Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Matejki 8 - pilnie poszukiwane zdjęcia, pocztówki, plany
Autor Wiadomość
sylwia.zdr 
A teraz ja!

Dołączyła: 19 Sty 2005
Posty: 18
Wysłany: Sro Mar 16, 2005 10:00 pm   pocztówki i zdjęcia

Witam Forumowiczów serdecznie, i pozdrawiam stukrotnie! Pilnie poszukuję zdjęć sprzed II wojny św. na których byłby widoczny budynek nr 8 na ul. J. Matejki stojacy na zbiegu ulic Sobótkii J. Matejki, vis-avis kościoła garnizonowego p.w. Św. Piotra i Pawła we Wrzeszczu. Zwłaszcza od tej strony widziany. Przedc wojną ul. J. Matejki nazywała się Johannis...? i coś dalej co ma związek z nazwą: sobótka=noc Swiętojańska.
Często zdjęcia takie robiono z okien kawiarni ze wzgórza Zinglershohe :roll: (jeśli dobrze pamiętam nazwę).Widziałam takie, na których front budynku był niedostatecznie ostry. Mieszkańcy tego domu chcą przy okazji remontu elewacji mozliwie odtworzyć wszelkie elementy jego architektury, a szczególną ich troskę stanowią obecnie niejednorodne stylowo i nieestetycznie prezentujące się balkony we frontowej ścianie.
Przejrzałam rekomendowane przez Szanownego P. Gruna galerie (jestem pod wrazeniem) oraz dokumentalny album " Był sobie Gdańsk-WRZESZCZ". Proszę Was o pomoc w tej - myślę dobrej i godnej naśladowania intencji. Bardzo dziękuję - jak i wszyscy mieszkańcy z Matejki 8 - za wszelką pomoc !!! :cisza:
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Mar 16, 2005 10:17 pm   

Zdjęcia to oczywiście bardzo dobry pomysł, ale do głowy przyszedł mi też inny. Odwiedź może biuro miejskich konserwatorów zabytkow (wozownia przy dawnym Żaku) i zapytaj czy nie mają jakichś materiałów. Być może są też dostępne w jakimś archiwum akta policji budowlanej. Sopocka biblioteka ma u siebie ksera setek planów sopockich kamienic, oryginały znajdują się w archwium w Gdyni na Hutniczej. Może mają tam też i plany gdańskich kamienic.
 
sylwia.zdr 
A teraz ja!

Dołączyła: 19 Sty 2005
Posty: 18
Wysłany: Sro Mar 16, 2005 10:33 pm   

Mikołaj napisał/a:
Zdjęcia to oczywiście bardzo dobry pomysł, ale do głowy przyszedł mi też inny. Odwiedź może biuro miejskich konserwatorów zabytkow (wozownia przy dawnym Żaku) i zapytaj czy nie mają jakichś materiałów. Być może są też dostępne w jakimś archiwum akta policji budowlanej. Sopocka biblioteka ma u siebie ksera setek planów sopockich kamienic, oryginały znajdują się w archwium w Gdyni na Hutniczej. Może mają tam też i plany gdańskich kamienic.

Dziekuję za podpowiedź-
nad tym się też popracuje. To nie oznacza, że moja prośba to bagatelka!!- W ciągu dalszym : Zasięgam pomocy u Was - jako u znawców tematu, posiadających w tym względzie wiele do powiedzenia ! mam nadzieję nie jest nastukiwanie postów, o czym też-nie tak dawno było na forum. :cisza:
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Mar 16, 2005 10:35 pm   

Zobaczę, co mam. Może znajdę jakieś lepsze ujęcie.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Czw Mar 17, 2005 9:29 am   

Mikołaj napisał/a:
Odwiedź może biuro miejskich konserwatorów zabytkow (wozownia przy dawnym Żaku) i zapytaj czy nie mają jakichś materiałów.

Przede wszystkim biuro konserwatora wojewódzkiego na Kotwiczników 20, i ewentualnie Regionalny Ośrodek Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego (dawniej: Ośrodek Dokumentacji Zabytków) na ul. Św. Trójcy 5/7.

PS. ulica Sobótki nazywała się Am Johannisberg - ta nazwa nie miała nic wspólnego z żadną Sobótką ani nocą świętojańską, pochodziła od imienia Johanna Labesa (1759-1809) który kupił to wzgórze i przekształcił je w park dla mieszkańców miasta (wcześniej góra nazywała się Fuchsberg - Lisia Góra). Nazwę "Sobótka" wyssano po wojnie z jakiegoś uczonego palca, podobnie jak setki innych nazw.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Kwi 06, 2005 10:52 pm   

Chodzi o tę kamienicę, prawda?
Pełen obrazek w dużej rozdzielczości jest to ściągnięcia TUTAJ

zingl_det.jpg
Plik ściągnięto 6536 raz(y) 74,64 KB

zingl_600.jpg
Plik ściągnięto 6536 raz(y) 72,79 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk