Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Market sieci Lidl
Autor Wiadomość
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Wto Kwi 20, 2004 12:02 pm   Market sieci Lidl

Popatrzcie co znalazłem. Co prawda jest to przestarzały artykuł, ale chyba warto przeczytać:
Gazeta Wyborcza (2004-02-27)

W Gdańsku stanie kolejny duży supermarket, choć nikomu się nie podoba. Miasto ma za złe konserwatorowi zabytków, że wydał zgodę na jego budowę, ale wygląda na to, że samo nie jest bez winy.

Supermarket ma powstać na opuszczonym terenie przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Kościuszki we Wrzeszczu. Działać będzie pod szyldem niemieckiej sieci Lidl, ma go zbudować poznańska spółka Koncepta.

W połowie ub. roku miasto wydało firmie decyzję o warunkach zabudowy. Koncepta odkupiła prawa wieczystego użytkowania terenu od innej firmy. Kiedy jednak pod koniec roku wystąpiła o pozwolenie na budowę, miasto odpowiedziało negatywnie. Dlaczego? - Projekt jest niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania - twierdzi wiceprezydent Gdańska Wiesław Bielawski. - W tym miejscu stał zabytkowy spichlerz i zgodnie z założeniami planu projekt supermarketu powinien nawiązywać do niego wyglądem i kubaturą. Tymczasem budynek, który chce postawić Koncepta, jest prawie dwa razy większy, ma stanąć w innej linii [równolegle, a nie prostopadle do Grunwaldzkiej - red.]. Dach miał być spadzisty pod kątem 45 stopni, a planuje się prawie płaski. To zwykły "blaszak", jak coś takiego ma stać w centrum Gdańska? W Niemczech markety Lidla stawia się na obrzeżach miast.

W tydzień po negatywnej decyzji miasta zgodę wydał jednak wojewódzki konserwator zabytków. - Jestem zaskoczony tak szybką i w dodatku pozytywną decyzją konserwatora, w sytuacji, kiedy inne inwestycje, na których miastu zależy, przeciąga on miesiącami - oburza się Bielawski.

Grzegorz Budnik, konserwator wojewódzki, uważa jednak, że nie popełnił błędu. - Sprawdzałem to dokładnie, zastrzeżenia dotyczące spadzistości dachu, linii zabudowy itp. dotyczą budynku, który miałby stanąć w miejscu zabytkowego spichlerza, a nie budowli, które mają powstać na działkach obok - mówi Budnik. - Na nich plan miejscowy dopuszcza postawienie budynków o powierzchni do 2 tys. mkw. Wyegzekwowałem na inwestorze, aby odtworzył dawny spichlerz, ma to zrobić w 2006 roku. Market natomiast stanie na przylegającej działce, na co miejscowy plan zezwala. Wygląd marketu też mi się nie podoba, ale taki mamy plan miejscowy.

- Rzeczywiście, uzasadnienie konserwatora wybija nam argumenty z ręki - przyznaje Andrzej Duch, dyrektor wydziału urbanistyki UM.

Koncepta odwołała się do wojewody, a ten 16 lutego wydał zezwolenie na budowę, jednocześnie zarzucając miastu popełnienie szeregu błędów w procedurze wydania pozwolenia, m.in. nieuzasadnionego jej przedłużania. - Gdyby nie to, że market ma stanąć w centrum Gdańska, to może zgodzilibyśmy się od razu - przyznaje Duch. - Poza tym, czy inwestor odtworzy stary spichlerz? Przy dzisiejszej recesji wydaje się to wątpliwe.
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Wto Kwi 20, 2004 3:27 pm   Festiwal Fortyfikacji ???

znalazlam cos....na www.gdansk.pl w kalendarzu ( ustawic 20.05-20.06 ) jest przepiekna impressa w NCK....oczywiscie, ze pojde !!! Moze wreszcie jakies pocztowki z Twierdza Wisloujscie sie pojawia czy co...;-))
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Wto Kwi 20, 2004 4:04 pm   

:shock:
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Kwi 20, 2004 4:10 pm   

Błąd w Matrixie :wink:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk