Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Biskupia 4 (Restaurant zum..) i Orzeszkowej 8 (Hitlerjugend)
Autor Wiadomość
Gość

Wysłany: Wto Lis 04, 2003 10:54 am   Biskupia 4 (Restaurant zum..) i Orzeszkowej 8 (Hitlerjugend)

Czasem konfrontacja może być ciekawa ale niekoniecznie przynosząca efekty. Np. dom przy ul. Biskupiej 4 (napis "Restaurant zum Schwarzen Meer" oraz prawdopodobnie w języku polskim "Restauracja"). Jak wspomina Br. Zwarra, znajdował się tu wcześniej dworek, dawniej zajazd i kawiarnia "Bergschloesschen". Dworek został następnie rozebrany (w l. 20tych?) i postawiono nowy budynek, ten zachowany do dziś. Podczas wojny mieściła się w nim komórka NSDAP (Ortsgruppe Petershagen). Natomiast restauracji ten autor, o dziwo, nie wspomina.

Z kolei przy Orzeszkowej 8 według wykazu z 1939 r. znajdował się sklep kolonialny należący do Polaka, Jana Jazego, późniejszego obrońcy Westerplatte. Tylko że w tej kamienicy jest miejsce na więcej niż jeden sklepik, i nie wiadomo, czy J. Jazy miał swój sklepik od tej strony gdzie jest napis "Hitlerjugend". Tym bardziej, że pod tym Hitlerjuend widać co najmniej dwa napisy niemieckie, jeden zdaje się z imieniem "Heinrich", a jeden ze słowem "Bäckerei".
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Wto Lis 04, 2003 10:56 am   

Poprzedni post był mój, nie wiem dlaczego system mnie wylogował w trakcie pisania :(
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Lis 04, 2003 9:20 pm   

Anonymous napisał/a:
Czasem konfrontacja może być ciekawa ale niekoniecznie przynosząca efekty. Np. dom przy ul. Biskupiej 4 (napis "Restaurant zum Schwarzen Meer" oraz prawdopodobnie w języku polskim "Restauracja"). Jak wspomina Br. Zwarra, znajdował się tu wcześniej dworek, dawniej zajazd i kawiarnia "Bergschloesschen". Dworek został następnie rozebrany (w l. 20tych?) i postawiono nowy budynek, ten zachowany do dziś. Podczas wojny mieściła się w nim komórka NSDAP (Ortsgruppe Petershagen). Natomiast restauracji ten autor, o dziwo, nie wspomina.

Z kolei przy Orzeszkowej 8 (http://www.rzygacz.friko.pl/hj.htm) według wykazu z 1939 r. znajdował się sklep kolonialny należący do Polaka, Jana Jazego, późniejszego obrońcy Westerplatte. Tylko że w tej kamienicy jest miejsce na więcej niż jeden sklepik, i nie wiadomo, czy J. Jazy miał swój sklepik od tej strony gdzie jest napis "Hitlerjugend". Tym bardziej, że pod tym Hitlerjuend widać co najmniej dwa napisy niemieckie, jeden zdaje się z imieniem "Heinrich", a jeden ze słowem "Bäckerei".


Od siebie mogę jeszcze dodać, że nazwa restauracji "zum Schwarzen Meer" wcale nie jest dowodem szczególnej sympatii właściciela dla tego morza, ale nawiązuje do nazwy pobliskiej ulicy - dzisiejszej Armii Krajowej, która tak właśnie się nazywała
Oto napisy, o których mowa:





 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Sro Lis 05, 2003 9:15 am   

Od siebie mogę jeszcze dodać, że nazwa restauracji "zum Schwarzen Meer" wcale nie jest dowodem szczególnej sympatii właściciela dla tego morza, ale nawiązuje do nazwy pobliskiej ulicy - dzisiejszej Armii Krajowej, która tak właśnie się nazywała

Dla ścisłości - Armii Krajowej to ulica nowa, wytyczona zdaje się w latach 70-tych. Natomiast dawna ulica Am Schwarzen Meer istniała jeszcze jakiś czas po wojnie pod nazwą ul. Stawki. A nazwa, zarówno niemiecka jak polska, nawiązuje do istniejącego dawniej u stóp Biskupiej Góry stawu (glinianki) który po niemiecku nazywał się Schwarzes Meer.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Lis 05, 2003 3:36 pm   

pumeks napisał/a:
Od siebie mogę jeszcze dodać, że nazwa restauracji "zum Schwarzen Meer" wcale nie jest dowodem szczególnej sympatii właściciela dla tego morza, ale nawiązuje do nazwy pobliskiej ulicy - dzisiejszej Armii Krajowej, która tak właśnie się nazywała

Dla ścisłości - Armii Krajowej to ulica nowa, wytyczona zdaje się w latach 70-tych. Natomiast dawna ulica Am Schwarzen Meer istniała jeszcze jakiś czas po wojnie pod nazwą ul. Stawki. A nazwa, zarówno niemiecka jak polska, nawiązuje do istniejącego dawniej u stóp Biskupiej Góry stawu (glinianki) który po niemiecku nazywał się Schwarzes Meer.


i dlatego właśnie takie forum mi się marzyło :D
 
Mustafa 
szperacz

Dołączył: 10 Lis 2003
Posty: 92
Wysłany: Pią Lis 14, 2003 6:07 pm   Biskupia

Pamiętam jak w latach 70 tych w kamienicy która jest na samym dole Biskupiej był sławny wsród okolicznych chłopaków sklep na który mówiliśmy " Płatek" który w tamtych czasach oferował tak deficytowy towar jak kapiszony, korki i inne podobne wynalazki. W połowie ulicy po prawej stronie patrząc od dołu jest sklep mięsny w którym na ścianach sa oryginalne przedwojenne kafle z wzorami Holenderskimi. Pamiętam jak jako dziecko stojąc z rodzicami w kolejce podziwiałem wiatraki pola i łąki. Mam nadzieję że kafle jeszcze tam są.. Na ulicy Na Stoku swego czasu zamieszkiwali Gdańscy Cyganie którzy co niedzielę chodzili po ogródkach na Długiej grając na gitarach, skrzypcach i targając za sobą kontrabas który służył im za bas. Ech rozczuliłem się . A tak niedawno to było.. Wychowywałem się na tamtych podwórkach... Dużo by można opowiadać.
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pią Lis 14, 2003 10:02 pm   

no to koniecznie powinniśmy spotkać się w Niedzielę - spotkanie przy Bramie Wyżynnej o 11.00, a potem zwartą grupą wyruszamy na Biskupię Górkę!
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Pon Lis 17, 2003 3:02 pm   

A ja bym wrócił do Orzeszkowej 8. Sklep którego właścicielem był Jan Jazy, członek Gminy Polskiej - Związku Polaków i dodatkowo żołnierz Westerplatte, na pewno został po wybuchu wojny skonfiskowany. Być może tymczasowo lokal po sklepie użytkowało HJ, ale nie mamy pewności - pod napisem "Hitlerjugend" widać inny napis niemiecki, a nie szyld sklepu kolonialnego J. Jazego. Czy to oznacza, że sklep Jazego był w innym miejscu tego samego budynku (tam gdzie również po wojnie znajdował się sklep?) A może jego sklep nie miał szyldu wymalowanego na elewacji, tylko np. na powieszonej desce? hmmm.... :?:
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Mar 18, 2004 7:57 pm   

Dostałem dziś maila, którego fragment zacytuję:
"Z wywiadu, jaki przeprowadzilam wsrod mieszkancow okolicy i w archiwum wiem, ze Hitlerjugend miescilo sie tam w latach ok. 1937-1944 i zajmowalo tylko pomieszczenia na parterze."
Autorką jest Bianca, lat -naście. I jak tu narzekać na młodzież :wink:
zapytałem od razu, co to za archiwum. Jakby co dołączę odpowiedź, chyba że autorka sama nam odpowie.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Wto Mar 23, 2004 9:38 am   

Mikołaj Wierzbicki napisał/a:
"Z wywiadu, jaki przeprowadzilam wsrod mieszkancow okolicy i w archiwum wiem, ze Hitlerjugend miescilo sie tam w latach ok. 1937-1944 i zajmowalo tylko pomieszczenia na parterze."


Dla ścisłości: w 1937 r. to się jeszcze nie nazywało HJ tylko Staatsjugend in Danzig (trzeba było jeszcze zachowywać pozory). Ale oczywiście, pod zmodyfikowaną nazwą kryła się dokładnie ta sama organizacja.
 
seemann 
Broesener


Dołączył: 15 Kwi 2004
Posty: 63
Wysłany: Sro Lip 21, 2004 2:55 pm   

wygląda na to że nastał już koniec na budynek na Orzeszkowej - nie byłem i nie widziałem, ale tak tu piszą:

http://www.odkrywca.pl/in...y=101382#101382
 
DarioB 

Dołączył: 22 Cze 2004
Posty: 1288
Wysłany: Sro Lip 28, 2004 7:40 pm   

No niestety, ja się spóźniłem :(

027.Orzeszkowej 8_4.JPG
Plik ściągnięto 45190 raz(y) 65,72 KB

027.Orzeszkowej 8_3.JPG
Plik ściągnięto 45190 raz(y) 71,84 KB

027.Orzeszkowej 8_2.JPG
Plik ściągnięto 45190 raz(y) 73,32 KB

027.Orzeszkowej 8_1.JPG
Plik ściągnięto 45190 raz(y) 81,05 KB

_________________
www.DarioB.net - Kochasz Gdańsk? Zaglądaj na moją stronę :)
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Sro Lip 28, 2004 7:51 pm   

To już historia... :cry:
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Sro Lip 28, 2004 10:55 pm   

Myślę, że ten obok, po lewej też lada chwila zniknie. :cry:
 
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Czw Sie 26, 2004 12:03 pm   

no niestety...został równiutko wygrabiony placyk.z tego co wiem,to większość budynków przy ul.orzeszkowej i wroniej jest przeznaczonych w przyszłości do rozbiórki.(mam tam znajomych,a mieszkańcy orientują sie najlepiej).wg mnie z z tym 'hj' postąpiono b.głupio.można było zostawić fragment tej ściany z napisem,umocnić ja,powiesić tablicę z objaśnieniem(żeby nie było podejrzenia o 'propagowanie') i byłby ciekawy pomnik przeszłości.ale łatwiej jest rozwalić i wywieźć na śmietnisko.poza tym,to ponoć są jakieś potężne plany zagospodarowania tego terenu.wszak to prawie centrum i okolica piękna...
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk