Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zdjęcie nr 131
Autor Wiadomość
Gość

Wysłany: Czw Lis 20, 2003 11:30 am   Zdjęcie nr 131

Czy dobrze mi sie kojarzy, że ten drewniany domek ze zdjęcia nr 131 to barak obozu w Narwiku? Cos takiego obilo mi się o uszy, ale nie mam pewności...
 
Petelka 


Dołączyła: 20 Lis 2003
Posty: 937
Wysłany: Czw Lis 20, 2003 11:36 am   

Ooops, powyższe pytanie bylo moje - nie wiem czemu poszło jako niezalogowane (?)
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Pią Lis 21, 2003 3:42 pm   baraczek

W Narwiku, to znaczy gdzie konkretnie??? :)
 
Michał Łałak 

Dołączyła: 04 Lis 2003
Posty: 17
Wysłany: Nie Lis 23, 2003 1:36 pm   

W kwestii obozów:
- co do Narwiku - czy nie był on raczej bardziej na północ, wzdłuż torów i Mar. Polskiej? (w stronę Mostostalu, tam gdzie kończą się domy mieszkalne)
- co do obozu vis-a-vis cmentarza na Chrobrego (akurat tu gdzie miszkam) - Czy posiadacie jakieś info na jego temat? Z tego co wiem, była tam fillia KL Stutthof, zaś zaraz po wojnie - obóz dla niemieckich Gdańszczan.
W pobliżu są także 2 podziemne schrony plot (niewielkie), niestety na ogrodzonym terenie parkingu.
Wydaje mi się że istnieje pozostałość po tym obozie - budynek administracyjny. Na terenie zajezdni ZKM, tuż przy ul. Grudziądzkiej, na przeciwko salonu Daewoo. Posiada typowo niemiecki układ okien (na równi z murem), niektóre z nich są zamurowane, no i w kilku miejscach na cegłach widać odpryski po trafieniu pociskiem z broni ręcznej - najpewniej podczas walk ok. 26.marca 1945.

pozdrawiam,M.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Sro Lis 26, 2003 3:14 pm   Narwik I, Narwik II i barak ze zdjęcia 131

Najwięcej informacji jest chyba tutaj:
http://www.dfk-danzig.com/1945-Danzig-Narwik.htm
(z tego co wiem to Grün dysponuje własnym tłumaczeniem tekstu na język polski, gdyby komuś zależało).

Przy Marynarki Polskiej był Narwik I, a przy Chrobrego, tam gdzie jest zajezdnia i polmozbyt - Narwik II. Ten budynek przy Grudziądzkiej jest chyba z tamtych czasów, i zapewne także drewniany barak który rozebrano kilka lat temu budując sklep z Daewoo (ja też mieszkam tuż obok :D )

A ten barak na zdjęciu 131, choć Grün umiescił go przy Hallera, ma tabliczkę z adresem Kliniczna 1a. Mam takie podejrzenie, że mógł to być barak szpitalny dla chorych "pensjonaruszy" obozu w Narwiku, których trzeba było umiescić w pobliżu jakichś lekarzy.
 
Petelka 


Dołączyła: 20 Lis 2003
Posty: 937
Wysłany: Czw Lis 27, 2003 9:57 pm   Re: Narwik I, Narwik II i barak ze zdjęcia 131

A ten barak na zdjęciu 131, choć Grün umiescił go przy Hallera, ma tabliczkę z adresem Kliniczna 1a. Mam takie podejrzenie, że mógł to być barak szpitalny dla chorych "pensjonaruszy" obozu w Narwiku, których trzeba było umiescić w pobliżu jakichś lekarzy.[/quote]

Bardzo prawdopodobne. Pytałam, bo mi o uszy obiły sie tylko słowa: 'barak dawnego obozu' i 'Narwik'.
 
tomi 


Dołączył: 20 Lis 2004
Posty: 156
Wysłany: Sro Sie 23, 2006 1:56 pm   Re: Narwik I, Narwik II i barak ze zdjęcia 131

witam
pumeks napisał/a:
Najwięcej informacji jest chyba tutaj:
http://www.dfk-danzig.com/1945-Danzig-Narwik.htm
(z tego co wiem to Grün dysponuje własnym tłumaczeniem tekstu na język polski, gdyby komuś zależało).

Przy Marynarki Polskiej był Narwik I, a przy Chrobrego, tam gdzie jest zajezdnia i polmozbyt - Narwik II. Ten budynek przy Grudziądzkiej jest chyba z tamtych czasów, i zapewne także drewniany barak który rozebrano kilka lat temu budując sklep z Daewoo (ja też mieszkam tuż obok :D )

A ten barak na zdjęciu 131, choć Grün umiescił go przy Hallera, ma tabliczkę z adresem Kliniczna 1a. Mam takie podejrzenie, że mógł to być barak szpitalny dla chorych "pensjonaruszy" obozu w Narwiku, których trzeba było umiescić w pobliżu jakichś lekarzy.

wydaje mi sie że wspomnienia w podanym liku tycza sie lat 1945 i byc moze tak nazwano ten podobóz czyli narwik II. Natomiast jak słusznie zauwazył Michał Łałak to Narwik II umiejscowiony był przy ul. marynarki Wojennej
Michał Łałak napisał/a:
W kwestii obozów:
- co do Narwiku - czy nie był on raczej bardziej na północ, wzdłuż torów i Mar. Polskiej? (w stronę Mostostalu, tam gdzie kończą się domy mieszkalne)
- co do obozu vis-a-vis cmentarza na Chrobrego (akurat tu gdzie miszkam) - Czy posiadacie jakieś info na jego temat? Z tego co wiem, była tam fillia KL Stutthof, zaś zaraz po wojnie - obóz dla niemieckich Gdańszczan.
W pobliżu są także 2 podziemne schrony plot (niewielkie), niestety na ogrodzonym terenie parkingu.
Wydaje mi się że istnieje pozostałość po tym obozie - budynek administracyjny. Na terenie zajezdni ZKM, tuż przy ul. Grudziądzkiej, na przeciwko salonu Daewoo. Posiada typowo niemiecki układ okien (na równi z murem), niektóre z nich są zamurowane, no i w kilku miejscach na cegłach widać odpryski po trafieniu pociskiem z broni ręcznej - najpewniej podczas walk ok. 26.marca 1945.

pozdrawiam,M.


natomiast obóz przy ul. Chrobrego to Obóz pracy- Arbeitslager Ferdinand. Załozony w 194, zlikwidowany w 1945. Miescił sie w barakach przy ul.Chrobrego [brosenerweg] ,przy cmentarzu Zaspaw kierunku Brzeżna ( teren Nomi), niedaleko obozu Cholm. W obozie przebywali robotnicy przymusowi róznych narodowości. Stan ok 2 tys osób pracowali w róznych zakładach pracy na terenie Gdańska . tak mała wariacja na temat :) http://img217.imageshack....6271533i82.smil

pzdr
_________________
Foto-Lisek
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk