Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Spory historyczne.
Autor Wiadomość
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Wto Lut 15, 2005 7:49 pm   Spory historyczne.

Nie tylko u nas bywa gorąco na froncie patriotyczno-historycznym.
Rzućcie okiem na to: http://sedina.pl/index.ph...er=dec&start=30
 
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Wto Lut 15, 2005 7:56 pm   

Podoba mi się to:

Cytat:
Osobiście marzy mi się, aby w Szczecinie na niektórych narożnikach wisiały tablice o treści: "Plac Armii Krajowej, dawniej: F.Dzierżyńskiego, dawniej: A.Hitlera, dawniej Magistracki"


:wink:
_________________
Czyż nie rozumie pan, że wszystko, co piękne w architekturze, osiągnięto już dawno temu? Zostało to autorytatywnie stwierdzone. (Ayn Rand "Źródło")
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Lut 15, 2005 7:57 pm   

Bo tacy, co twierdzą że te ziemie to odwiecznie polskie były, gniazda piastowskie zbrukane przez krzyżaków i faszystów, wszędzie się znajdą. A takich, którzy nie boją się powiedzieć, że Stettin, Breslau, Koslin, Stolp, Allenstein czy Danzig były niemieckie nie ma zbyt wielu, bo zaraz ktoś ich okrzyknie "rewizjonistami, i jak sie nie podoba, to won do Niemiec".
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Lut 15, 2005 7:59 pm   

parker napisał/a:
Podoba mi się to:

Cytat:
Osobiście marzy mi się, aby w Szczecinie na niektórych narożnikach wisiały tablice o treści: "Plac Armii Krajowej, dawniej: F.Dzierżyńskiego, dawniej: A.Hitlera, dawniej Magistracki"


:wink:

Oj, z niektórymi ulicami byłyby problemy, tabliczki mogłyby być dłuższe od ulic :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
rispetto 


Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 1585
Wysłany: Wto Lut 15, 2005 9:12 pm   

Sabaoth napisał/a:
Bo tacy, co twierdzą że te ziemie to odwiecznie polskie były, gniazda piastowskie zbrukane przez krzyżaków i faszystów, wszędzie się znajdą. A takich, którzy nie boją się powiedzieć, że Stettin, Breslau, Koslin, Stolp, Allenstein czy Danzig były niemieckie nie ma zbyt wielu, bo zaraz ktoś ich okrzyknie "rewizjonistami, i jak sie nie podoba, to won do Niemiec".

Najważniejsze wytłuściłeś. Maleńkie różnice między Szczecinem, Olsztynem, a Gdańskiem jednak widzę. O pozostałych miastach nie mogę się wypowiedzieć z braku wiedzy. W Stettin Polaków było pewnie tylu, ilu w Gdańsku Urugwajczyków. A krótkotrwałe panowanie nad tymi terenami Chrobrego przy nawet największym "patriotyźmie" nazwać Macierzą.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Lut 15, 2005 9:30 pm   

Bo nikt nie twierdzi, że są niemieckie. Ale historii nie da się zmienić, te miasta były niemieckie i tego nie da się ukryć. W Gdańsku liczba Polaków nie przekraczała nigdy 10% i nie tłumaczcie, że Pomorzanie to to samo co Polacy.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
rispetto 


Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 1585
Wysłany: Wto Lut 15, 2005 9:48 pm   

Ja nie będę zaprzeczał Twoim słowom, ale chodziło mi tylko o to, że wyjątkowo mocno naciagając historię Gdańskowi można jeszcze jako tako dopisać polską gębę (chociażby biorąc pod uwagę te 10% ludności uważającej się za Polaków i jakieś tam przesłanki historyczne), ale w przypadku takiego Szczecina to już zakrawa na wyjątkową farsę.
_________________
...........................................
Pomóż Hanusi jeśli możesz
http://dzieciom.pl/5002
...........................................
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Wto Lut 15, 2005 9:55 pm   

Farsę? W pewnych kręgach to jest dogmat :^^
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Lut 15, 2005 10:03 pm   

Po 1945 r. oficjalnie głoszono powrót piastowskich gniazd do Polski. A miano na myśli Szczecin, Wrocław, Opole, Gdańsk, Olsztyn i właściwie całe tzw. "ziemie odzyskane". Taka była po prostu powojenna propaganda, której niestety do dzisiaj uczą w szkołach jako prawdy historycznej.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
rispetto 


Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 1585
Wysłany: Wto Lut 15, 2005 10:23 pm   

Generalnie racja, tylko z tym Opolem bym się nie zgodził. Część mojej rodziny pochodzi stamtąd z "dziada pradziada" i tam nigdy nie było wiadomo, kto jest Polak, a kto Niemiec. Bracia z jednej rodziny walczyli w Wehrmachcie i Wojsku Polskim. I jedni i drudzu twierdzili, że służą Ojczyźnie. I nie był to ewenement. Zresztą jak na całym Śląsku.
_________________
...........................................
Pomóż Hanusi jeśli możesz
http://dzieciom.pl/5002
...........................................
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Lut 15, 2005 10:32 pm   

Cytat:
niestety do dzisiaj uczą w szkołach

Nie przeprowadzałem żadnych badań, ale wydaje mi się że już w mało których szkołach. Problem raczej w tym, że czy uczą tak czy siak mało którego sztubaka to obchodzi.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Lut 15, 2005 10:35 pm   

Cytat:
Bracia z jednej rodziny walczyli w Wehrmachcie i Wojsku Polskim. I jedni i drudzu twierdzili, że służą Ojczyźnie.

Co najlepiej świadczy o tym, jak grając na patriotyźmie można ludziom namieszać w głowach. "Bracia z jednej rodziny" a gotowi byli zabijać się nawzajem w imię obrony swojej ojczyzny i walki z wrogiem.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
rispetto 


Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 1585
Wysłany: Wto Lut 15, 2005 10:38 pm   

O tym już dyskutowano, ale sytuacja narodowa była tam conajmniej skomplikowana i niejednorodna. W mniejszym lub większym stopniu tak jest do dzisiaj.
_________________
...........................................
Pomóż Hanusi jeśli możesz
http://dzieciom.pl/5002
...........................................
 
lusinek1 
Młodzież,a co!


Dołączył: 21 Lis 2004
Posty: 722
Wysłany: Wto Lut 15, 2005 11:44 pm   

rispetto napisał/a:
O tym już dyskutowano, ale sytuacja narodowa była tam conajmniej skomplikowana i niejednorodna. W mniejszym lub większym stopniu tak jest do dzisiaj.

Dokładnie. Moi znajomi z Opola (albo z Oppeln, jak kto woli...), choć kultywują dwujęzyczną tradycję, niemiecko-polską, zdecydowanie odcinają się od tego, gdy ktoś pyta, czy są Niemcami. Oni twierdzą, że są po prostu Ślązakami. Ni mniej, ni więcej.
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin (II)
============================
Z dwóch kaczorów wybieram Donalda :)
 
 
doraa 

Dołączyła: 27 Mar 2004
Posty: 209
Wysłany: Sro Lut 16, 2005 12:42 am   

Miałam kiedys sąsiadkę, która wyszła za pozostałego w Gdańsku po wojnie "gdańskiego Niemca" - tak to określała, a sąsiad jak to Niemiec miał nazwisko typowo niemiecko kończące się na "-ski", oczywiście to o niczym nie musi świadczyć, ale pokręcone jest na pewno.......... :hmmm:
A te 10% to oczywiście "gdańscy Polacy" tak może być????
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk