Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przystanek Brętowo. Gdzie w końcu był?!
Autor Wiadomość
Hanemann 
Gołąbek Pokoju

Wysłany: Wto Lut 08, 2005 9:52 pm   

Jaka by to była romantyczna podróż 8))

parker 

Wysłany: Wto Lut 08, 2005 10:19 pm   

Ale tam za krawędzią to jest taka sieć rozciągnięta, żeby ci, co powypadają, się w niej zatrzymali :wink:

Mikołaj 
Idi Admin

Wysłany: Wto Lut 08, 2005 10:32 pm   

A widzieliście "Zmruż oczy?" :D
scena pozkazywania końca świata rewelacyjna:
- to tu?
- tak
- aha

Makabunda 
po prostu ziom

Wysłany: Sro Lut 09, 2005 8:39 am   

Gdanszczanin napisał/a:
Musze zdementowac ta wiadomosc jakoby byla jeszcze jakas mijanka , po prostu na mapie tereny przemyslowe zlały mi się z granicą dzielnic :hihi: ( prawie ten sam kolor ).
A skad masz takie fajen zdjecia lotnicze?

Powinienem to umieścić w dziale linki ale dla wszystkich zainteresowanych zdjęciami lotniczymi istnieje mozliwość nabycia tzw ortofotomap. Co to jest nie będę tłumaczył bo szybciej zobaczycie to na stonie Wojewódzkiego Osrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej
Warto poszperać na tej stronie.

seestrasse 
Zesztrasia z Szafy

Wysłany: Sro Lut 09, 2005 3:05 pm   

wiemy, wiemy... :hurra:

Ponury 
Eliot Ness

Wysłany: Nie Sie 14, 2005 12:57 pm   

Mikołaj napisał/a:
...

Tak przy okazji Mikołaj zamieścił na stronie nr. 1 kawałek starej mapy Brętowa. Mam pytanka.

1. Lobekhof? A coż to takiego? :???:
2. Schlucht? Taka nazwa oznacza także dzisiejsze Węglisko?

I postałe oznaczenia na tej niemieckiej mapce. Barenwinkel znam,cmentarz także... a reszta?

Sabaoth 
Zachodni Prusak

Wysłany: Nie Sie 14, 2005 2:16 pm   

Braunkoehlen-Schlucht to węglisko (węgla brunatnego :hihi: ),
Silberhammer to Srebrzysko,
Bärenwinkel to Niedźwiednik,
Striessbach to Strzyża,
Bhf. Brentau to Przystanek Brentowo (Bahnhof).

A Lobekshof? Wygląda na jakiś dworek Lobeka, ale nazwa chyba nie przetrwała do dzisiaj. :hmmm:

gargoyle dfl 
Mottlauspucker

Wysłany: Nie Sie 14, 2005 7:13 pm   

W koncu lat 70 na rogu Slowackiego i Potokowej faktycznie byl dworek,ciagnal sie od walu do Potokowej ,jezeli sie nie myle to do tej pory przy wale stoja jakies zabudowania oraz niewielki staw a przy Slowackiego jadac od Wrzeszcza zaraz za mostem byla brama wjazdowa na teren dworku ale nie byla uzywana ,wjezdzalo sie od Potokowej w mala drozke i kolo rzeczki byl wjazd .Niestety nie znam nazwiska wlascicieli.

Ponury 
Eliot Ness

Wysłany: Nie Sie 14, 2005 9:37 pm   

Coś tam mogło być,tam gdzie przy obecnym rondzie św. Jana De La Salle (co to do piikk nędzy za nazwa) jest obecnie przystanek autobusowy w kierunku Wrzeszcza kiedyś była świniarna. Ciut dalej był masę lat warsztat samochodowy w jakiś starych zabudowaniach. Tak więc niewykluczone że to wszystko stanowiło elementy jakiegoś małego gospodarstwa. A ten staw obecnie uregulowany kiedyś był bardziej "swojski" :)

gargoyle dfl 
Mottlauspucker

Wysłany: Pon Sie 15, 2005 5:07 am   

Dokladnie,ludzie z Bretowa Niedzwiednika i okolic mowili na to "majatek" nigdy inaczej ,pamietam z rozmow :"tam za majatkiem", czy"no wiesz kolo majatku",a swiniarnia byla dokladnie na rogu Slowackiego i Potokowej jesli ktos pamieta tam byl przystanek 116 .

Mozna sie popytac ludzi ktorzy mieszkaja do tej pory przy ul. Slowackiego od numeru 100 w gore jesli sie nie myle to tam zostala tylko "stara gwardia" :lol: reszta pouciekala lub przeniesiona podczas remontu Slowackiego.

wodnik88 
Adamek

Wysłany: Pon Sie 15, 2005 10:44 pm   

Chciałbym skorzystać z okazji i również o coś zapytać. Otóż chodzi mi o potok płynący z Niedźwiednika-Barenwinkel do Strzyży i płynący przepustem pod nasypem kolejowym. Dziś istnieje tylko jeden przepust, którym płynie Strzyża. A wcześniej wątpie, aby istniał jakiś drugi przepust bo żadnych sladów nie ma. Potok zasypano budując strzelnice. Pod Słowackiego raczej nic nie płynęło bo takowych śladów też nie było (przed przebudową).

Myślicie, że poprostu mape wykonano niezbyt starannie czy może jednak coś jest w tej mapie?
Mapka dzięki uprzejmości Mikołaja.

potok niedźwiednik.jpg
Plik ściągnięto 9115 raz(y) 32,87 KB

Ponury 
Eliot Ness

Wysłany: Pon Sie 15, 2005 11:33 pm   

Ja myślę że był tam jeszcze jeden potok! Dokładnie ten o którym mówisz. Wejdż w las za dawną strzelnicą (za osiedlem domków jednorodzinnych na ul. Niedźwiednik). Zaraz za murem przed lasem (pełnił rolę osłony) jest w lesie potok... zaraz za murem się urywa... dalej jest już szkoła. Kiedyś gdy się wprowadzałem na Niedźwiednik było tam bagno zaraz za strzelniną w kierunku skrzyżowania ul.Góralskiej z ul. Niedźwiednik. Płynął tam potoczek, zaraz za nim było bagno, potem widocznie zasypano go budując strzelnicę (obecnie są tam też domki przed szkołą), a dalej budując bloki na ul. Podkarpackiej :hmmm:

wodnik88 
Adamek

Wysłany: Sob Wrz 10, 2005 9:37 pm   

Tak przy okazji:
http://www.wrzeszcz.gda.p...topic.php?t=375

miło by było znów zobaczyć kolejke na nasypie. Ale szanse są marne.

Strach 

Wysłany: Nie Paź 09, 2005 10:44 am   

Mam do szanownych Forumowiczów biegłych w języku Niemieckim i historii Gdańska prośbę o rozszyfrowanie napisu na kamiennych płytkach znalezionych niedaleko byłego przystanku Brętowo. :???: O__o Kauttmann Nieder: __dlitz ?

Czy wiecie do czego te płytki mogły służyć?

kamień2.jpg
Plik ściągnięto 9014 raz(y) 69 KB

kamień.jpg
Plik ściągnięto 9014 raz(y) 67,67 KB

DarioB 

Wysłany: Nie Paź 09, 2005 11:20 pm   

Od dołu to Siedlce, dalej to ja za słaby jestem.

Odpowiedz do tematu