Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Dwa ważne newsy nt rozewskiej blizy
Autor Wiadomość
kotmonika 
latarnica


Dołączyła: 16 Sie 2005
Posty: 205
Wysłany: Czw Cze 29, 2006 8:08 am   Dwa ważne newsy nt rozewskiej blizy

Ruszył nowy sezon turystyczny a wraz z nim swoje podwoje otwarły latarnie morskie. Każdy kto tego roku wyruszy w kierunku Rozewia i zdecyduje się odwiedzić tą blizę będzie miał okazję zapoznać się z dwiema nowymi atrakcjami.

Po pierwsze 4 kwietnia 2006r. , po 6 miesiącach, zakończony został remont budynku starej maszynowni ,znajdującej się przy latarni morskiej w Rozewiu. Remont ten został sfinansowany przez Towarzystwo Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego i Urząd Morski w Gdyni. Obecnie trwają prace adaptacyjne wewnątrz budynku, by udostępnić go wszystkim odwiedzający latarnię morską w Rozewiu, w sezonie letnim 2006. Osobiście sprawdziłam okoo tygodnia temu czy maszynownia jest już udostępniona i niestety spotkało mnie rozczarowanie ale zapytani pracownicy latarni twierdzą że nastąpi to wkrótce. Budenk z zewnątrz jest już pięknie wykończony, widziałam że wewnątrz trwają jeszcze prace malarskie.

Po drugie z dniem 01.06.2006r. ruszyła akcja umożliwiająca zdobycie odznaki BLIZA, którą można zdobyć odwiedzając latarnie morskie polskiego wybrzeża i nie tylko. Tzw. Paszporty latarnika w których gromadzi sie niezbędne potwierdzenia pobytów można nabyć właśnie w latarniach. od 1 czerwca wychądząc naprzeciw życzeniom turystów odwiedzających latarnię morską w Rozewiu, Urząd Morski w Gdyni i TP CMM udostępnili do zwiedzania pomieszczenie laterny - umożliwiając tym samym oglądanie morza z latarni. Nareszcie mozna ujrzeć morze z Rozewia a nie zostać zaskoczonym przez zakratowane przegrodzenie klatkie schodowej uniemożliwiajace wejście na samą górę rozewskiej blizy. Również ten fakt zweryfikowałam podczas czerwcowego pobytu nad Bałtykiem i wszystko się zgadza. Widok z wieży przepiękny a i sam aparat oświetleniowy warty przyjrzenia się z bliska. W każdym razie polecam wszystkim wycieczkę na Rozewie! Istnieje możliowośc zejści zaraz za latarnią na samą plaże ścieżką idąca pezez malowniczy klif. Ta najładniejsza poosunięciu sie kilka lat temu nadal nieczynna ale juz wytoczono nową tak więc i wizyta na plaży pod latarnią jest koniecznością i przyjemnością.

Pozdrawiam!
_________________

 
Gdynka 

Dołączyła: 03 Lut 2006
Posty: 760
Wysłany: Nie Sie 06, 2006 1:20 pm   Święto latarni w Rozewiu i Stilo

Budynek starej maszynowni przy latarni w Rozewiu został oddany do użytku. Długo przemawiano, przecięto wstęgi, a potem wpuszczono tłum gości. Bardzo ciekawa ekspozycja :==
Wcześniej na latarni odsłonięta została kopia przewojennej tablicy poświęconej Stefanowi Żeromskiemu. Tego samego dnia (29 lipca) tablicę "dostała" latarnia Stilo, która obchodzi 100 urodziny.

1.jpg
Rozewie - kopia tablicy z 1935 r. zniszczonej przez hitlerowców
Plik ściągnięto 9251 raz(y) 29,61 KB

3.jpg
Stara maszynowania zupełnie jak nowa
Plik ściągnięto 9251 raz(y) 48,35 KB

4.jpg
A to już Stilo. Niech żyje nam!
Plik ściągnięto 9251 raz(y) 33,28 KB

5.jpg
Stilo - Na górze przypomniałam sobie, że kilka lat temu (chyba 1997), jesienią byłam tutaj. Wtedy jednak latarnia była zamknięta.
Plik ściągnięto 9251 raz(y) 50,1 KB

 
kotmonika 
latarnica


Dołączyła: 16 Sie 2005
Posty: 205
Wysłany: Pon Sie 07, 2006 2:45 pm   

Hej Gdynka! Byłas na otwarciu i obu uroczystościach? Ja też! Może się widziałyśmy? Pozdr
Niedługo wstawie tu swoje zdjęcia z tej uroczystości. Maszynownia rzeczywiście robi wrażenie. A buczek pięknie brzmiał! Aż klif drżał! szkoda tylko że pogoda była średnia i taki szary dzień.
_________________

 
Gdynka 

Dołączyła: 03 Lut 2006
Posty: 760
Wysłany: Sro Sie 09, 2006 9:32 am   

Cytat:
Byłas na otwarciu i obu uroczystościach?

I ja tam byłam i... :nie_spac:
Cytat:
Może się widziałyśmy?

Pewnie tak. Następnym razem :co_jest:
Cytat:
A buczek pięknie brzmiał!

Ojej, moje bębenki do tej pory go pamiętają :D
Cytat:
szkoda tylko że pogoda była średnia i taki szary dzień.

Jeśli porównywać z wcześniejszą słoneczną sobotą to miałyśmy pecha. A jeśli porównywać sobotę tydzień później, to jesteśmy szczęściary! 8)) Widoczność była średnia, to prawda, więc trzeba będzie jeszcze raz się wybrać! :heej:
Ostatnio zmieniony przez Gdynka Sro Sie 09, 2006 11:34 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
kotmonika 
latarnica


Dołączyła: 16 Sie 2005
Posty: 205
Wysłany: Sro Sie 09, 2006 10:56 am   

Hej Gdynka! A więc byłas tam! :== Tak, pogoda w sumie dobra nie za ciepło, nie za zimno i deszczowo. Specjalnie na te uroczystości przyjechałaś? Jesteś z TPCMM? Pozdrawiam! :co_jest:
_________________

 
Gdynka 

Dołączyła: 03 Lut 2006
Posty: 760
Wysłany: Sro Sie 09, 2006 11:45 am   

:co_jest: Nie jestem z Towarzystwa, ale towarzyska... No może nie zupełnie, bo to jakoś tak jednoznacznie się kojarzy. :hmmm: Jeden z Przyjaciół/Towarzyszy :haha: mnie zaprosił.
Ostatnio zmieniony przez Gdynka Sro Sie 09, 2006 12:32 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
kotmonika 
latarnica


Dołączyła: 16 Sie 2005
Posty: 205
Wysłany: Sro Sie 09, 2006 12:18 pm   

A ja jechałam jako członek (Towarzysz :haha: ) TPCMM, może byłyśmy w jednym autokarze? Ja była w tym z Gdańska, choć z Gdańska nie jestem. Ciągle nie mogę dokopać się do moich fotek z tych imprez, ale na pewno coś wstawię. Pozdrawiam!
_________________

 
Gdynka 

Dołączyła: 03 Lut 2006
Posty: 760
Wysłany: Sro Sie 09, 2006 12:35 pm   

Towarzystwo ma sporo Przyjaciół spoza Gdańska!
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk