Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
"kościerzyńskie'' abc
Autor Wiadomość
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Sty 19, 2005 7:47 pm   

Grün napisał/a:
Malkontent!

Taki już jestem i nic na to nie poradzę. A jeśli jest ktoś, komu bardziej podobają się kamieniczki współczesne od przedwojennych niechże się poniżej wpisze!
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sro Sty 19, 2005 8:26 pm   

są kąty pod którymi bardziej mi się podobają...
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pią Sty 21, 2005 9:46 am   

janak napisał/a:
Ja też używałem tylko formy lokalnej (na szczęście uznanej za poprawną) - <b>kościerski</b> i chyba nigdy nie spotkałem się z formą ogólnopolską - kościerzański (jestem zdziwiony, że taka forma istnieje i obowiązuje, ale ja stary Kaszub jestem :wink: )

Ja tam kaszubskich korzeni nie mam (nie licząc jednej ciotki :wink: ), ale też zawsze i wszędzie słyszałem "kościerski". Może skleroza albo amnezja mnie trafiła, ale o ile pamiętam to formę "kościerzyński" pierwszy raz zobaczyłem na tym forum :hihi:
 
 
pothkan 
gente gdynianus


Dołączył: 21 Kwi 2006
Posty: 29
Wysłany: Wto Cze 12, 2007 9:10 am   

Zoppoter napisał/a:
wrangla napisał/a:
No i na koniec cytat: :hihi:
"Gdańsk urzeka bajkową architekturą i przepychem fasad kamieniczek starowki...."


Doprawdy, jestem urzeczony w rzeczy samej.


Pewnie już to kiedyś tu przerabiano...

"STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>) - najstarsza dzielnica miasta z zabytkową zabudową"
http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=2523921

Moim zdaniem logiczne - STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>) (z dużej litery) jest tylko w Warszawie, natomiast starówką nazwiemy zabytkową część Wrocławia, Poznania, Zamościa, itd. I również Gdańska - gdzie STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>) nie ogranicza się do Głównego Miasta, ale również obejmuje część Dolnego, Głównego... (w innym wypadku będzie to błędne zastosowanie).

Natomiast forma "kościerzyński" brzmi tak samo źle, jak np. "do Gdynii, Rumii".
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Wto Cze 12, 2007 10:46 am   

pothkan napisał/a:
Moim zdaniem logiczne - STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>) (300 km>>) (300 km>>) (z dużej litery) jest tylko w Warszawie

Dyskusji na temat starooffki było już tutaj sporo i nie ma sensu ich kontynuować - wszystkie argumenty zostały już wytoczone i nikt i tak nikogo nie przekona.
Chciałbym tylko sprostować jedną rzecz - to nie prawda, że STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>) z wielkiej litery jest w Warszawie, a z małej w każdym innym mieście!
Oficjalna nazwa tej dzielnicy Warszawy to Stare Miasto. "STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>)" jest nazwą potoczną.
pothkan napisał/a:
Natomiast forma "kościerzyński" brzmi tak samo źle, jak np. "do Gdynii, Rumii".

Co jest błędnego w formie "do Rumii""? Moim zdaniem to forma jak najbardziej poprawna?
_________________
da, da, da...
 
 
Łukasz 


Dołączył: 13 Mar 2007
Posty: 280
Wysłany: Wto Cze 12, 2007 11:54 am   

Winno być przez jedno "i", ale to raczej źle wygląda niż brzmi. ;)
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Wto Cze 12, 2007 12:06 pm   

Hmm. Nie słyszałem nikogo kto wymawiałby "Rumi". Najczęściej mówi się "Rumji" - co odpowiadałoby pisowni "Rumii". Ciekawe jaka forma jest oficjalnie przyjęta.
_________________
da, da, da...
 
 
Łukasz 


Dołączył: 13 Mar 2007
Posty: 280
Wysłany: Wto Cze 12, 2007 12:17 pm   

Rumi. Tak samo Gdyni.
 
 
pothkan 
gente gdynianus


Dołączył: 21 Kwi 2006
Posty: 29
Wysłany: Wto Cze 12, 2007 1:13 pm   

Na tej samej zasadzie: linia - linii, ale Linia (wieś gminna w pow. wejherowskim) - Lini.
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Wto Cze 12, 2007 1:43 pm   

Tylko, że zapis "Gdyni" odpowiada wymowie - "Gdyńi" - logiczne, skoro w mianowniku jest fonetycznie "Gdyńa" (nikt nie powie "Gdynja").
Tymczasem Rumia i Linia wymawia się inaczej: "Rumja" i "Lińja" - analogicznie w dopełniaczu jest więc (fonetycznie) "Rumji" i "Lińji", co zapisalibyśmy jako "Rumii" i "Linii" (podobnie jak np. Rumunii).
Zapis Rumi i Lini odpowiada wymowie "Rumi" i "Lińi" - dlatego dla mnie jest to teza mocno wątpliwa. Uwierzę jak zobaczę w oficjalnym źródle.
_________________
da, da, da...
 
 
pothkan 
gente gdynianus


Dołączył: 21 Kwi 2006
Posty: 29
Wysłany: Wto Cze 12, 2007 3:32 pm   

Pisownia "Lini" jest stosowana w gminnym miesięczniku (pod ręką nie mam, czytuję jak jeżdżę tam pod domek). Na miejscu chyba wiedzą najlepiej.

Pisownię "Rumi" potwierdza znajomy Rumianin.

a dodatkowo, oficjalne strony:

http://www.ug-linia.pl/linia.html

http://www.um.rumia.pl/

A co do wynurzeń ta temat powiązań wymowa-pisownia: po polsku Gdynia i Linia, ale po kaszubsku (przepraszam że fonetycznie, pisowni nie pamiętam) Gdinia i Lynia. Czyli odwrotnie. Ergo - zależnie na jakiej pisowni się oprzemy, całkiem przeciwne wnioski można wyciągnąć.

Jak wyżej - zaufajmy miejscowym: gdynianin nie napisze - "Gdynii", rumianin - "Rumii", a kościerzak - "kościerzyński". :%
 
Łukasz 


Dołączył: 13 Mar 2007
Posty: 280
Wysłany: Wto Cze 12, 2007 5:54 pm   

danziger napisał/a:
Tymczasem Rumia i Linia wymawia się inaczej: "Rumja" i "Lińja" - analogicznie w dopełniaczu jest więc (fonetycznie) "Rumji" i "Lińji", co zapisalibyśmy jako "Rumii" i "Linii" (podobnie jak np. Rumunii).


Tego nie można porównywać, przecież nie ma głoski odpowiadającej "m z kreseczką". ;) Rumia zawsze wymawia się Rumja, bo nie ma innej możliwości (tak samo "ziemia-ziemi"). A pisze się Rumi chyba dlatego, że tak się zwyczajowo ustaliło.
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Wto Cze 12, 2007 6:14 pm   

Danzi, Ty ortografie... :alenumer: :dooobry: :wink:

a kolegę pothkana serdecznie zapraszam do ulubionego wątku wszystkich upierdliwych moderatorów :mrgreen:
 
pothkan 
gente gdynianus


Dołączył: 21 Kwi 2006
Posty: 29
Wysłany: Wto Cze 12, 2007 6:32 pm   

Ha, mógłbym przysiąc, iż przywitałem się po zarejestrowaniu... Cóż, pora dopełnić zaniechanego czynu :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk