Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Jaśkowa Dolina
Autor Wiadomość
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Pią Cze 02, 2006 8:59 pm   Jaśkowa Dolina

Na dobry początek 2 małe komparatystyki :) (stare zdjęcia ze strony Sabaoth'a of course)

jaskowa1.JPG
Jaśkowa Dolina 9 - wystrój budynku trochę się zmienił
Plik ściągnięto 63325 raz(y) 33,57 KB

jaskowa2.JPG
Jaśkowa Dolina 11 - a po lewej widać budynek, który dziś już nie istnieje
Plik ściągnięto 63325 raz(y) 35,38 KB

 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Pią Cze 02, 2006 9:09 pm   

A teraz do rzeczy :) Jako że Jaśkowa Dolina to moja ulubiona ulica, to uzbierało mi się kilka pytań, ale to po kolei :)

Czy wiecie gdzie jest/był ten domek? Bo jakoś nie mogę go rozpoznać wśród istniejących :hmmm: Może został przebudowany?, albo stoi nie przy samej Jaśkowej? Ma dosyć charakterystyczną wieżyczkę.

Zdjęcie z "Był sobie Gdańsk - part 2" s150-151 podpisane "Willa wzniesiona na przełomie wieków. Jaśkowa Dolina (Jaschkentalerweg)." 1906

DSC01707 650.jpg
Plik ściągnięto 63315 raz(y) 76,19 KB

 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Czw Cze 08, 2006 11:38 pm   

Jakby ktoś rozpoznał domek to proszę dać znać! :)

Tymczasem pytanie nr 2 - "co to za dziury w ziemi?" :hmmm:

Znajdują się na szczycie "schodów hańby" - gdy się po nich wejdzie do góry to trzeba kawałeczkek skręcić w prawo i się porozgladać

DSC04211 400.jpg
Plik ściągnięto 63232 raz(y) 60,15 KB

DSC04207 500.jpg
Plik ściągnięto 63232 raz(y) 69,32 KB

 
Rysiek 
Pietzkendorfer

Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 88
Wysłany: Pią Cze 09, 2006 7:11 am   

Czy ktoś na mapce mógłby zaznaczyć gdzie znajdują się "schody hańby"
I druga sprawa, czy płyty nagrobne z tych schodów zostały przeniesione do lapidarium przy PG.
PZD
_________________
>>>>>>>>>> DA <<<<<<<<<<
 
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Pią Cze 09, 2006 7:54 am   

Cytat:
I druga sprawa, czy płyty nagrobne z tych schodów zostały przeniesione do lapidarium przy PG.

Jest taka bardzo użyteczna funkcja - nazywa się Szukaj :% :wink: :hihi:

http://www.forum.dawnygda...y+ha%F1by#17823 -> nagrobki "wymontowane" ze schodów
http://www.forum.dawnygda...y+ha%F1by#70650 -> nagrobki trafiają do lapidarium

Foty z 2004


_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Pią Cze 09, 2006 8:09 am   

Marcin napisał/a:
Jest taka bardzo użyteczna funkcja - nazywa się Szukaj

Ale mapy nie ma. :% :wink:
_________________
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Pią Cze 09, 2006 8:59 am   

Nie jestem "wujcio-dobra-rada" by wszystkie problemy rozwiązywać... :wink: :mrgreen:
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Pią Cze 09, 2006 12:57 pm   

Rysiek napisał/a:
Czy ktoś na mapce mógłby zaznaczyć gdzie znajdują się "schody hańby"

na mapce to nie wiem czy by pomogło (sam kiedyś ich szukałem), trzeba skręcić z Jaśkowej Doliny miedzy dużym zaniedbanym domem (Jaśkowa 71) a komisem samochodowym (Jaśkowa 73)

a przy okazji - na stronie Sabaoth'a znalazłem ładne zdjęcie, na którym tereny nie są jeszcze zarośnięte, sama willa (nr 71) ma jakiś inny dach (ledwo widać, takie dwa sterczące trójkąty :) ) no a dzisiejsze schody to tam gdzie kreski zrobiłem :)

a te "dziury" co mnie zaciekawiły, znajdują się na ich szczycie, może mają jakiś związek z willą? :???:

jaśkowa.JPG
Plik ściągnięto 63164 raz(y) 38,53 KB

 
Mr X 

Dołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 6
Wysłany: Wto Cze 13, 2006 3:13 pm   

Te dziuryt w ziemi wyglądają na jakis stary bunkier - lub obiekt tego typu ...byłem tam niedawno i zerkanłem do srodka.. w srodku jest pełno smieci..na linie lub małej drabince mozna by było wejsc do srodka.
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Sro Cze 21, 2006 9:29 pm   

No tak się zastanawiałem czy czasem nie bunkier, ale ja się na tym nie znam :???:


pytanie nr 3

Domek "Jaśkowa Dolina 84" - może ktoś wie czy jest on stary, czy wybudowany niedawno? Stoi w miejscu gdzie kiedyś stały zabudowania "Cafe Schroeder", ale czy ma z nimi coś wspólnego? (porównując ze zdjęciami z Danzig-online to wyglada inaczej)

DSC04157.jpg
Plik ściągnięto 62965 raz(y) 37,91 KB

Ostatnio zmieniony przez grzechuu Czw Cze 22, 2006 9:43 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Czw Cze 22, 2006 8:34 am   

Na pewno starszy niż 20 lat. Pamietam, że swoja siedzibe mieli w nim na początku lat 90-tych Gdańszczanie pochodzenie Niemieckiego.
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Nie Wrz 17, 2006 3:06 pm   

Chodzę sobie ostatnio w niedzielne popołudnia po Jaśkowym Lesie i zadziwia mnie, jakie tam pustki. Wydawałoby się, że taki teren, praktycznie w środku miasta, w niedzielne popołudnia powinien cieszyć się dużym powodzeniem wśród spacerowiczów, a tych można policzyć na palcach jednej ręki... jeszcze przy teatrze i Gutenbergu można spotkać kogoś spacerującego z psem, ale dalej rzadko.
Z jednej strony - trudno się dziwić, że nikt się w las nie zagłębia, bo miejsce robi wrażenie zapomnianego i lekko niebezpiecznego. Z drugiej strony - kiedyś teren był popularny ze względu na atrakcje tam czekające - a teraz widoków nie ma, bo przecinki zarosły, ławek nie ma, bo ukradzione, i jeszcze te śmieci na każdym wzgórzu nadającym się na przystanek na trasie. A z trzeciej strony - może i lepiej, że nikt tam nie chodzi, szybko by zadeptali, zaśmiecili i zniszczyli wszystko...
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Nie Paź 22, 2006 11:54 am   

Cytat:
Domek "Jaśkowa Dolina 84" - może ktoś wie czy jest on stary, czy wybudowany niedawno? Stoi w miejscu gdzie kiedyś stały zabudowania "Cafe Schroeder", ale czy ma z nimi coś wspólnego? (porównując ze zdjęciami z Danzig-online
to wyglada inaczej)


Do 59 r. byłem wysyłany na zakupy do sklepu spożywczego, który był na parterze, w dużym jak na owe lata, pomieszczeniu,w lewym narożniku tego budynku. Drzwi były całkiem po lewej stronie (teraz zamurowane). Do sklepu należało sąsiednie okno od ulicy i na niewidocznej ścianie lewej. Poza tym zaplecze w narożniku od strony lasu. Wtedy budynek był zaniedbany, a mur pruski przykryty tynkiem. Później zakupy robiłem gdzie indziej, ale wiem, że ok. roku 70 sklep i innych użytkowników eksmitowano, a obiekt rewitalizowano. Były jakieś informacje (chyba w prasie), że to cenny zabytek.
 
 
korkr 

Dołączył: 14 Kwi 2006
Posty: 12
Wysłany: Pią Paź 27, 2006 9:32 am   

Cytat:
Czy wiecie gdzie jest/był ten domek? Bo jakoś nie mogę go rozpoznać wśród istniejących :hmmm: Może został przebudowany?, albo stoi nie przy samej Jaśkowej? Ma dosyć charakterystyczną wieżyczkę.

Zdjęcie z "Był sobie Gdańsk - part 2" s150-151 podpisane "Willa wzniesiona na przełomie wieków. Jaśkowa Dolina (Jaschkentalerweg)." 1906


Dziwię się , że nikt Ci jeszcze nie odpowiedział.
Oczywiście dom jeszcze stoi. Jest w dość opłakanym stanie. Ale niestety nie znajdziesz go przy Twojej ulubionej ulicy. Należy przejść na drugą stronę Grunwaldzkiej . Adres: Konopnickiej 7.
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pią Paź 27, 2006 4:29 pm   

korkr napisał/a:
Dziwię się , że nikt Ci jeszcze nie odpowiedział

wszyscy czekali na Ciebie :P
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk