Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Mapa na gdansk.naszemiasto.pl
Autor Wiadomość
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Maj 12, 2004 5:49 pm   Mapa na gdansk.naszemiasto.pl

Portal gdansk.naszemiasto.pl, na którym można poczytać artykuły z Dziennika Bałtyckiego prezentuje mapę trójmiasta, na której nie istnieje Brzeźno czy Broesen ale BRZEĆNO.

http://plan.naszemiasto.pl/plan_gdansk.html
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sro Maj 12, 2004 11:09 pm   

Może to jest nazwa, która dopiero będzie obowiązywać :mrgreen:
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Maj 13, 2004 8:18 am   

Moze faktycznie maja jakies najnowsze wiadomosci. W koncu pare dni temu zmienili szate graficzna. Ale ja osobiscie zostalbym przy dawnych nazwach, troche sie juz do nich przyzwyczailem. A Brzecno jakos tak sie ciezko wymawia.
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Czw Maj 13, 2004 1:14 pm   

Może czas wrócić do oryginalnego Prusicina?
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Maj 13, 2004 1:18 pm   

Grün napisał/a:
Może czas wrócić do oryginalnego Prusicina?


ooo,eee, do czego? To naprawde jakas pierwotna nazwa Brzeźna...?
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Maj 13, 2004 1:30 pm   

Tak mniej wychodzi z jednego ze średniowiecznych zapisów. Ale z drugiej strony, zgodnie z tym co ktoś z językoznawców (nie pamiętam? Hubert Górnowicz?) napisał w I tomie "Historii Gdańska", nazwa Brzeźno (od "brzoza") ma dobre analogie w takich nazwach jak Dębno, Lipno, więc raczej od brzóz, a nie od Prusów powinno się ją wywodzić.
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Czw Maj 13, 2004 7:26 pm   

To jest równie trafiony argument jak ewentualne nawiązywanie przez "Suchanino" do Somonina, Będomina i Poronina, i jako takiego bardziej uzasadnionego od nazwy "Cyganki", która obowiązywała w polskim nazewnictwie jeszcze przed wojną.
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Maj 13, 2004 7:58 pm   

Zawsze zastanawiałem się, dlaczego Zigankenberg przemianowano na Suchanino, a Stolzenberg na Chełm. Trzymając się analogii należałoby zmienic również nazwę Bischofsberg na coś innego.

A może jakiemuś poliglocie Stolzenberg źle się skojarzył? :wink: I nie chciał spolszczyć tej nazwy do Stolcowa górka, więc wymyślił nową.
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Maj 13, 2004 10:31 pm   

Swoją drogą, podobnie jak z Zigankenberg, które przed wojną nazywało się Cyganki, a krótko po wojnie Cygańska Góra, później zmienione na Suchanino, było z Heubude. Na moim planie miasta, mój dziadek, krótko po wojnie dopisał nazwę Sianki, a nie Stogi.

Czy ktoś wie, do kiedy funkcjonowały nazwy Cygańska Gór(k)a i Sianki? I czy Lauental to Letnica czy Letniewo?
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Czw Maj 13, 2004 11:51 pm   

Bischofsberg powinien się nazywać "Biskupin" było by słowiańsko i patriotycznie do porzygania.
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Maj 14, 2004 8:22 am   

Sabaoth napisał/a:
Swoją drogą, podobnie jak z Zigankenberg, które przed wojną nazywało się Cyganki, a krótko po wojnie Cygańska Góra, później zmienione na Suchanino, było z Heubude. Na moim planie miasta, mój dziadek, krótko po wojnie dopisał nazwę Sianki, a nie Stogi.

Czy ktoś wie, do kiedy funkcjonowały nazwy Cygańska Gór(k)a i Sianki? I czy Lauental to Letnica czy Letniewo?


Stolzenberg nazywał się po wojnie Wysoka Góra - widziałem jeszcze z lat pięćdziesiątych pieczątkę szkoły z napisem Gdańsk-Wysoka Góra. Może lepiej byłoby "Dumna Góra"?

"Cygańska Góra" przetrwała jako nazwa jednej z ulic na Suchaninie.

Sianki były, nie wiem do kiedy, ale pozostała po nich nazwa ulicy Siennickiej (i Mostu Siennickiego). Językoznawcom się nie podobało, bo "Sianki" w przemyskiem były nazwą związaną z rzeką San, a nie z sianem, no i przeforsowano te Stogi.

Letniewo nazywa się urzędowo Letnica, ale praktycznie nikt tej nazwy nie używa - przynajmniej ci, którzy w ogóle wiedzą, gdzie to jest ;)
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Maj 14, 2004 1:48 pm   

Jeszcze są Szydlice, nie wiedzieć czemu przechrzczone na Siedlce.
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Maj 19, 2004 12:39 am   

Cytat:
Czy ktoś wie, do kiedy funkcjonowały nazwy Cygańska Gór(k)a i Sianki? I czy Lauental to Letnica czy Letniewo?

W książce Kilarskiego z 1948 r. są i Sianki (miejsce kąpieli "Starego Gdańska najblizsze") i Cygańska Góra, "najwyższy punkt wziesienia w pobliżu Gdańska (77 m) - widok stąd najprzestronniejszy."
 
Gdanszczanin 

Dołączył: 10 Mar 2004
Posty: 577
Wysłany: Sro Maj 19, 2004 9:21 am   

Ja znalazłem nazwę Cyganki ( NIE Cygańska góra ) oraz Sianki na mapce w przewodniku po Gdańsku z 1947
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk