Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
30 Dni nr 53
Autor Wiadomość
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Lip 29, 2004 9:27 am   30 Dni nr 53

Właśnie wczoraj kupiłem nowy numer 30 Dni. Piszą o latarni w Nowym Torze Wodnym :wow: :mrgreen: , o rowerzystach dawniej i dziś, o historii obyczajowości w Copotach, o Dorocie z Mątów, o harcerkach-żeglarkach i o wyprawie samochodowej z Warszawki do nas w 1925 roku.
Na razie zdążyłem przeczytać tylko ten ostatni artykuł, jest to "przedruk" z warszawskiego periodyku z 1925 roku, nasycony antyniemieckim i antygdańskim jadem. Jeżeli w okresie międzywojennym (na 8 lat przed dojściem Hitlera do władzy) w Europie panowały takie nastroje, to dochodzę do wniosku, że okrutna wojna na tle nacjonalistycznym musiała wybuchnąć nawet, gdyby to nie Hitler ją rozpętał...
Artykuł został opatrzony ciekawymi zdjęciami i reprodukcją ówczesnej mapy północno-zachodniego fragmentu Polski, jeszcze bez zaznaczonej Gdyni (redakcja "dorobiła" Gdynię komputerowo) i z nieustalonymi granicami. Na mapie (zapewne w redakcji 30 Dni) czerwonym flamastrem zaznaczono trasę tej wyprawy. Z tego zaznaczenia wynika, że większość trasy samochodu wiodła... torami kolejowymi... :mrgreen: :wow: :hihi: :haha: 8O
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Czw Lip 29, 2004 11:05 am   Re: 30 Dni

Zoppoter napisał/a:
"przedruk" z warszawskiego periodyku z 1925 roku, nasycony antyniemieckim i antygdańskim jadem.

Takie były nastroje. Czytałeś "Sprawę rewindykacji gdańskich zbiorów muzealnych" w Wydziale Źródłologii? tam się autor domaga, żeby odebrać Gdańskowi jego zbiory muzealne, bowiem służą one sprawie niemieckiej a nie polskiej...
 
Petelka 


Dołączyła: 20 Lis 2003
Posty: 937
Wysłany: Czw Lip 29, 2004 11:18 am   

Cytat:
Właśnie wczoraj kupiłem nowy numer 30 Dni. Piszą o latarni w Nowym Torze Wodnym , o rowerzystach dawniej i dziś, o historii obyczajowości w Copotach, o Dorocie z Mątów, o harcerkach-żeglarkach i o wyprawie samochodowej z Warszawki do nas w 1925 roku.

Są też fragmenty korespondencji między P. Huelle a A. Liberą, dotyczącej 'Castorpa' - jak na razie udało mi się przeczytać tylko to i artykuł o latarni. :II
_________________
When a man is tired of Gdańsk he is tired of life /niby Oscar Wilde/
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Lip 29, 2004 12:10 pm   Re: 30 Dni

pumeks napisał/a:
Zoppoter napisał/a:
"przedruk" z warszawskiego periodyku z 1925 roku, nasycony antyniemieckim i antygdańskim jadem.

Takie były nastroje.


Wiem, że takie były. Dlatego wygłosiłem wyzej tezę, że rzeź II Wojny Swiatowej była nie do uniknięcia. Niezależnie od tego, kto by ją zainicjował.
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Lip 29, 2004 12:12 pm   

Petelka napisał/a:
Są też fragmenty korespondencji między P. Huelle a A. Liberą, dotyczącej 'Castorpa' - jak na razie udało mi się przeczytać tylko to i artykuł o latarni. :II


Wiedziałem, że o czyms zapomniałem. Zdaje się, że i w tej korespondencji wciąż przewija się wątek o zabarwieniu narodowym.

Wolałbym chyba fragmenty książki, żeby wiedzieć, czy powinienem przeczytać całość. Bo dotychczasowe moje dośwaidczenia z Huellem jakos mnie nie zachęciły do kupowania jego siążek w ciemno.
 
Petelka 


Dołączyła: 20 Lis 2003
Posty: 937
Wysłany: Czw Lip 29, 2004 12:38 pm   

Cytat:
Wiedziałem, że o czyms zapomniałem. Zdaje się, że i w tej korespondencji wciąż przewija się wątek o zabarwieniu narodowym.

Przewija się, ale jako jeden z wielu.
A fragmenty możesz sobie 'podczytać' w jakiejś księgarni. :hihi:
_________________
When a man is tired of Gdańsk he is tired of life /niby Oscar Wilde/
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Lip 29, 2004 1:04 pm   

Petelka napisał/a:
[A fragmenty możesz sobie 'podczytać' w jakiejś księgarni. :hihi:


Mhm. Podobno w Empiku w (za przeproszeniem) City-Forum sa nawet specjalne krzesełka dla czytaczy książek... :hiihihi:
 
rispetto 


Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 1585
Wysłany: Czw Lip 29, 2004 2:12 pm   

Zoppoter napisał/a:
Petelka napisał/a:
[A fragmenty możesz sobie 'podczytać' w jakiejś księgarni. :hihi:


Mhm. Podobno w Empiku w (za przeproszeniem) City-Forum sa nawet specjalne krzesełka dla czytaczy książek... :hiihihi:


To nie są czytacze, tylko apacze. Sprzedawcy ciągle się ich pytają, czy w czymś pomóc, a oni odpowiadają: "A patrze (wyp. "pacze")" :hihi:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk