Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
GDAŃSK czy..DANZIG?
Autor Wiadomość
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pią Sie 13, 2004 12:00 pm   

odpowiem niejako pośrednio na Twoje wątpliwości.
Często jestem pytany przez osoby bardziej lub mniej zorientowane w historii regionu, w jakim celu poszukuję niemieckich śladów w Gdańsku. Co chcę w ten sposób udowodnić, dlaczego nie szukam napisów po polsku itp, itd.
Otóż nie szukam śladów przeszłości jakiegoś narodu tylko śladów przeszłości tego miejsca i tak się składa, że to właśnie niemieckie a nie czeskie czy fińskie napisy można znaleźć. Podobnie jak polskie można znaleźć we Lwowie, Wilnie i wielu innych miastach na wschodzie.
Całe szczęście trudniej jest zamalować wszystkei szyldy, wymienić wszystkie włazy i hydranty niż napisać słuszne podręczniki do historii.
A co do owej nostalgii - wydaje mi się, że musi ona dotyczyć czegoś namacalnego, trudno (mówię przynajmniej o sobie) czuć nostalgię do miasta sprzed 500 lat którego realia zna się głównie z suchych opracowań naukowych i malarstwa, łatwiej utożsamiać się z czymś bardziej uchwytnym, z czasami po których pozostały jeszcze bardzo wyraźne ślady życia codziennego.
Myślę, że nikt tu nie gloryfikuje pruskiego okresu w dziejach Miasta, bo jak wiadomo po czasch świetności stało się miastem nieco prowincjonalnym, miejscem gdzieś pomiędzy Berlinem a Królewcem (o czym niech świadczy choćby rozwój linii kolejowych).
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Sie 13, 2004 12:03 pm   

Cytat:
Myślę, że nikt tu nie gloryfikuje pruskiego okresu w dziejach Miasta, bo jak wiadomo z potegi stało się miastem nieco prowincjonalnym


...podobnie jak w okresie polskim od 1989 r.
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pią Sie 13, 2004 12:06 pm   

Kasia_57 napisał/a:
bycie Gdańszczaninem znaczyło coś więcej niż bycie obywatelem Republiki Weneckiej.


:== dla Kasi
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pią Sie 13, 2004 12:12 pm   

Mikołaj napisał/a:
Myślę, że nikt tu nie gloryfikuje pruskiego okresu w dziejach Miasta, bo jak wiadomo po czasch świetności stało się miastem nieco prowincjonalnym, miejscem gdzieś pomiędzy Berlinem a Królewcem (o czym niech świadczy choćby rozwój linii kolejowych).


Przy czym należy zważyć, ze to akurat był czas, kiedy miasta europejskie przekształcały sie z warowni w nowożytne (czy też we współczesne) miasta. To w tym czasie Gdańsk uzyskał kolej, tramwaje, nowe dzielnice, wodociągi, kanalizację, elektryczność, gaz i rozmaite inne udogodnienia. NIeco wcześniej otrzymał Gdańsk nowy port przy ujściu Wisły, do tej pory to miejsce nazywa sie Nowym Portem.

To, że odbyło się to wszystko pod zarządem niemieckim, ze szczególnym uwzględnieniem zasług burmistrza Leopolda Wintera nie znaczy, że mamy o tym nie pamiętać. Czy też udawać, że nie pamiętamy.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Sie 13, 2004 12:15 pm   

Grün napisał/a:
Cytat:
Myślę, że nikt tu nie gloryfikuje pruskiego okresu w dziejach Miasta, bo jak wiadomo z potegi stało się miastem nieco prowincjonalnym


...podobnie jak w okresie polskim od 1989 r.


Ja bym tego tak nie porownywal, w okresie pruskim Gdansk sie jednak rozwijal, teraz sie "zwija" i sypie.
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Sie 13, 2004 12:15 pm   

Niemcy nie dali nam nic!!!!!!




Oprócz wodociągów, kolei, tramwajów, oświetlenia ulic, elektryczności, gazu i Nowego Portu.
Ale poza tym NIC!!!!

:haha:
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pią Sie 13, 2004 12:19 pm   

Cytat:
Oprócz wodociągów, kolei, tramwajów, oświetlenia ulic, elektryczności, gazu i Nowego Portu.
Ale poza tym NIC!!!!


A wszyscy z nas są gotowi oddać życie za sprawę polską (wolność Judei)!
 
dago 


Dołączył: 04 Maj 2004
Posty: 155
Wysłany: Pią Sie 13, 2004 12:22 pm   

Przepraszam, nie sądziłem, że będzie aż tak emocjonalna reakcja (czyli coś w tym jest). Tylko Grun i Kasia potraktowali mnie łagodnie aczkolwiek z.."protekcjonalnym dystansem" :wink: Reszta mnie hmm..nie lubi? Pisałem, ze nie jestem znawcą historii Gdańska i między innymi dla tego bywam na tym forum i chylę czoła przed Waszą wiedzą. Wyraźnie napisałem, że "Arcyciekawe skąd inąd wątki tego forum wydają mi się w wielu przypadkach przesycone nostalgią nie tyle za Gdańskiem jako takim, ile za Gdańskiem Niemieckim (takie odnoszę wrażenie)."Jest to więc wrażenie a nie przekonanie. Napisałem ten tekst po to by by na podstawie ewentualnych odpowiedzi w moim wrażeniu się utwierdzić lub się go pozbyć (wolałbym się go pozbyć). Na razie sprawa jeszcze otwarta :wink: Sabaoth, Zoppoter, nie ze wszystkimi Waszymi stwierdzeniami się zgadzam (o żywiole niemieckim było w innym kontekście, przykład Berlin z..przewagą "żywiołu" francuskojęzycznego w XVIII w pozostał niemiecki), sądzę, że jednak trochę emocji i nadinterpretacji faktów. Co do polskości Gdańska to zaczynam mieć przekonanie , że Gdańsk nie chciał nigdy być polski ani niemiecki a.."Gdański" (interesy przede wszystkim :mrgreen: a przy Polsce robił większe). Posądzenie mnie o "polską propagandę" z pejoratywnym kontekstem jest grubą przesadą, tym bardziej, że nic nie wspominałem o uprawianej przez was propagandzie niemieckiej (byłaby to oczywista bzdura).
Pozdrawiam
_________________
"śmieciarz historyczny to brzmi dumnie"..:-)
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pią Sie 13, 2004 12:28 pm   

dago napisał/a:
Sabaoth, Zoppoter, nie ze wszystkimi Waszymi stwierdzeniami się zgadzam (o żywiole niemieckim było w innym kontekście, przykład Berlin z..przewagą "żywiołu" francuskojęzycznego w XVIII w pozostał niemiecki), sądzę, że jednak trochę emocji i nadinterpretacji faktów.


Przykłady jakieś?


dago napisał/a:

Co do polskości Gdańska to zaczynam mieć przekonanie , że Gdańsk nie chciał nigdy być polski ani niemiecki a.."Gdański" (interesy przede wszystkim :mrgreen: a przy Polsce robił większe).


No i całkiem słuszne to przekonanie...


dago napisał/a:


Posądzenie mnie o "polską propagandę" z pejoratywnym kontekstem jest grubą przesadą, tym bardziej, że nic nie wspominałem o uprawianej przez was propagandzie niemieckiej


Bo takowej nie uprawiamy.
Natomiast Twoje stwierdzenie, że (cytuje z pamięci) "reszta (oprócz 300 lat) to związki z Polską" bez opisu tych związków, to jest polska propaganda.

PS.: Nie mam zwyczaju lubić, lub nie lubic kogoś, kogo ani razu nie spotkałem, a moja znajomość z nim ogranicza sie do przeczytania 20 postów...
 
dago 


Dołączył: 04 Maj 2004
Posty: 155
Wysłany: Pią Sie 13, 2004 12:30 pm   

Mikołaj, dzięki za posty, na coś takiego liczyłem a tu się "narobiło" hmmm...dago tubą propagandową. Grun, a kto miał dać te koleje itp. Gdańsk był przecież pruskim miastem.
Pozdrawiam
_________________
"śmieciarz historyczny to brzmi dumnie"..:-)
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Sie 13, 2004 12:33 pm   

Cytat:
Co do polskości Gdańska to zaczynam mieć przekonanie , że Gdańsk nie chciał nigdy być polski ani niemiecki a.."Gdański"

Brawo - właśnie o to chodzi.
Gdańsk był dla swoich mieszkańców Ojczyzną i nie był niemiecki, ani tym bardziej polski. To zmieniło się od czasu rozbiorów w jedną stronę, a od czasu zajęcia Gdańska przez Polaków w drugą.
Nie wyciągałbym na Twoim miejscu wniosku, że Sabaoth czy Zoppoter Cie nie lubią - tu, na tym forum, obowiązuje dyskusja merytoryczna, i ten poziom udaje sie utrzymać - wszystko co się pisze pisze się o problemie, nie o osobie i tak należy interpretować wszelkie wypowiedzi, nawet te najgorętsze.
A reakcja jest taka, a nie inna, bo niektórzy z nas pewnie ma już na koncie ataki ze strony patriotów-idiotów i polskich i niemieckich, w jednym przypadku zostajemy "Polacken" w drugiej "szwabami" - w zależności od tego czy próbujemy wykazać, nie-polskość czy nie-niemieckość Miasta.
A co do nostalgii to tak, ja na przykład czuję nostalgię dla Gdańska, w którym mówiło się po niemiecku, ale nie dlatego że tak właśnie mówiono. Akurat niemieckość w swych nacjonalistycznych formach mnie jako taka drażni (podobnie jak analogiczna polskość).
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pią Sie 13, 2004 12:34 pm   

Cytat:
a tu się "narobiło

Te tematy zawsze budzą emocje. Trudno się wyzwolić ze schematu polskość albo niemieckość.Nam, myślę, chodzi o gdańskość (że tak łagodząco podsumuję).
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Sie 13, 2004 12:35 pm   

Cytat:
Grun, a kto miał dać te koleje

To jest nieważne, kto... ważne, że NIEMCY NIE DALI NAM ZUPEŁNIE NIC!!! :<>
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pią Sie 13, 2004 12:36 pm   

dago napisał/a:
Mikołaj, dzięki za posty, na coś takiego liczyłem a tu się "narobiło" hmmm...dago tubą propagandową. Grun, a kto miał dać te koleje itp. Gdańsk był przecież pruskim miastem.
Pozdrawiam


O rany. To o co Ty masz pretensje?
 
Kasia_57 
Nadprzewodnik


Dołączyła: 26 Mar 2004
Posty: 911
Wysłany: Pią Sie 13, 2004 12:37 pm   

Ależ oczywiście, że Gdańsk był zawsze Gdański. Dlatego napisałam o byciu Gdańszczaninem, i co to znaczyło kiedyś. A że akurat z Polską było mu po drodze, to jest wynik położenia geogrficznego. Wszak to polska rzeka tutaj kończy swój bieg i to tą rzeką płynęły wyładowane zbożem komięgi, galary, dubasy, kozy i kózki i co tam jeszczse po tej Wiśle pływało z pańskich dóbr do Chłańska... Dużą rolę odgrywała niechęc do tzw. ucisku fiskalnego krzyżaków - stąd pęd ku Koronie Rzeczypospokitej i tamtejszym swobodom. I stąd to - co szumnie nazywa się "wiernością Polsce". To było miasto kupców! i nie należy o tym zapominać. Tu nie było miejsca na sentymenty. A jeśli takowe były, to musiały się po prostu opłacić. oczywiście upraszczam, skracam i "trywializuję" temat.. Ale dopiero by Wami wszytskimi zatrzęsło, jakby taki gościu z Wielkiej Brytfanny - nagle ni z gruszki nie pietruszki orzekł, że właściwie "Versailles zrobiło Polsce dobrze" (to cytat...z tego gościa), bowiem gdyby nie to, to Polska nigdy by nei potrafiła zastosować nowoczesnych techonologii... to w kontekście budowy Gdyni... Więc w porównaniu z tym, pytanie Dago - jest z typu łagodnych:)))
_________________
Gdańszczanka

* * *
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk