Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Kleinbahnhof am Werdertor
Autor Wiadomość
PLASER 
Holmbahn

Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 184
Wysłany: Sro Lut 22, 2006 12:45 pm   

Odkopuję temat bo mi wylazł przy okazji szukania czegoś innego :)

I tak na wstępie. Widzę że w tej okolicy zmieniało się wszystko, najwięcej zmian nastąpiło w zmianach wodnych. Niezmienne pozostały niektóre ulice i wąskotorówka. Więc w tym przypadku odniesienie do kanałów/fos jest bardzo ryzykowne :)

Sabaoth napisał/a:

Moim zdaniem, za tym, że jest to dworzec w Gdańsku przemawiają: przebieg ulicy z charakterystycznym załamaniem przy samym dworcu (tak samo na zdjęciu jak i na planie),


Ale plan jest z 1957, a zdjęcie wykonano dużo wcześniej. Możemy popatrzeć na planach z lat przedwojennych, że ulica odbija w przeciwnym kierunku niż w czasie rysowania schematu stacji!




Za to ciekawy jest plan z 1908 roku:

Bo chyba on i zdjęcie można porównywać wiekowo (o ile to zdjęcie to Gdańsk), bo tylko na tym planie zaznaczona jest woda po lewej.


Co do dymku po prawej - możliwe że to parówóz na trasie do Przeróbki przez Strohdeich (od XII.1911) lub parowóz tylko do stacji Grobla (Strohdeich) - prawdopodobnie od 1905 roku.

Przyjmując ten tok należy uznać że ten wał po lewej to Lunette Ochs. I idąc dalej na planie istnieje taka kreska (może droga?), która odpowiada załamaniu naszej drogi na zdjęciu :)

Nie zgadza się z planem "wykręcenie torów" - na planie proste, oraz odejście do bramy przy Długich Ogrodach (powinno odbijac w przeciwnym kierunku).

Pytanie dodatkowe - po co było to odejście?
W okolicy bramy na tym planie mamy:
1. tory tramwajowe kończące bieg (w którym roku pociągnięto je dalej?)
2. linię normalnotorową towarową z Gdańska Rozrządczego (dokąd ona biegła, tylko do zakładów mięsnych czy dalej, a może kończyła zaraz za drogą?)
3. tory wąskotorowe

Łącząc 1 z 3 mamy piękny punkt przesiadkowy (aby klient z bagażem nie dreptał 250 m na dworzec), a łącząc 2 i 3 mamy punkt przeładunkowy towarów. Oba warianty równie prawdopodobne jak i nieproawdopodobne :)

Jest jeszcze jeden wariant - te tory zbudowano jako czasowe połączenie, które wykorzystywano podczas budowy linii (wówczas stacja przeładunkowa na Piaskach była w budowie), bo obie linie powstawały w tym samym czasie.

A co do samego zdjęcia: na dworcu jest jakiś napis - byc może nazwa stacji - ma ktoś powiększenie tego fragmentu?

Pozdrawiam
PLASER
_________________
Podpis padł na wojnie...
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Lut 22, 2006 6:12 pm   

Oto maksymalne powiększenie:

571.jpg
Plik ściągnięto 16821 raz(y) 29,88 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
roland 


Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 780
Wysłany: Sro Lut 22, 2006 11:43 pm   Kolejka

To zdjecie jest ilustracją do artykułu "Inne Kleinbann Ein Färjenälebnis aussem ollen Danzich"
Podpis pod zdjęciem:

Jedno ujęcie od "podwórza" kolejki przy Bramie Żuławskiej. Kolejka umożliwiała wygodne połączenie ze "znaczącymi" miejscami gdańskiej niziny, prawie aż do Zalewu Wiślanego.

Jeśli jesteście zainteresowani tym artykułem to piszcie.
:co_jest:
 
PLASER 
Holmbahn

Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 184
Wysłany: Sro Lut 22, 2006 11:47 pm   

Sabaoth napisał/a:
Oto maksymalne powiększenie:


Piękne :)

Moje spostrzeżenia na szybko:
1. ten dym z lewej wydobywa się z jakiś wyższych kominów (prawdopodobnie któryś z zakładów w okolicach dzisiejszej Łąkowej)
2. za facetem stojącym obok dworca jest barierka (a za barierką coś jasnego - domniemywam wodę - potwierdza to mapka, stacja była z dwóch stron otoczona wodą)

Za to to zdjęcie datowane na Gdańsk 1940:


Te dwa kominy charakterystyczne, ale reszta porażka... Na starszym zdjęciu (zakładamy umownie 1908) budynek jest wyższy...

Hmmm...
Pozdrawiam
PLASER
_________________
Podpis padł na wojnie...
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Sro Lut 22, 2006 11:48 pm   

roland napisał/a:
Jeśli jesteście zainteresowani tym artykułem to piszcie

może Sabaoth :wink:
a na serio - ja jestem :D
 
PLASER 
Holmbahn

Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 184
Wysłany: Sro Lut 22, 2006 11:55 pm   Re: Kolejka

roland napisał/a:
Jedno ujęcie od "podwórza" kolejki przy Bramie Żuławskiej.


Czyli mamy potwierdzenie, a jest podany rok wykonania fotki?
Za to zdjęcie 1940 - to może być zabudowa dworca towarowego... Patrz: wagony towarowe oraz rampa przy budynku.

roland napisał/a:

Jeśli jesteście zainteresowani tym artykułem to piszcie.
:co_jest:


Co najmniej dziwne pytanie 8))
mail ze słowami drezyny znasz :)

Pozdrawiam
PLASER
_________________
Podpis padł na wojnie...
 
 
roland 


Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 780
Wysłany: Czw Lut 23, 2006 12:05 am   

Nie ma daty wykonania zdjecia
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Lut 23, 2006 7:24 pm   

Artykuł jest po niemiecku i podobnie jak zdjęcie ukazał się w którymś z Hauskalenderów.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sob Gru 16, 2006 5:13 am   

Sabaoth napisał/a:
Niedowiarki! Niewierne Tomasze! To macie dowód:

Chciałem oświadczyć, że byłem niedowiarkiem i nie mialem racji - to NAPRAWDĘ jest dworzec przy Weder Tor - zobaczyłem ostatnio zdjęcie, na którym widać jego fragment, fosę oraz koncówkę Dlugich Ogrodów oraz Bramę Żuławską (Langgarter Tor). Problem w tym, że mam to zdjęcie na plycie multimedialnej, ktora jest tak zrobiona żeby nie dalo się z niej wyluskiwać poszczególnych zdjęć. Jak mi się tego nie uda przy pomocy informatykó, to w ostateczności sprobuję sfotografowac monitor mojego kompa... będzie nieostre, ale możę wystarczy za dowód.

PS. Czy jest Plaser? bo w tym samym źródle mam też zdjecie pociągu w Zakladach Mięsnych.... :hurra:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
DarioB 

Dołączył: 22 Cze 2004
Posty: 1288
Wysłany: Sob Gru 16, 2006 10:33 am   

pumeks napisał/a:
Sabaoth napisał/a:
Niedowiarki! Niewierne Tomasze! To macie dowód:

Chciałem oświadczyć, że byłem niedowiarkiem i nie mialem racji - to NAPRAWDĘ jest dworzec przy Weder Tor - zobaczyłem ostatnio zdjęcie, na którym widać jego fragment, fosę oraz koncówkę Dlugich Ogrodów oraz Bramę Żuławską (Langgarter Tor). Problem w tym, że mam to zdjęcie na plycie multimedialnej, ktora jest tak zrobiona żeby nie dalo się z niej wyluskiwać poszczególnych zdjęć. Jak mi się tego nie uda przy pomocy informatykó, to w ostateczności sprobuję sfotografowac monitor mojego kompa... będzie nieostre, ale możę wystarczy za dowód.

PS. Czy jest Plaser? bo w tym samym źródle mam też zdjecie pociągu w Zakladach Mięsnych.... :hurra:


Pumeksie o jakie "multimedialnej płycie mówiesz? Może mam i pomogę to obejść :) MMcafe? Był Sobie Gdańsk?, czy inne? Jakby co możesz spróbować w łatwy sposób zrobić zrzut ekranu chociażby darnowym programem screenhuner i po ptokach ;)
_________________
www.DarioB.net - Kochasz Gdańsk? Zaglądaj na moją stronę :)
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Sob Gru 16, 2006 12:38 pm   

Pumeks... brak mi słów! :hurra: :hurra: :hurra:
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sob Gru 16, 2006 3:22 pm   

Cytat:
t tak zrobiona żeby nie dalo się z niej wyluskiwać poszczególnych zdjęć.

to zrób tak - jak będziesz ten obrazek miał na ekranie, naciśnij na klawiaturze PrtSc (czyli printscreen) a następnie wklej obraz do jakiegoś programu graficznego (najprościej naciskając ctrl + v)

Cytat:
Czy jest Plaser?

jest i cały czas ma w podpisie
"Naprawdę nikt nie ma fotek pociągu na Ołowiance ani przy Zakładach Mięsnych..."
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Gru 18, 2006 9:48 pm   

Wszystkim mądralom chciałbym oświadczyć, że wiem o PrintScreen ale on na to "źródło" nie działa.
Zamieszczam to, co udało mi się uzyskać fotografując ekran monitora. Mimo zniekształceń, myślę, wypatrzycie na nim Bramę Żuławską i to, co potrzeba,

kleinbahnhof_am_Werdertor.JPG
Jest nadzieja że w niedalekiej przyszłości zdobędę to zdjęcie w bardziej cywilizowanej jakości.
Plik ściągnięto 16443 raz(y) 72,33 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Gru 18, 2006 10:03 pm   

Cytat:
Wszystkim mądralom chciałbym oświadczyć, że wiem o PrintScreen

a ja tu ze szczerego serca chciałem pomóc... :<>

a zdjęcie - :masta:
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Wto Gru 19, 2006 8:59 am   

Pumeks, a co to za płyta multimedialna?
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk