Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Hale plażowe na Siankach
Autor Wiadomość
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Lut 14, 2007 11:43 pm   Hale plażowe na Siankach

Do tej pory byłem przekonany, że na Stogach (Heubude, później Hejbudy i Sianki :^^ ) były dwie hale plażowe, stara i nowa. Ale trafiłem na pocztówkę z halą plażową, która nie jest podobna do tamtych dwóch. Czyżby wię na Sogach były TRZY hale plażowe? A może w czasie, kiedy istaniała stara hala obok stały jeszcze inne budynki plażowe :hmmm:

Heubude1 - przedstawia starą halę plażową - Alte Strandhalle
Heubude2 - to nowa hala plażowa, znana z wielu przedwojennych zdjęć
Heubude3 - czy to jest hala plażowa, czy coś innego?

Heubude2.jpg
Plik ściągnięto 15525 raz(y) 40,45 KB

Heubude1.jpg
Plik ściągnięto 15525 raz(y) 47,4 KB

Heubude3.jpg
Plik ściągnięto 15525 raz(y) 61,49 KB

Heubude3a.jpg
Plik ściągnięto 15525 raz(y) 48,74 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Lut 15, 2007 12:14 am   

To co widać na ostatnim obrazku mogło sobie współistnieć z halą, mogło być tylko jakąś częścią, dobudówką etc.
 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Czw Lut 15, 2007 10:41 pm   Jak to było?

Cytat z ksiazki Waldemara Nocnego "Stogi - zapomniana wyspa": " W 1926 r. nastapiła kolejna rozbudowa kąpieliska.Za pasem wydm,nieo na zachód od funkcjonującego pawilonu plażowego,powstały kolejne hale, gdzie umieszczono kawiarnię, w przyziemiu restaurację z perspektywą na morze oraz hotel.Tuż obok nich biegła grzbietem wydmy aleja lipowa aż do kąpieliska Westerplatte". Brunon Zwara w swoich "Wspomnieniach gdańskiego bówki" opisał znajdującą się ok kilometra w stronę Westerplatte dużą halę w której sprzedawano napoje i kiełbaski. Mimo,ze jakieś 40 lat temu często tam chodzilismy w tej okolicy oprócz sporego bunkra i pasów gwiaździstych zapór przeciwczołgowych nie kojarzę zadnych śladów takiej budowli - powinno zostać jakieś szambo, resztki instalacji zakładając że obiekt był drewniany i np spłonął. A może szukaliśmy nie tam gdzie trzeba.
Działał natomiast całoroczny piwny pawilon gastronomiczny naprzeciw ośrodka PKP najpierw jako Rock&Roll potem chyba Pod Akacjami.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Lut 15, 2007 11:19 pm   

Ta hala plażowa rozbudowana w 1926 jest na zdjęciu Heubude2, na Heubude1 jest stara hala plażowa.

Wydaje mi się, że stara hala plażowa i budynek ze zdjęcia Heubude3 mogły stać niedaleko siebie ale raczej nie były połączone. Różnią się stylem i układem dachu. W okolicy były pewnie jeszcze inne budynki - przebieralnie / łazienki męskie i damskie. Mógł to być kompleks budynków, które później zamieniono na jeden (nie licząc łazienek).
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Czw Lut 15, 2007 11:20 pm   Rock&roll czy Twist

Odpowiadając na SMS,ze przy plaży był Twist a nie Rock&Roll muszę podeprzeć się zdjęciami.Pierwsze skopiowane z forum - lokal na Stogach, drugie z czasów świetności "Twista", który mieścił się naprzeciw przystani przy Zielonej Bramie,czyli na wyspie spichrzów.Niestety jesnego zabrakło...

rockandroll stogi.jpg
Plik ściągnięto 15448 raz(y) 39,79 KB

W barze Twist nad Motławą.jpg
Plik ściągnięto 15448 raz(y) 58,96 KB

 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Sro Sie 06, 2008 9:07 am   

Jeszcze jeden budynek ze Stogów:


źródło
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
Zdzislaw 


Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 532
Wysłany: Pon Wrz 08, 2008 10:03 pm   Re: Hale plażowe na Siankach

Sabaoth napisał/a:
Do tej pory byłem przekonany, że na Stogach (Heubude, później Hejbudy i Sianki :^^ ) były dwie hale plażowe, stara i nowa. Ale trafiłem na pocztówkę z halą plażową, która nie jest podobna do tamtych dwóch. Czyżby wię na Sogach były TRZY hale plażowe? A może w czasie, kiedy istaniała stara hala obok stały jeszcze inne budynki plażowe :hmmm:

Heubude1 - przedstawia starą halę plażową - Alte Strandhalle
Heubude2 - to nowa hala plażowa, znana z wielu przedwojennych zdjęć
Heubude3 - czy to jest hala plażowa, czy coś innego?


Strasznie późno trafiłem na ten wątek, ale w związku z nim mam pewną reflekcję w odniesieniu do zdjęcia Heubude3. Otóż patrząc na zamieszczoną fotografię mam wrażenie, iż plaża jest zdecydowanie węższa, aniżeli w latach 60-tych. Jestem wręcz przekonany, iż plaża była za "moich" czasów zdecydowanie szersza. Poza tym w rejonie plaży na stogach, od strony morza nie istniał pas drzew widoczny na zdjęciu, a jedynie dośc rachityczny pas wydm słabo utrzymanych przez administrację morską. Jeśli tak jest w rzeczywistości (czyli że przez kilkadziesiąt lat plaża uległa poszerzeniu), to ten na biało pomalowany, drewniany budynek, jako żywo przypomina mi budynki stojące przy "głównym" wejściu na plażę po lewej i prawej stronie od tegoż wejścia (lata 60-te XX w). Początkowo były to dwa budynki w identycznym stylu stojące po lewej i prawej stronie na samej plaży tuż przy pasie wydm, a później tylko jeden stojący po prawej stronie (patrząc w stronę morza). Budynki miały identyczną konstrukcję, okna itp. Początkowo pomalowane były na biało a później o ile pomnę - na zielono z białymi okiennicami. Mieściły się w nich pomieszczenia "kierownictwa plaży", chyba maleńkie ambulatorium czy raczej punkt opatrunkowy, itp, itd.
_________________
Pozdrawiam Zdzisław

Vivere est cogitare
 
djjack 
OH z DM


Dołączył: 15 Gru 2013
Posty: 235

Wysłany: Sro Paź 04, 2017 6:32 am   Pijalnia mleka na Stogach



Pijalnia mleka na Stogach.

Źródło: "Danziger Volksstimme" nr 148 z 28 czerwca 1930 r.
_________________
https://www.facebook.com/opowiadaczehistorii
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk