Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Northolt
Autor Wiadomość
roland 


Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 780
Wysłany: Wto Maj 29, 2007 1:46 pm   Northolt

W ramch krótkiej wizyty w Londynie odwiedziłem pomnik Polskich Lotników w Northolt.
Znalazłem tam "gdański ślad".
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Wto Maj 29, 2007 2:19 pm   

Kształt pomnika też znajomy :)
_________________
da, da, da...
 
 
roland 


Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 780
Wysłany: Wto Maj 29, 2007 7:54 pm   Ciekawostka

Z 318 Dywizjonem związana jest ciekawa historia. W skład parku samolotów wchodził jedyny , używany w polskich formacjach lotniczych Messerschmitt BF 109 G, który został "kupiony" za flaszki Burbona od amerykańskich żołnierzy. Samolot ten wcześniej latał w Chorwackich Siłach Lotniczych.
 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Wto Maj 29, 2007 10:42 pm   Re: Ciekawostka

roland napisał/a:
Z 318 Dywizjonem związana jest ciekawa historia. W skład parku samolotów wchodził jedyny , używany w polskich formacjach lotniczych Messerschmitt BF 109 G...

Interesuje mnie oznakowanie samolotu LW.
Takie znaki nosił osobisty Spitfire kpt.Lecha Wielochowskiego z okresu kiedy dowodził 318 Dywizjonem. Ta fot. pochodzi już z okresu po zakończeniu wojny, a więc długo po przekazaniu przez Wielochowskiego dowodzenia. W kabinie widoczny jest ppor.pil.Bolesław Stramik - czy on latał tym samolotem?
Znam hipotezę, że to osobisty samolot ówczesnego d-cy skrzydła Lauriego Wilmotta z Płd.Afryki, a samolot tylko obsługiwany był przez polski personel i dlatego ewidencyjnie należał do 318 Dywizjonu. Czy to słuszne - może masz pewniejsze informacje na ten temat?
Jeszcze krótka dygresja dotycząca strat dywizjonu:
W lotach bojowych nie zginął żaden jego pilot. Jeden tylko zestrzelony przez art.plot. dostał się do niewoli, dwóch zginęło w zderzeniu podczas lotu ćwicz., a jeden uderzył w drzewo. Ostatnią ofiarą śmiertelną z personelu latającego dywizjonu był pilot, który zginął w wypadku samochodowym. Generalnie był to szczęśliwy pod tym względem dywizjon. Pozdrawiam i proszę o ewent.odpowiedż, jeśli dysponujesz wiedzą w tym zakresie.
 
roland 


Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 780
Wysłany: Sro Maj 30, 2007 8:00 am   

Stramik latał tym samolotem, to on przeprowadził go z Yesi do Tissano, gdzie stacjonował dywizjon 318. Baza w Tissano była użytkowana przez Polaków od 24 stycznia do 7 marca 1946 roku. Zdjęcia więc są z okresu powojennego. Niestety nie mam dokładnych informacji dotyczących oznaczeń tego samolotu (LW) . Czytałem różne teorie na ten temat, niestety żadna z nich nie potwierdziła użytkownika samolotu.
 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Sro Maj 30, 2007 9:31 am   

roland napisał/a:
Stramik latał tym samolotem, to on przeprowadził go z Yesi do Tissano...

Dziękuję za tę informację.Pozdrawiam.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk