Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Wieża Bartosa
Autor Wiadomość
PLASER 
Holmbahn

Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 184
Wysłany: Czw Lut 16, 2006 9:39 am   

Paramedic napisał/a:
W tym okręgu na szczycie mogło mieścić się koło zębate a w środku budowli cała maszunownia ktora teraz jest gdzieś złomem... Taka jest moja koncepcja :P


Według mnie ta budowla nigdy nie została ukończona. Aparatury w środku nie było w latach 50-tych. A wtedy złomiarzy nie było (pomijając braci ze wschodu, którzy brali co popadnie).

Pozdrawiam
PLASER
_________________
Podpis padł na wojnie...
 
 
Strach 


Dołączył: 26 Sie 2005
Posty: 783
Wysłany: Sro Lip 05, 2006 9:17 am   

Wieża męczyła mnie od pewnego czasu i ... bam . :cisza:

Trafiłem na takie coś http://images.google.pl/i...r=&start=0&sa=N

Przyjrzyjcie się tym konstrukcjom, szczególnie zewnętrznym pomostom i zewnętrznym kołowrotkom na wysięgnikach.

+

Tu ktoś wspomina że 4 takie wieże "nawęglania parowozów" postawiono w Polsce w ramach UNRRA http://www.odkrywca-onlin...ek.php?id=93053

+

Mapa PLASERa z niezrealizowaną inwestycją i torami w planach przebiegającymi przez środek wieży.

=

Moja koncepcja to, że ciocia UNRRA postawiła Nam wieże do tankowania parowozów węglem. Tory i inwestycja nigdy nie została zakończona, a parowozy wyszły z mody i teraz stoi sobie ta biedna wieża.

:co_jest:
 
Strach 


Dołączył: 26 Sie 2005
Posty: 783
Wysłany: Sro Lip 05, 2006 10:09 am   

No dobra ta z UNRRA stoi w Gdyni ale i tak się zastanawiam :hmmm:
 
tadter 
Pochodzę stąd


Dołączył: 12 Sty 2006
Posty: 174
Wysłany: Sro Lip 26, 2006 8:04 pm   

"To" bylo chyba jednak wybudowane przed koncem II WS. Przeciez komuna by "to" dokonczyla budowac, jakby juz zaczeli...
_________________
Danzig (Gdańsk), it's where my story begins... W Gdańsku się wszystko rozpoczęło...

"Tak, jeśli mam żyć szczęśliwie
to musi to być tylko w Gdańsku"
(czy aby na pewno??)
 
PLASER 
Holmbahn

Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 184
Wysłany: Sro Lip 26, 2006 8:12 pm   

Strach napisał/a:
Moja koncepcja to, że ciocia UNRRA postawiła Nam wieże do tankowania parowozów węglem. Tory i inwestycja nigdy nie została zakończona, a parowozy wyszły z mody i teraz stoi sobie ta biedna wieża.


Ale na tym terenie to mogły sobie "tankować" parowozy zakładowe, a dla nich taka wieża to przesada...

Stacja była na Przeróbce, a w miejscu wieży nie było nic, oprócz składów drewna...

No i połączmy SKŁAD DREWNA (materiał łatwopalny) i PAROWOZY (ogień). Wyjdzie mieszanka wybuchowa...

Pozdrawiam
PLASER
www.drezyny.pl
_________________
Podpis padł na wojnie...
 
 
Strach 


Dołączył: 26 Sie 2005
Posty: 783
Wysłany: Sro Lip 26, 2006 9:05 pm   

tadter napisał/a:
"To" bylo chyba jednak wybudowane przed koncem II WS. Przeciez komuna by "to" dokonczyla budowac, jakby juz zaczeli...


Masz rację na wizji lokalnej zwróciłem uwagę że wieża jest okrutnie ostrzelana.

PLASER napisał/a:
Strach napisał/a:
Moja koncepcja to, że ciocia UNRRA postawiła Nam wieże do tankowania parowozów węglem. Tory i inwestycja nigdy nie została zakończona, a parowozy wyszły z mody i teraz stoi sobie ta biedna wieża.


Ale na tym terenie to mogły sobie "tankować" parowozy zakładowe, a dla nich taka wieża to przesada...

Stacja była na Przeróbce, a w miejscu wieży nie było nic, oprócz składów drewna...

No i połączmy SKŁAD DREWNA (materiał łatwopalny) i PAROWOZY (ogień). Wyjdzie mieszanka wybuchowa...

Pozdrawiam
PLASER
www.drezyny.pl


Czy możliwe że składowano tam prócz drewna, węgiel (skład opałowy)?
Być może to nie parowozy podjeżdżały tylko samochody, a wieża służyła sprawnemu i szybkiemu załadunkowi.

Obok wieży nabrzeże jest solidnie wzmocnione żelbetem . Są odcinki wysokie i jeden pochyły do wody. Na brzegu wystają śruby do których były przykręcone jakiś elementy.

Czy drewno docierało tam barkami?
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Lip 27, 2006 6:56 am   

tadter napisał/a:
Przeciez komuna by "to" dokonczyla budowac, jakby juz zaczeli...


:haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Czw Lip 27, 2006 7:21 am   

Zoppoter, chyba nie chcesz powiedzieć, że nie zgadzasz się z opinią, że komuna całkiem nieźle wykańczała. :wink:
_________________
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Lip 27, 2006 8:20 am   

Corzano napisał/a:
Zoppoter, chyba nie chcesz powiedzieć, że nie zgadzasz się z opinią, że komuna całkiem nieźle wykańczała. :wink:


Ale on pisał o dokańczaniu a nie o wykańczaniu :mrgreen:
 
tadter 
Pochodzę stąd


Dołączył: 12 Sty 2006
Posty: 174
Wysłany: Wto Paź 03, 2006 8:08 pm   

Hej, ale lapiecie mnie za slowka :evil:
Nie ladnie, oj nie ladnie....
A tak na marginesie, to umiescilem zdjecie "tej" wiezy na mojej stronie www z zapytaniem: kto moze pomoc w "odszyfrowaniu jej przeznaczenia", oczywiscie w poprzednim wcieleniu.
Przypadki chodza po ludziach, prawda.... :co_jest:
_________________
Danzig (Gdańsk), it's where my story begins... W Gdańsku się wszystko rozpoczęło...

"Tak, jeśli mam żyć szczęśliwie
to musi to być tylko w Gdańsku"
(czy aby na pewno??)
 
Fasola_Gdańsk 

Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 111
Wysłany: Sro Lut 21, 2007 12:40 pm   

Przepraszam za male odkopanie, ale jest to miejsce dosc blisie mojemu miejscu zamieszkania, i przez cale zycie bylem przekonany ze ta wieza to bylo cos w rodzaju transformatora, czy rozdzielni pradu i od niej byly przrzucone przewody przez Martwa Wisle na Troyl (stad jej wysokosc), oraz w innych kierunkach, moze do znajdujacych sie tam wszedzie zakladow roznego kalibru przemyslu. Opcja z parowozami i wiezami cisnien, bunkrami itp jakos nie miesci mi sie w glowie ;)

Jej nietypowa (solidna) budowe tlumacze tym, ze teren na ktorym jest wzniesiona pewnie do super nosnych nie nalezy (bezposrednie sasiedztwo niemalej przeciez rzeki), a to sie odbija zawsze na calej konsktrukcji budowli, oraz tym ze takie przewody przez cala rzeke "troszke" waza. A prad na Troyl jakos chyba musial byc dostarczany.

Lecz z drugiej strony co by tam mialo robic to polkuliste "cos"...

Swoja droga w poblizu tej wiezy byl (jest?) zatopiony statek, co to bylo i dlaczego??
 
 
Strach 


Dołączył: 26 Sie 2005
Posty: 783
Wysłany: Sro Lut 21, 2007 9:51 pm   

Po grzyba w transformatorze stożkowato zbiegające się dno z dziurą na środku? Zewnętrzne pomosty na różnych poziomach ? Wewnętrzna drabinka? Rurki odwadniające lub napowietrzające na bocznych ścianach?

Ja tam obstaję że przechowywano tam coś sypkiego, co przypływało na barkach lub statkiem, a było dość sprawnie i szybko nasypywane na coś co podjeżdżało pod wieżę :P
 
Fasola_Gdańsk 

Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 111
Wysłany: Sro Lut 21, 2007 11:02 pm   

racja, to tylko takie moje pierwsze skojarzenie...

EDIT: Znalazlem iiny post na tym forum, i tam na samym koncu ktos napisal ze to "silos zbozowy"

http://www.forum.dawnygda...f934d0aa8e035e5
 
 
Strach 


Dołączył: 26 Sie 2005
Posty: 783
Wysłany: Pią Lut 23, 2007 11:59 am   

Dalej męczę temat i tak coś mi świta że przy tartakach i stolarniach często stoją silosy, gdzie zbierane są trociny. Obok wieży są podłużne fundamenty, może to to?

silos.jpg
Plik ściągnięto 19925 raz(y) 16,58 KB

silos'.jpg
Plik ściągnięto 19925 raz(y) 77,42 KB

 
PLASER 
Holmbahn

Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 184
Wysłany: Sob Lut 24, 2007 1:58 am   

Strach napisał/a:
Dalej męczę temat i tak coś mi świta że przy tartakach i stolarniach


No, możliwe. Przecież ten teren należał do Bergfordu (składowisko drewna).

Bo silos zbożowy w tamtym miejscu jest dużo mniej prawdopodobny.

Pozdrawiam
PLASER
_________________
Podpis padł na wojnie...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk