Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Nad Radunią - gdzie to było?
Autor Wiadomość
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Maj 28, 2004 1:00 pm   Nad Radunią - gdzie to było?

Odtwarzam temat, który już kiedyś w marcu był, a potem wziął i zniknął :???:

Dostałem od Rispetta skan pocztówki, zatytułowanej "Danzig, Partie an der Radaune".
Nie możemy uzgodnić, jakie miejsce przedstawia ta pocztówka. Rispetto proponował ostatnio Stare Miasto, co jednak nie wydaje mi się możliwe. Najbardziej prawdopodobna jest moim zdaniem ulica Brzegi (Radauneufer) na Oruni.

Radaune1.jpg
Plik ściągnięto 34161 raz(y) 17,41 KB

 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Maj 28, 2004 2:30 pm   

Moim zdaniem to samo miejsce widoczne jest na innym zdjęciu - niestety, posiadam tylko obrazek w bardzo kiepskiej rozdzielczości - sądzę, że gdyby było tak jak myślę, to z lewej strony zdjęcia mamy Trakt św. Wojciecha, a z prawej - ulicę Brzegi.

Radaune2.jpg
Ze strony http://www.castlesofpoland.com/prusy/gdan_po097.htm
Plik ściągnięto 34157 raz(y) 13,43 KB

 
stary szkot 

Dołączył: 15 Paź 2004
Posty: 141
Wysłany: Sro Lis 03, 2004 9:30 pm   Nad Radunią - gdzie to było?

Zdjęcie 2 to z pewnością nie jest Orunia. Tego typu domów na południe od Zaroślaka nad Radunią nie było. Między Radunią a drogą, zabudowa istnieje i istniała tylko od Sandomierskiej do Parku Oruńskiego ( a i to z przerwami ). Droga zaś – dzisiejszy Trakt św. Wojciecha – na południe od Zaroślaka biegnie poniżej wału Raduni. Częściowo nawet poniżej poziomu dna Raduni.
Na ulicy Brzegi w czasie wojny zniknęły tylko 2 większe budynki. Jeden na rogu ul. Podmiejskiej, drugi między sierocińcem a dzisiejszym CEZAS. Pozostałe budynki, liczące sobie 100 do 150 lat stały do lat 90-tych. Obecnie jak widziałem część wyburzono albo się rozsypały. Takich budynków jak na prawej stronie zdjecia tam nigdy nie bylo.
Sądząc po stylu budynków po prawej stronie, powiedziałbym że to Nowy Gdańsk.

Co do zdjęcia 1 nie jestem pewien. Jest jedno miejsce na Oruni trochę podobne ale zabudowa po lewej mi się nie zgadza. Napuściłen na nie moje informatorki – zobaczymy co one na to powiedzą.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Lis 04, 2004 9:52 am   Re: Nad Radunią - gdzie to było?

stary szkot napisał/a:
Co do zdjęcia 1 nie jestem pewien. Jest jedno miejsce na Oruni trochę podobne ale zabudowa po lewej mi się nie zgadza. Napuściłen na nie moje informatorki – zobaczymy co one na to powiedzą.

Ale budynek po lewej na pierwszym zdjęciu to na 90% jest ten sam, co po prawej na zdjęciu drugim.
Jezeli chodzi o "Nowy Gdańsk" - nie bardzo jest miejsce wzdłuż Raduni. Jedyny odcinek co do którego nie znam fotografii to jest bardzo mały fragment między koszarami artylerii a "domem wyrabiaczy wiader" (Eimermacherhof), niedaleko ujścia do Motławy, ale raczej bym to miejsce wykluczył. Chyba że (też bardzo mały) fragment powyżej Targu Siennego. Ale wtedy w tle powinno być coś co by nas naprowadziło. Dlatego myslę, że to musi być Orunia, ale może niekoniecznie ul. Brzegi. Może mostek na pierwszym planie na zdjęciu nr 2 jest w rejonie dzisiejszego skrętu w ul. Podmiejską?
 
stary szkot 

Dołączył: 15 Paź 2004
Posty: 141
Wysłany: Czw Lis 11, 2004 5:15 pm   

Cztery byłe mieszkanki Oruni zgodnie i zdecydowanie twierdzą: to nie Orunia.
Na Oruni taka zabudowa była wyjątkiem i w żadnym miejscu nie stała nad Radunią. Jedna z tych pań twierdzi, że to okolice Targu Siennego – ale głowy by za to nie dała.

Jeżeli zdjęcie 1 to rzeczywiście ta okolica, to nie rozumiem na co komu powyżej młynów łodzie. :hmmm:
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Lis 11, 2004 6:57 pm   

Cytat:
Jedna z tych pań twierdzi, że to okolice Targu Siennego

To mogłoby być bardzo interesujące. Właściwie nikt nie ma dokładnych zdjęć tej okolicy. A możesz bardziej przycisnąć staruszkę :mrgreen:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Lis 11, 2004 7:07 pm   

Może to są te domy widziane z drugiej strony?

Heumarkt.jpg
Plik ściągnięto 34068 raz(y) 50,72 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
stary szkot 

Dołączył: 15 Paź 2004
Posty: 141
Wysłany: Czw Lis 11, 2004 7:34 pm   

Cytat:
A możesz bardziej przycisnąć staruszkę :mrgreen:


Już to zrobiłem. Mam obiecane trzy zdjęcie na przyszły tydzień. Ale one będą raczej z Oruni. Zapytam też jeszcze jedną byłą mieszkankę Schwarzmeer o jej zdanie.
Ostatnio zmieniony przez pumeks Sro Sty 27, 2021 8:11 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Czw Gru 30, 2004 8:28 pm   

http://www.forum.dawnygda...topic.php?t=298
Pumeksie, czy mógłbyś mnie ciemnemu dokładniej powiedzieć jakie miejsca na ulicy Krosnej są przedstawione na zdjęciach zamieszczonych przez Ciebie powyżej?
_________________
Peter von Danzig
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Gru 31, 2004 10:00 am   

Zakładając, że podpis na stronie http://www.castlesofpolan...an_po097_de.htm
jest prawdziwy, trzeba by przyjąć że zdjęcie jest z mostku łączącego Knüppelgasse i Gr. Bäckergasse, a widać na nim, od lewej: Rammbaum (Krosna), Klein-Rammbaum (Krosienka), kanał Raduni i domy na lewym brzegu kanału (przedłużenie Eimermacherhofu w kierunku byłych koszar artylerii).
Na fragmencie planu poniżej brak nazwy Klein-Rammbaum ale sama uliczka została zaznaczona.

rammbaum.jpg
fragment planu ze zbiorów Sabaotha
Plik ściągnięto 33994 raz(y) 42,04 KB

 
lusinek1 
Młodzież,a co!


Dołączył: 21 Lis 2004
Posty: 722
Wysłany: Pią Gru 31, 2004 3:50 pm   

Pumeks... jak zwykle w takich razach - chylę czoła... :== :)
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin (II)
============================
Z dwóch kaczorów wybieram Donalda :)
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Gru 31, 2004 6:35 pm   

A ja nie jestem w 100% przekonany, ale zakładam, ze ten kto dodał podpisy na Castles_of_Poland wiedział, co pisze. Trochę mnie niepokoi brak w głebi zdjęcia koszar artylerii z charakterystyczną wieżą, ale może coś je akurat zasłoniło (zresztą zdjęcie nie jest super wyraźne). Polecam jeszcze zajrzenie do III części albumu "Był sobie Gdańsk" na s. 144, tam jest zdjęcie które pokazuje odcinek zabudowy nad kanałem Raduni nieco bliżej Motławy, i widać że stara osiemnastowieczna zabudowa Karpiej przechodzi stopniowo bliżej Rammbaum w taką nowocześniejszą, z przełomu XIX i XX wieku.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Lut 10, 2005 2:37 pm   Kein zurück!

Od wczoraj (wizja lokalna) wiem już na pewno, że to był fragment między koszarami artylerii a Eimermacherhofem. Wycieczka była bardzo pouczająca - trudno się lepiej przekonać na własne oczy, że miasta mogą znikać jak kamfora. Jedynymi obiektami, które przetrwały, są kanał Raduni, drzewa i (o dziwo!) - mostek. Ten ostatni łączył niegdyś Knüppelgasse i Gr. Bäckergasse, obecnie skraca droge ludziom od końcowego przystanku na Wałowej w rejon Placu Obrońców Poczty Polskiej. Ludzie przez niego chodzą mimo znaków zakazujących wstępu na mostek. Swoją drogą nie wiadomo czemu ten zakaz, bo mostek chyba nie jest w takim złym stanie. Dziwne, że nikt go jeszcze nie sprzedał na złom. A może by go na Listę Grüna?
Zdjęcia robiłem dziś rano. To drugie chciałbym jeszcze powtórzyć na wiosnę, jak się liście zazielenią. Może wtedy uda się dopasować poszczególne drzewa ze starego i nowego zdjęcia.

kein_zurueck1.jpg
Plik ściągnięto 33924 raz(y) 65,37 KB

Kein_zurueck2.jpg
Plik ściągnięto 33924 raz(y) 51,03 KB

 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Czw Lut 10, 2005 2:43 pm   

:== Brawo Pumeks.
Cytat:
Wycieczka była bardzo pouczająca - trudno się lepiej przekonać na własne oczy, że miasta mogą znikać jak kamfora.

:cry: :cry: :cry:
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Czw Lut 10, 2005 2:51 pm   

Jezu - ależ wszystko poznikało ! :II
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk