Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Stadion przy TRAUGUTTA
Autor Wiadomość
DarioB 

Dołączył: 22 Cze 2004
Posty: 1288
Wysłany: Nie Sty 09, 2005 12:52 am   Stadion przy TRAUGUTTA

Witam późną porą :)
Po rozmowach z moimi kumplami z redakcji portalu kibiców Lechii Gdańsk www.lechia.net postanowiłem was trochę pomęczyć.
Odpowiadam tam za sprawy foto i archiwum. W związku z tym wziąłem na swoje barki zebranie materiałów o historii naszego stadionu (historia klubu i drużyny to zupełnie inna sprawa). Będę wdzięczy za wszelkie info, tzn.: kiedy powstał, jak się nazywał, zdjęcia itp. Sami wiecie o co chodzi. Im będzie tego więcej tym lepiej :)
Z góry dzięki za pomoc.
Znając wasze możliwości, nie powinienem się zawieść :)

Na dokładkę mały spacer po stadionie i okolicach LINK oraz link do panoram, które powstały po tym spacerze PANORAMY
_________________
www.DarioB.net - Kochasz Gdańsk? Zaglądaj na moją stronę :)
Ostatnio zmieniony przez Mikołaj Sro Mar 13, 2019 3:43 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Nie Sty 09, 2005 1:23 am   

Zdjęcia ze Stadionu im. Alberta Forstera (bo tak się właśnie nazywał) znajdziesz w książce "Pod znakiem swastyki GDAŃSK 1943-1944". Nie pamiętam kiedy powstał, ale kołacze mi się gdzieś rok 1927 - wtedy się jeszcze nie nazywał imieniem przemiłego Bawarczyka.
Na początek masz pocztówkę ze stadionem w pełnej gali.

ForsterStadion1935_01.JPG
Plik ściągnięto 42133 raz(y) 65,95 KB

 
 
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Czw Sty 20, 2005 7:53 pm   

Dario, masz 30 Dni z lipca/sierpnia 2000 roku?
_________________
Peter von Danzig
 
 
DarioB 

Dołączył: 22 Cze 2004
Posty: 1288
Wysłany: Czw Sty 20, 2005 9:18 pm   

Chodzi o ten artykuł o budowie nowego stadionu czy o Lechia-Juve??? Mam oba, ale szukam innych materiałów. Np zdjęć z zawodów motocrossowych, czy innych przed i tuz po wojennych
_________________
www.DarioB.net - Kochasz Gdańsk? Zaglądaj na moją stronę :)
 
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Czw Sty 20, 2005 9:31 pm   

Tak, ten "Lechia na Euro" 2008 :hihi: . Tylko to znalazłem. Jest tam króciutko opisana historia stadionu. Szkoda, że autor artykułu nie napisał na końcu, jakie źródła wykorzystał.
_________________
Peter von Danzig
 
 
spid 
Lechista


Dołączył: 13 Lut 2005
Posty: 37
Wysłany: Nie Lut 13, 2005 2:49 pm   

Cytat:

Samotność jubilata
Gochniewski Albert

data: 30 lipca 2002r., źródło: Dziennik Bałtycki

Samotność jubilata

Tę rocznicę jakby przeoczono. Z nieuwagi, z niewiedzy czy ze wstydu może? Nie wiem. A mija właśnie - tego lata! - 75 lat stadionu przy Traugutta. Kawał historii, kawał legendy gdańskiego sportu. Gdzie kiedyś tysiące widzów, gdzie kiedyś rodzinnie, biwakowo czas spędzano. Wielki sport i wielkie emocje, wielkie festyny i... letnie kino. Piłka i „królowa”, rugby i kolarstwo. Boks pod gołym niebem nawet! A jakże. Też tu bywał przed laty.

Pielgrzymki gdańszczan co niedzielę. Niekiedy kilka godzin wcześniej, by przed meczem „swoje” miejsce zająć. Bo to liga, bo to Lechia, bo to ta piłka przecież... Koryntowie i Gronowscy, Kokotowie i Kupcewiczowie, Rogocz i Nowicki, Apolewicz i Wieczorkowski, Puszkarz i Głownia, Gładysz i Jastrzębowski, Kruszczyński i Grembocki... Kilka pokoleń ulubieńców. Tak jak i wiele znanych klubów. Rywale biało - zielonych! Ruch i Legia, Lech i Cracovia, Wisła i Polonia... I tak dalej, i tak dalej. Także Bello Horozonte czy Juve, co najbardziej w pamięci utkwiło.

Ale nie tylko piłka i nie tylko piłkarze. Kielas i Mach, Krzesińska i Korban, Cecuła i Nadolna, Zimny i Boguszewicz... Ba, była tu i Dumbadze! Wtedy światowa rekordzistka dysku, co młodszym przypomnieć wypada. Finiszował też Kowalski, finiszowali kolarze. Z Wyścigiem Pokoju włącznie, który tu również - tak, tak! - lat temu czterdzieści gościł.

Imprezy i festyny, wielkie mecze i wielkie młodzieżowe spotkania ze sportem. Wielkie nazwiska i... to słynne zdjęcie niezapomnianego Zbyszka Kosycarza. Piękne dziewczyny, siedzące rzędem na okalającym murawę ogrodzeniu, piękne nogi i ta wisząca pod nimi reklama. „Delikatesy”. Jedno słowo! Ale co za delikatesy...

Powspominać dziś tylko. Niestety. Tamte pielgrzymki, tamte mecze, tamte imprezy, tamte... delikatesy. Cicho i pusto. Głucho i nieświeżo. Porastająca perzem bieżnia, jedynie z nazwy piłkarskie boisko. No i te walące się trybuny. Strach pomyśleć, gdyby... Odpukać! Obiekt - wspomnienie. Tylko wspomnienie. Zapomniany. Przez wielki sport. Przez kibiców. Przez... zarządzające nim dziś miasto nade wszystko. Samotność jubilata.

Albert Gochniewski


Witam wszystkich. To był cytat słynnego trójmiejskiego dziennikarza sportowego z Dziennika Bałtyckiego. I tyle wiadomo na pewno o powstaniu stadionu - lato 1927.

Sam prowadząc małe "dochodzenie" w tej sprawie niechcąco "odkryłem" że w albumie pt "Wrzeszcz" (z serii Donalda Tuska prawdopodobnie), jest kilka zdjęc z okolic Krematorium w tym i plac gry, który przed nazwą słynnego Bawarczyka, nosił nazwę "Heinrich Ehlert Sportplatz" .
Teraz tu moja prośba:
Czy ktos z szanownych forumowiczów posiada jakieś zdjęcia z tego albumu na kompie - zwłaszcza rozchodzi się o te ze "stadionem", jęsli by mógł sie podzielić.... byłbym zobowiązany.
I jeszcze jedna prośba nie dokońca jestem pewien imienia Heinrich Ehlert - czy jest tu moż ektos kto zweryfikuje to nazwisko i poda ewentualnie kim był ten Pan ?

Pozdrawiam na biało i na zielono wszystkich Gdańszczan
 
spid 
Lechista


Dołączył: 13 Lut 2005
Posty: 37
Wysłany: Nie Lut 13, 2005 3:06 pm   

Aha. Mała dokładka do pytań. Na stronie Sabaoth'a (wiekie ukłony z mojej strony za stowrzenie tej super stronki) można zauwazyć iż na starym planie Langfuhr'a okolice stadionu nazywaja się:
"Jahn Kampfbahn" , well ,to tez przed okresem "brunatnej dżumy" w WMG a więc jak to się ma do zdjęcia i opisu z albumu "Wrzeszcz" ?
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Nie Lut 13, 2005 3:20 pm   

Ten Jahn Kampfbahn jest z 1935 r. Ale dlaczego tak, nie wiem.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
spid 
Lechista


Dołączył: 13 Lut 2005
Posty: 37
Wysłany: Nie Lut 13, 2005 7:11 pm   

W 1935 na mapie powinno być już imienia Alberta F. Ciekawe dlaczego tak ja wydrukowano...
Dziwne miejsce naprawdę.. podobno zanim był tam stadion była też strzelnica wojskowa. Niewspominając o wszechobecnych grobach.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Nie Lut 13, 2005 7:16 pm   

Mapa była wydana w 1935 r., ale pewnie przygotowywana była wcześniej.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Lut 14, 2005 4:00 pm   

spid napisał/a:
I jeszcze jedna prośba nie do końca jestem pewien imienia Heinrich Ehlert - czy jest tu może ktos kto zweryfikuje to nazwisko i poda ewentualnie kim był ten Pan?


Heinrich EHLERS (nie Ehlert) - w największym skrócie: nadburmistrz Gdańska 1903-1910.
 
spid 
Lechista


Dołączył: 13 Lut 2005
Posty: 37
Wysłany: Pon Lut 14, 2005 7:47 pm   

O dzięki Ci Pumeksie !

Dzięki tej trafnej korekcie nazwiska, chyba pierwszego patrona tego miejsca, dotarłem ciut dalej w poszukiwaniach historii stadionu/boiska przy
Am Heiligenbrunn / St. Michaelisweg / Rokossowskiego / Traugutta

TA DAAA !!

Otóż niewiem czy wiecie ale 05.05.1912 w miejscu tym odbył sie mecz ćwirćfinałowy w mistrzostach Niemiec w piłce nożnej pomiędzy drużynami:

BuEV Danzig - Viktoria 89 Berlin 0:7 (0:3) (Danzig, Heinrich-Ehlers-Platz),
po którym to sympatyczna drużyna mistrzów okręgu bałtyckiego odpadła z tychże mistrzostw nigdy więcej już nic osiągając.

Magia miejsca ? :P
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pon Lut 14, 2005 7:57 pm   

Wszystko się zgadza - oprócz "Am Heiligenbrunn" - połączenie Drogi św. Michała i Am Heiligenbrunn w jedną ulicę to sprawa dopiero powojenna.
 
 
spid 
Lechista


Dołączył: 13 Lut 2005
Posty: 37
Wysłany: Czw Lut 17, 2005 1:26 pm   

Dzięki Grün nie wiedziałem o tym.

Oto kilka słów o kolejnym Gdańskim zespole piłkarskim- Preußen Danzig, któremu udało sie zdobyć mistrzostwo okręgu- "Gauliga Ostpreußen" i dostał sie do centralnych rozgrywek grupowych walczących o Mistrzostwo Niemiec w piłce nożnej.


"Prusy Gdańsk" dostali sie do grupy A gdzie niezbyt im sie wiodło tylko jeden mecz remisując a resztę przegrywając. A mecz remisowy i tak nie był grany na stadionie przy ul. Świętego Michała tylko na Platz d. Polizei.
Może ktoś wie gdzie to się znajduje/znajdowało ?

Mecze w grupie:

Kod:

8. Kwiecień 1934 Viktoria Stolp         - Viktoria 89 Berlin     2:3 (0:2) (Stolp, Germania Platz)
               Beuthener SuSV         -Preußen Danzig         2:1 (2:1) (Beuthen, Hindenburg-Stadion)
15. Kwiecień 1934 Viktoria 89 Berlin     - Viktoria Stolp         4:2 (1:2) (Berlin, Stadion Gesundbrunnen)
               Preußen Danzig         - Beuthener SuSV         1:4 (0:2) (Danzig, Stadion)
22. Kwiecień 1934 Beuthener SuSV         - Viktoria 89 Berlin     1:4 (0:0) (Beuthen, Hindenburg-Stadion)
               Viktoria Stolp         - [b]Preußen Danzig[/b]         3:1 (1:0) (Stolp, Germania Platz)
29. Kwiecień Viktoria 89 Berlin     - Beuthener SuSV         5:2 (2:1) (Berlin, Platz am Eichkamp)
               Preußen Danzig         - Viktoria Stolp         1:1 (0:1) (Danzig, Platz d. Polizei)
 6. Kwiecień   Preußen Danzig         - Viktoria 89 Berlin     0:2 (0:2) (Danzig, Stadion)
               Viktoria Stolp         - Beuthener SuSV         1:2 (0:1) (Stettin, Preußen-Platz)
13. Kwiecień 1934   Beuthener SuSV         - Viktoria Stolp         1:1 (1:0) (Breslau, Sportpark Grüneiche)
               Viktoria 89 Berlin     - Preußen Danzig         5:2 (2:1) (Berlin, Preußen-Platz)


Wychodzi na to że tylko dwa mecze były rozgrywane na stadionie miejskim. I oba przegrane.
W kwietniu zapewne odnowiony stadion był jeszcze imienia Heinricha Ehlersa (o ile temu stadionowi imienia nie zabrano), a już od 1 lipca nazwany został imieniem Alberta Forstera.

Tabela grupy A - 1934 r.
Kod:

Abschlusstabelle               M    W  R  P   Gole    Pkt.
1. Viktoria 89 Berlin          6     6  0  0  24: 9    12: 0
------------------------------------------------------------
2. Beuthener SuSV              6     3  1  2  12:13     7: 5
3. Viktoria Stolp              6     1  2  3  10:12     4: 8
4. Preußen Danzig              6     0  1  5   6:15     1:11


Niestety nasze gdańskie drużyny niemiały i jakoś niemają zbytniego szczęscia w grach o mistrzostwo kraju.

Poszukiwań wiadomości na temat zespołów i gier grających przy Traugutta wciąz trwa.
Apeluję do wszystkim mających jakiekolwiek informacje na temat stadionu o podzielenie się ta wiedzą.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Lut 17, 2005 3:00 pm   

spid napisał/a:
W kwietniu zapewne odnowiony stadion był jeszcze imienia Heinricha Ehlersa (o ile temu stadionowi imienia nie zabrano), a już od 1 lipca nazwany został imieniem Alberta Forstera.

Myślałem, że to nie było takie proste przemianowanie, tylko na miejscu zwykłego, prostego boiska im. Heinricha Ehlersa wzniesiono całkiem nowy stadion Alberta Forstera, z trybunami i innymi "luksusami". Trzeba by to podrążyć... :hmmm:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk