Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przeglądanie dużych map na stronach WWW
Autor Wiadomość
Wloczykij 
Weißhof Saspe


Dołączył: 31 Mar 2006
Posty: 64
Wysłany: Sro Mar 21, 2007 1:03 pm   Przeglądanie dużych map na stronach WWW

Przeglądałem ostatnio stare mapy na http://gis.gdansk.pl/5.htm . Poza tym że mają kilka ciekawych map, to sposób prezentowania map na WWW jest przyjazny dla łącza i pamięci komputera, czyli szybko się przegląda i powiększa nawet na moim wiekowym komputerze :wink:

I tu propozycja - może by w ten sposób udostępnić mapy z Dawnego Gdańska? Potrzeba tylko darmowego programu Zoomifyer http://www.zoomify.pl/ i o ok. 50% więcej miejsca na serwerze.
Dla przykładu: plan udostępniony przez renkka http://nic-nac-project.ne...anzig_1912.html
:co_jest:
 
 
kazik 


Dołączył: 08 Mar 2005
Posty: 158
Wysłany: Sro Mar 21, 2007 3:09 pm   

ja nie jestem zwolennikiem używania mechanizmu Zoomify do prezentowania map, gdyż wielu osobom zależy na dostępie do pełnego pliku graficznego. Optymalnym rozwiązaniem byłoby prezentowanie tej samej mapy jednocześnie na dwa sposoby: Zommify + tradycyjny link do pełnego skanu.

Użycie samego Zommify oznacza utratę użyteczności mapy poprzez:
-brak możliwości rejestrowania w GPS i programach GIS, Google Earth
-brak możliwości przetwarzania graficznego mapy (nakładanie warstw, zaznaczanie tras)
-praktycznie brak możliwości drukowania mapy

Jak dla mnie zoomify to szataństwo wymyślone dla takich instytucji jak Archiwum Państwowe, KPBC czy PAN, które chcą pokazać bogactwo swoich zbiorów jednocześnie uniemożliwiając ich użycie do innych zastosowań niż przeglądanie on-line :yyy:
_________________
Umiłuj to, co spaliłeś,
Spal to, co umiłowałeś
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Sro Mar 21, 2007 3:21 pm   

kazik napisał/a:
wielu osobom zależy na dostępie do pełnego pliku graficznego

A czym oglądasz mapy u siebie na komputerze? Znasz jakiś mały szybki i darmowy program do dużych plików?
_________________
 
Wloczykij 
Weißhof Saspe


Dołączył: 31 Mar 2006
Posty: 64
Wysłany: Sro Mar 21, 2007 3:46 pm   

kazik napisał/a:
ja nie jestem zwolennikiem używania mechanizmu Zoomify do prezentowania map, gdyż wielu osobom zależy na dostępie do pełnego pliku graficznego. Optymalnym rozwiązaniem byłoby prezentowanie tej samej mapy jednocześnie na dwa sposoby: Zommify + tradycyjny link do pełnego skanu.

Pełna zgoda. Chodziło mi właśnie o uzupełnienie "oferty", a w żadnym razie zastąpienie zwykłych plików graficznych. Przeglądanie wielkiego pliku graficznego potrafi skutecznie zapchać pamięć, a czasem szuka się tylko jednej uliczki.
 
 
kazik 


Dołączył: 08 Mar 2005
Posty: 158
Wysłany: Sro Mar 21, 2007 5:15 pm   

Ok. No to się rozumiemy. Samo Zoomify - NIE, Zoomify + link do pełnej mapy - TAK.

Corzano co do programów, to nie stosuje wyrafinowanych technik. Używam Acd See, a od czasu do czasu InfranView (darmowy). Niestety niedostatku RAMu w komputerze nie potrafię oszukać. Ostatnio się przekonałem, że nawet 10MB mapa w jpg potrafi zatrzymać komputer, szczególnie gdy została zastosowana "progresywna" metoda kompresji jpg. Przez pomyłkę niedawno internauci odwiedzający stronę www.mapywig.org musieli męczyć się z progresywnymi jpg. Na szczęście problem został rozwiązany.
W przypadku dużych plików graficznych wszelkie programy oczyszczające RAMu na niewiele się przydają.
_________________
Umiłuj to, co spaliłeś,
Spal to, co umiłowałeś
 
Azaziz 

Dołączył: 04 Mar 2007
Posty: 24
Wysłany: Czw Mar 22, 2007 9:05 am   

Cytat:
W przypadku dużych plików graficznych wszelkie programy oczyszczające RAMu na niewiele się przydają.


giga ramu pomaga, ale nie rozwiązuje problemu
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk