Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Breslau to polskie czy czeskie miasto?
Autor Wiadomość
luka 
urbs Gyddanyzc


Dołączył: 30 Lis 2004
Posty: 171
Wysłany: Wto Wrz 27, 2005 8:51 am   

Sprawdziłem. Wg "Historii Śląska" prof. Korty badania dendrochronologiczne wykazały, że grody we Wrocławiu, Opolu i Głogowie zostały równocześnie wybudowane w 985 roku.
_________________
"Czyny niezaistniałe wywołują często katastrofalny brak następstw"
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Wto Wrz 27, 2005 9:33 am   

OK ale niech mi teraz udowodnią, że zbudowali je Polacy, a nie Czesi dla obrony przed narastającą groźbą inwazji polskiej :hihi:
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Wrz 27, 2005 10:24 am   

Moze badania dendrochronologiczne potrafia dowiesc, ze drzewa sprowadzano z oklic Gniezna :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Wto Wrz 27, 2005 11:15 am   

Gdyby faktycznie sprowadzono, to badania mogłyby to wykazać. Ale prawdopodobieństwo jest znikome.
 
luka 
urbs Gyddanyzc


Dołączył: 30 Lis 2004
Posty: 171
Wysłany: Wto Wrz 27, 2005 1:25 pm   

Można sprawdzić okres użytkowania danego obiekty. Nieprawdaż? Coś za bardzo nie łapię czego się czepiacie i co chcecie udowodnić albo obśmiać.
_________________
"Czyny niezaistniałe wywołują często katastrofalny brak następstw"
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Wto Wrz 27, 2005 1:51 pm   

luka napisał/a:
Można sprawdzić okres użytkowania danego obiekty. Nieprawdaż? Coś za bardzo nie łapię czego się czepiacie i co chcecie udowodnić albo obśmiać.

To ja się czepiam. Tak się składa że studiowałem archeologię.
Otóż NIEPRAWDAŻ. Jak chcesz "sprawdzić okres użytkowania danego obiektu" jeżeli nie ma żadnych źródeł pisanych na temat Wrocławia sprzed roku 1000? data dendro daje ci tylko informację o roku ścięcia drzew, co można utożsamiać z rokiem budowy umocnień. Jeżeli więc z dendro wynika, że umocnienia powstały w r. 985, a z pewnych przekazów pisanych można wnioskować, że Czesi utracili Śląsk w l. 990-991, to ja stawiam hipotezę, że budowa tych umocnień nie musiała być przeprowadzona przez ludzi Mieszka I. Mogła natomiast wiązać się z przygotowaniem się przez Bolesława II. Pobożnego do obrony posiadanego terytorium. Mogło oczywiście być odwrotnie, ale w takim razie jak wyjaśnić wymowę źródeł pisanych?
 
luka 
urbs Gyddanyzc


Dołączył: 30 Lis 2004
Posty: 171
Wysłany: Wto Wrz 27, 2005 2:22 pm   

Znasz jakieś źródło na podstawie którego można niezbicie stwierdzić, że Czesi utracili Śląsk w latach 990-991? Z tego co można odszukać w wiarygodnych publikacjach na ten temat, Mieszko opanował Śląsk z pewnością DO roku 990 jednak nie są znane informacje, które wskazywałyby czy zrobił to walcząc z Czechami czy też z miejscowymi plemionami oraz kiedy rozpoczął ekspansję.

Wracając do grodu we Wrocławiu, oczywiście fakt budowy przez Polan grodu w 985 roku jest tylko hipotezą jednak zważywszy, że z badań wynika że okres jego funkcjonowania przekracza rok 990 (gdy obecność we Wrocławiu Mieszka jest już potwierdzona źródłowo) to hipoteza ta ma dość mocne podstawy.

Jest jeszcze jeden element - forma grodu. Zacytuję Kurnatowską z art. z 2000 roku. "Główne grody piastowskie, skupione w centrum państwa, w obrębie domeny patrymonialnej Piastów, charakteryzowały się znacznymi rozmiarami, sięgającymi kilku hektarów oraz potężnym i rozbudowywanym systemem fortyfikacyjnym. Wytwarza się specyficzny system budowy grodów, charakterystyczny dla piastowskich inwestycji System ten został rozpoznany w badaniach grodów w Poznaniu, Gnieźnie, na Ostrowie Lednickim, w Gieczu, w Kłecku, Grzybowie, (...) w Santoku, Wrocławiu i in. Polegał on na budowie silnego korpusu ze stosów drewna układanego rusztowo, bądź na przekładkę, przysypywanych ziemią. Szczególnie charakterystycznym elementem było zastosowanie do umocnienia konstrukcji haków z odpowiednio przyciętych konarów (tzw. konstrukcja hakowa). Korpus wału był stabilizowany odsadzkami różnej konstrukcji, najczęściej również z zastosowaniem haków, niekiedy też płaszczem kamiennym lub glinianym. Owa charakterystyczna „piastowska” konstrukcja wałów obronnych wyznacza niekiedy ekspansję państwa. Szczególnie spektakularne było odkrycie takiego wału, datowanego dendrochronologicznie na r. 1003 w Pøerovie na Morawach."

Za odkrywczą informację, że data dendro to data ścięcia drzewa jestem niewymownie wdzięczny.
_________________
"Czyny niezaistniałe wywołują często katastrofalny brak następstw"
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Wto Wrz 27, 2005 2:46 pm   

Jeżeli chodzi o źródła pisane, to o ile pamiętam jest ich tak mało, że nic na ich podstawie nie można twierdzić NIEZBICIE. Ale miałem do niedawna wrażenie, że data 990 i wcześniejsza podległość Śląska władcom Czech jest powszechnie akceptowana w nowszej literaturze historycznej. Być może się mylę, ale jak na razie wiem tylko, że cytowana przez ciebie "Historia Śląska" twierdzi nieco inaczej.
Co do cytatu z artykułu prof. Hilczer-Kurnatowskiej: mam wrażenie że Santok i Wrocław zostały wymienione na końcu listy własnie dlatego, że nie należały do "Głównych grodów piastowskich, skupionych w centrum państwa, w obrębie domeny patrymonialnej Piastów". I zwróć uwagę, co ona pisze: "Owa charakterystyczna „piastowska” konstrukcja wałów obronnych wyznacza niekiedy ekspansję państwa.". Właśnie, NIEKIEDY. Na studiach uczono mnie (fakt że było to już ponad 10 lat temu), że taka sama hakowa konstrukcja wałów obronnych występowała na Łużycach już bodaj w VIII wieku. Więc uważam, że w przypadku sporu, kto w 985 r. budował umocnienia we Wrocławiu, jest to argument drugorzędny.
Ponieważ problematyka tego wątku niezmiernie oddaliła się od profilu niniejszego forum, proponuję ją dalej prowadzić przez pocztę, a tutaj zakończyć.
 
luka 
urbs Gyddanyzc


Dołączył: 30 Lis 2004
Posty: 171
Wysłany: Wto Wrz 27, 2005 4:23 pm   

Nie wiem dlaczego uważasz, że dyskusja się oddaliła? Od samego początku była dość oddalona od profilu tego forum.
Santok i Wrocław zostały wymienione na końcu listy może dlatego, że nie były w centrum państwa co nieznaczy jednak, że nie są to grody piastowskie - a to właśnie jest istotne a nie czy te grody były w centrum czy na obrzeżach. Powtórzę co napisała Kurnatowska: "system budowy grodów, charakterystyczny dla piastowskich inwestycji" - po czym wymieniła Wrocław.

Dodam jeszcze że znalazłem taką informację (niezależenie od prof. Korty). "Podczas prac na Ostrówku w Opolu odnaleziono pod wałem grodziska charakterystyczną plecionkę drewnianą, datowaną na lata 80. X w. Zdaniem dr. Sławomira Moździocha (jednego z współpracowników prof. Kurnatowskiej), może wskazywać na piastowskie pochodzenie grodu. Bardzo niewiele wskazuje na możliwość panowania Przemyślidów nad Śląskiem. Grody śląskie nie zostały od lat 80. do końca X w. zburzone ani spalone. Daje to podstawy do cofnięcia w czasie momentu - określanego dotychczas na rok 990 - objęcia władzy nad tym regionem przez Piastów. -Co więcej - twierdzi dr Moździoch - jeżeli Piastowie w latach 80. budowali grody, to znaczy, że ich władza na tym terenie była już solidnie ustabilizowana. Nie opłaca się inwestować w terenie niepewnym, a inwestycja typu grodowego była przedsięwzięciem tak poważnym, że wymagała poparcia i znacznej mobilizacji środowiska lokalnego."

Może Cię zaskoczę ale pojawiają się także opinie, że Śląsk był w rękach polskich jeszcze przed 963 rokiem, a więc już u progu panowania Mieszka I. Jeśli chcesz to po przyjeździe do Gdańska poszukam materiałów na ten temat.

Na zakończenie. Przytaczając hipotezę stwierdziłem, że jest dyskusyjna. Danych jest tak mało, że można tylko wysnuwać różne wnioski i tak będzie zawsze w tej dziedzinie. Niektóre mają większe podstawy inne mniejsze, w każdym razie wiesz, że przez ostatnie 15 lat wiele poglądów uległo podważeniu oraz, że mamy nowe dane mogące pewne rzeczy weryfikować, dlatego nie ma sensu aż tak bardzo się oburzać gdy słyszy się nową hipotezę mającą w dodatku (moim zdaniem) sensowną podstawę.

Pozdrawiam.
_________________
"Czyny niezaistniałe wywołują często katastrofalny brak następstw"
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Sro Wrz 28, 2005 9:28 am   

Ok. Zmusiłeś mnie bym przejrzał to, co mogłem znaleźć w domu, i doszedłem do następujących wniosków:

1. Data 990 jako przejście Śląska od Czechów do Piastów została wylansowana przez G. Labudę (powiela jego poglądy m. in. Jerzy Strzelczyk) ale faktycznie opiera się na dość dyskusyjnym rozumowaniu.

2. Pewnym jest że w roku 990 miał miejsce zbrojny konflikt polsko-czeski i w jego rezultacie, jak informuje czeska zapiska kronikarska, Czesi utracili gród w Niemczy na Śląsku (Nemci perdita est). Jednym z powodów tego konfliktu miało być wcześniejsze zajęcie przez Mieszka I. jakichś terytoriów czeskich - Labuda uważał, że chodzi o Kraków, ale nie podaje przekonywujących argumentów - równie dobrze mogło chodzić o stopniowe podboje na Śląsku, więc wspomniane prace fortyfikacyjne we Wrocławiu czy Opolu rzeczywiście mogły być prowadzone przez Mieszka I. W tym ujęciu data 990 oznaczała by ostateczne wyparcie Czechów ze Śląska.

3. Ponieważ nie wiem, czy można mówić o istnieniu Wrocławia przed r. 985, wycofuję się z poglądu, że należał on wcześniej do Czechów. W związku z tym pierwszy epizod (też nieudokumentowany ale dość prawdopodobny) przynależności tego miasta do władców czeskich przypada na lata po najeździe Brzetysława, konwencjonalnie ok. 1039-ok. 1050.
 
luka 
urbs Gyddanyzc


Dołączył: 30 Lis 2004
Posty: 171
Wysłany: Sro Wrz 28, 2005 2:26 pm   

To jeszcze na zakończenie adnotacja do pkt. 2.

Kosmas napisał "Niemcza została utracona" - faktycznie, wskazywać by to mogło, że Niemczę Polanie zdobyli na Czechach i trudno na podstawie tej wzmianki nie wysnuć takiego wniosku. Jednak po ostanich odkryciach zwrócono uwagę, że tak naprawdę nie wiadomo o którą Niemczę chodzi. Czy Niemczę na Śląsku? Czy o Niemczę na terenie Łużyc? Należy dodać, że wg wzmianek, łużycka Niemcza od 983 roku należała do Czech! Tak więc sprawa jest otwarta.
Pozdrawiam.
_________________
"Czyny niezaistniałe wywołują często katastrofalny brak następstw"
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Czw Wrz 29, 2005 9:06 am   

Ok, może być. Z tym, że to już nie Kosmas a tzw. Mnich Sazawski (MONACHI SAZAVIENSIS CONTINUATIO COSMAE. Ale konflikt polsko-czeski w 990 opisany przez Thietmara pozostaje chyba faktem?
 
luka 
urbs Gyddanyzc


Dołączył: 30 Lis 2004
Posty: 171
Wysłany: Pią Wrz 30, 2005 9:06 am   

Owszem, wynika z tego że Mnich Sazawski. Co do Thietmara to jednoznacznych źródel przecież nikt nie podważa.
_________________
"Czyny niezaistniałe wywołują często katastrofalny brak następstw"
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk