Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przystanek Brętowo. Gdzie w końcu był?!
Autor Wiadomość
wodnik88 
Adamek


Dołączył: 08 Gru 2004
Posty: 269
Wysłany: Sro Lut 02, 2005 8:53 pm   Przystanek Brętowo. Gdzie w końcu był?!

Nie widziałem, żeby taki temat był podejmowany więc...
Chodzi mi o dokładne umiejscowienie przystanku brętowo. Dzięki Zoppoterowi udało się toustalić: "Przystanek Brentau znajdował sie na łuku po wschodniej stronie dzisiejszej ulicy Rakoczego w bezpośrednim sąsiedztwie tej ulicy. Budynek przystanku znajdował się po wewnętrznej (północnej) stronie łuku. Licząc do osi budynku stacji Klein Kelpin było to w odległości 5,57 km od tegoż. Jesli masz rower z licznkiem kilometrów to zapewne dałoby sie w przybliżeniu zlokalizować budynek przystanku Brentau (nieistniejący wedle moich danych). Tyle, że musiałbys tym rowerem przejechac w poprzek ulicę Rakoczego... Możesz też liczyć odległość od strony Wrzeszcza (3,3 km), ale tu już jest trudniej, bo nie ma dawnego budynku dworca we Wrzeszczu, więc trudno zlokalizować jego oś. W dodatku po drodze jest sporo wiaduktów. To znaczy było... "
Ale jest jeszcze mały problem. Znalazłem raz w gazetce o mojej dzielnicy(Brętowo), że za ul. Rakoczego idąc nasypem w stronę poligonu za wiaduktem był ów przystanek. Wiadomo, że to już się wyjaśniło. Ale z innego źródła (nie podam bo nie pamiętam) dowiedziałem się, że była to bocznica. Jeśli ma ktoś jakie kolwiek informacje, na temat tego miejsca bym był bardzo zadowolony.

przystanek Brętowo..jpg
WYBACZCIE TE WYCIĘCIA, ale musiałem zmniejszyć rozmiar!
Plik ściągnięto 43227 raz(y) 68,56 KB

Ostatnio zmieniony przez danziger Czw Lip 11, 2013 6:25 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Lut 02, 2005 9:11 pm   

...

bhf_brentau.jpg
Plik ściągnięto 43221 raz(y) 38,26 KB

 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Czw Lut 03, 2005 1:14 am   

Lokalizacja Zoppotera jest idealna.
Poniżej zobaczycie dwie mapki to potwierdzające.
Pierwsza przedstawia punkt Przystanek Brętowo na mapie Mikołaja z 1940 a druga ten sam punkt naniesiony (dzięki danym z mapy skalibrowanej do celów nawigacji GPS) na elektroniczną wersję planu Gdańska z 2004 roku (tego co sie ukazał w Gazecie wyborczej). Niestety nie wiele można wyczytać z tego elektronicznego planu ale precyzja wskazania jest gwarantowana.

Przystanek Bretowo 2005.jpg
Plik ściągnięto 43206 raz(y) 6,5 KB

Przystanek Bretowo 1940.jpg
Plik ściągnięto 43206 raz(y) 13,25 KB

 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Lut 03, 2005 9:08 am   

Moze ktos sie tam kiedys wybierze na wal o dokona dokladnej obdukcji terenu. Jakies slady (plac) powinny zostac.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Lut 03, 2005 9:11 am   

Sabaoth napisał/a:
Moze ktos sie tam kiedys wybierze na wal o dokona dokladnej obdukcji terenu. Jakies slady (plac) powinny zostac.


Obawiam się, że co najwyzej skromne rozszerzenie nasypu. To był tylko jednotorowy przystanek z wąskim peronikiem. Mozliwe, że peronik to był tylko usypany piach. No i zapewne jakaś budka, której nie nazwałbym budynkiem dworcowym...
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Czw Lut 03, 2005 9:18 am   

Niech to nie wygląda na moja obsesję ale takie obiekty właśnie nadają się do wytropienia z GPS-em w dłoni. Jak się kiedyś uzbiera parę obiektów do zlokalizowania w okolicy to wybierzemy sie więksża grupą na eksplorację. Gdyby ktoś miał podobne pytania lokalizacyjne proszę je umieszczać w wątku GPS w służbie Rzygaczy bo właśnie tam zbieramy tego typu pytania.
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Lut 03, 2005 9:37 am   

Tam pod koniec walu rosla taka stara sosna (pare lat juz uplynelo, moze padla) mam wrazenie, ze ktos ja posadzil obok dworca. Do tego miejsca prowadza dwie drogi, jedna, zaznaczona na wspolczesnej mapie dochodzaca do Rakoczego i druga, prawie niewidoczna, zarosnieta schodzaca w dol po drugiej stronie walu (od strony Rakoczego) do najblizszego wiaduktu.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Lut 03, 2005 9:51 am   Re: Przystanek Brętowo. Gdzie wkońcu był?!

wodnik88 napisał/a:
Nie widziałem, żeby taki temat był podejmowany więc...
Chodzi mi o dokładne umiejscowienie przystanku brętowo. .


W kwestii formalnej... Ten przystanek nigdy nie funkcjonował pod nazwą Brętowo. Niewykluczone, że po wchłonięciu Gdańska przez Polskę tak właśnie nazwanoby ten przystanek (gdyby ta kolej funkcjonowała po marcu 1945), ale równie dobrze mogliby go nazwać zupełnie inaczej, były takie tendencje...

No i zgodnie z obyczajem PKP na pewno nazwa składałaby się z dwóch części: Gdańsk Brętowo, albo Gdańsk Strzyża, albo Gdańsk Dwie Sosny, albo Gdańsk Morena, albo jeszcze inaczej. Ale na pewno na początku byłby Gdańsk.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Lut 03, 2005 11:18 am   

Cytat:
albo Gdańsk Dwie Sosny

Ale tam byla jedna sosna! :hihi: Juz wiem, to zeby szpiedzy sie pogubili.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Lut 03, 2005 11:42 am   

Sabaoth napisał/a:
Cytat:
albo Gdańsk Dwie Sosny

Ale tam byla jedna sosna! :hihi: Juz wiem, to zeby szpiedzy sie pogubili.


A, przepraszam. Gdańsk Dwie Ścieżki :mrgreen:
 
Gdanszczanin 

Dołączył: 10 Mar 2004
Posty: 577
Wysłany: Czw Lut 03, 2005 12:02 pm   

Ja w sumie mógłbym się tam wybrać, jakby jeszcze znaleźli się inni chętni no i gdyby tą lokalizacje umieścić na jakiejś lepszej współczesnej mapie bo na tej to ja widzę tylko gdzie to było mniej więcej.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Lut 03, 2005 12:26 pm   

Tu już widać wszytsko jak na dłoni. Przy okazji spójrzcie na ten fioletowy pas (odpowiadający przebiegowi torowiska, w legendzie do współczesnej mapy określony jako "tereny przemysłowe") i jego odpowiednik na mapie z 1940 r.!

wsp.jpg
Plik ściągnięto 43133 raz(y) 46,88 KB

 
Gdanszczanin 

Dołączył: 10 Mar 2004
Posty: 577
Wysłany: Czw Lut 03, 2005 12:31 pm   

Czyli nasyp jest uznawany za tereny przemysłowe ?
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Czw Lut 03, 2005 12:49 pm   

Mikołaj napisał/a:
Tu już widać wszytsko jak na dłoni. Przy okazji spójrzcie na ten fioletowy pas (odpowiadający przebiegowi torowiska, w legendzie do współczesnej mapy określony jako "tereny przemysłowe") i jego odpowiednik na mapie z 1940 r.!

Mikołaju wykorzystam,to, że masz ten ksiązkowy atlas Gdańska. Ja go zostawiłem w Gdańsku. Czy mógłbyś powiedzieć jaka siatka jest na tej mapie. To zwykłe ABC.... 123... czy też jakiś układ wspólrzędnych?

A propos lokalizacji. Twój strzał należy do typu mistrzowskich.
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Lut 03, 2005 12:49 pm   

Gdanszczanin napisał/a:
Czyli nasyp jest uznawany za tereny przemysłowe ?


Śmiem podejrzewać, że to jest wciąż grunt należący do PKP. Ten plan (to chyba taki zielony Atlas w skali 1:10000) oznacza wszystkie tereny kolejowe, stoczniowe, portowe fabryczne, magazynowe jako przemysłowe
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk