obowiązujące zasady
w głębokim poważaniu. Stąd i w herbach nie przestrzegał reguł.
Przykładem może być herb miasta . Herb z Bramy Mariackiej wzburzył umysły
i toczyła się zażarta dyskusja o opasce wokół tarczy.

Jak leci robota przy drzewku?

Brama Mariacka Gdańsk 059.jpg
Plik ściągnięto 23860 raz(y) 40,75 KB

 
 
steifer 

Dołączył: 01 Lip 2006
Posty: 16
Wysłany: Wto Lip 10, 2007 12:57 pm   

No, reguł heraldycznych to raczej dumni mieszczanie przestrzegali, drzewko gotowe, ogromne, na b1, 19 pokoleń, z panoramą Gdańska z lunetą Heweliusza (wg.Stecha) w tle. Klient zachwycony, to najważniejsze. Herb dałem "na czuja", ptaka w barwach naturalnych w błekitnym polu, w kolorkach bardzo delikatnych, bo całość zrobiłem piórkiem na tonowym papierze w stylu XVIII w. miedziorytu, delikatnie podkolorowane akwarelką. Jek odbiorę z galerii cd ze zdjęciem (sam cyfrówki się nie dorobiłem) to mogę zaprezetować.
pozdrawiam
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Sro Lip 11, 2007 5:06 am   

Herb dałem "na czuja", ..................[/quote]

A co, nie pisałam , że w Gdańsku reguły mieli za nic ? :D

A tak historia tworzy się na naszych oczach !
Ciekawe kiedy powstania praca naukowa o herbie Heweliusza i powoła się na Twój herb i jego kolorystykę.
Ciekawa jestem jak to wyszło, więc czekam na fotki. Kolorystyka będzie pewnie ładna.
Podobają mi się Twoje przedstawienia świata otaczajacego. Pozdrawiam.
 
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Czw Sty 07, 2010 5:23 pm   

Wprawdzie trwało to dość długo, ale z przyjemnością przedstawiam herb Heweliusza pochodzący z nagrobka astronoma z kościoła św. Katarzyny opublikowany przez wytwórnię kawy Kaffee HAG, która takie herby autorstwa Otto Huppa dodawała wraz z opisami do swych produktów w celu ich promocji i przy okazji firmy.

Hevelius.jpg
Plik ściągnięto 23761 raz(y) 34,81 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk