Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Policja Wolnego Miasta Gdańska 1920-1939
Autor Wiadomość
lusinek1 
Młodzież,a co!


Dołączył: 21 Lis 2004
Posty: 722
Wysłany: Nie Lis 21, 2004 11:52 pm   Policja Wolnego Miasta Gdańska 1920-1939

Witam! Szukam wszelkiego rodzaju informacji dotyczących organizacji wymienionej w temacie tego topiku (źródła, historia, relacje, pamiątki itd.). Szczególnie zależy mi na danych dotyczących Kriminalpolizei.
Z góry dziekuję za odzew. Pozdrowionka :^^
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Nie Lis 21, 2004 11:58 pm   

O gdańskiej Policji przeczytasz w:
A.Wróblewski, Zamach na Wolne Miasto
Gdańsk 1939 - tam o samej końcówce
to tak co mi przychodzi do głowy z pamięci.
No i oczywiście w każdej wielkiej kobyle typu "Dzieje Gdańska", "Historia Gdańska" itd.
A z pamiątek to przedewszystkim udaj się na Cmentarz przy Bramie Oliwskiej i tam obejrzyj pomnik gdańskich policjantów, a przedtem możesz go zobaczyć tu: http://www.rzygacz.webd.p...=25,170,0,0,1,0
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Lis 22, 2004 12:03 am   

Muszę przejrzeć moje zbiory, kilka zdjęć by się znalazło (chciałem nawet zrobić jakąś podstronkę o policji w FSD) ale za dużo tego nie mam. Ale na pracę maisterską to tego jest trochę za mało :wink: . Jak znasz niemiecki mogę Ci podesłać skany dwóch artykułów z DH o policji.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
lusinek1 
Młodzież,a co!


Dołączył: 21 Lis 2004
Posty: 722
Wysłany: Pon Lis 22, 2004 10:38 am   

Witam w zimowy poniedziałek ;)
Gruen - faktem jest, że do tej książki nie zaglądałem. Nie omieszkam przeczytać - dzięki za "namiar" :)
Co do "kobył": temat policyjny nie jest w nich szczególnie drążony, niestety...
W tomie piątym bodaj "Historii Gdańska" (tej najbardziej kobylastej, tzn. najdłuzszej chciałem powiedzieć...) jest coś na kształt bibliografii m.in. pt. "Policja", ale nie ma tego zbyt wiele. A nawet to co jest, trudno zdobyć...
O pomniku słyszałem, ale chętnie obejrzę go w tzw. realu ;) Dziękuję za linkę!
A propos materialnych śladów "popolicyjnych"-przeglądając Wasze zdjęcia napisów trafiłem na jeden policyjny właśnie. "...Polizei Revier" - ten zatarty początek to rzymska piątka ("V"): przy Legionów 7 mieścił się posterunek Policji, który przynależał właśnie do piątego Rewiru (z siedzibą przy Jaśkowej Dolinie, o ile pamiętam).
Sabaoth - będę wdzięczny za przejrzenie ;) Co do podstronki-pomysł podoba mi się niewątpliwie :) Jeżeli będę mógł w jakikolwiek sposób pomóc-chętnie to zrobię.
Co do skanów-baaaardzo chętnie wypróbuję mój niemiecki :)
Jak mówi pewien doktor historii-jedyny bodaj spec od przedwojennej gdańskiej Policji-ja również posługuję się tym językiem ;)
Materiałów do "magazynierki" mam troszkę... ale są to żródełka "rozpirzone" cokolwiek, tak więc każdy kolejny "kamyczek" się przyda ;)
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Lis 22, 2004 10:42 am   

lusinek1 napisał/a:
A propos materialnych śladów "popolicyjnych"-przeglądając Wasze zdjęcia napisów trafiłem na jeden policyjny właśnie. "...Polizei Revier" - ten zatarty początek to rzymska piątka ("V"): przy Legionów 7 mieścił się posterunek Policji, który przynależał właśnie do piątego Rewiru (z siedzibą przy Jaśkowej Dolinie, o ile pamiętam).

Może poczatkowo należał do V rewiru, ale potem niewątpliwie był to rewir nr VIII. Zarówno w napisie jak i na kamieniu, który stoi w poblizu, jest ósemka. Na kamieniu da się też odczytac datę "1.X.29".
Byc może z policją jest też związany kamień w Sopocie przy ul. Łużyckiej, ale nie udało nam się go na razie odczytać.
 
lusinek1 
Młodzież,a co!


Dołączył: 21 Lis 2004
Posty: 722
Wysłany: Pon Lis 22, 2004 11:10 am   

Witaj pumeks :)
O kamieniu słyszałem-ale nie widziałem. Zdaje się, że czeka mnie połączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli spacerek po Gdańsku w poszukiwaniu "kamiennych śladów" :)
Dowcip polega na tym, że... ze źródeł, które posiadam wynika, iż rewirów było siedem... :) Kurczę... Muszę raz jeszcze zerknąć do tych artykułów! No i - zdaje się, poddać je krytycznej ocenie ;) Najprawdopodobniej w tzw. międzyczasie była jakaś reforma podziału na rewiry...
W którym miejscu Lużyckiej jest ten kamień w Sopocie? I... dlaczego miałby mieć związek z policją właśnie?
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Lis 22, 2004 11:37 am   

Na tym forum pisaliśmy o Kamieniu VIII Pol.Rev. przy Legionów
Kamień przy ul. Łużyckiej w Sopocie jest na zdjęciu (drugie od góry) na stronie Bilddokumente zur deutschen Polizeigeschichte - Freistaat Danzig , a nasza dyskusja o tym zdjęciu i raport z odszukania kamienia przez Mikołaja - na tym forum w wątku Sopocki kamień z ul. Łużyckiej.
 
lusinek1 
Młodzież,a co!


Dołączył: 21 Lis 2004
Posty: 722
Wysłany: Pon Lis 22, 2004 11:51 am   

Na stronce "kukri" byłem już wcześniej, ale faktycznie nie skojarzyłem, że może chodzić o ten kamień ze zdjęcia :)
Niestety, wątki które wpisałeś jako linki są dla mnie niedostępne... :(
Nie mam "uprawnień"... ja niegodny :) :)
Pozdrawiam!
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Lis 22, 2004 1:27 pm   

lusinek1 napisał/a:
Niestety, wątki które wpisałeś jako linki są dla mnie niedostępne... :(
Nie mam "uprawnień"... ja niegodny :) :)

A, to pewnie staniesz się godny jak jeszcze parę postów napiszesz ;) może to dlatego, że nie wpisałes się w wątku powitalnym?
 
lusinek1 
Młodzież,a co!


Dołączył: 21 Lis 2004
Posty: 722
Wysłany: Pon Lis 22, 2004 1:39 pm   

Aaaa... nie wiedziałem, że te dwie kwestie - znaczy: przedstawienie się w wątku powitalnym oraz dostęp do niektórych innych wątków - są powiązane :)
Pewnie nie doczytałem gdzieś...
Hmmm... to w takim razie - "idę" oddać się ekshibicjonizmowi... znaczy: przedstawić się :-)
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Lis 22, 2004 6:30 pm   

Już jesteś godny! :wink:
Mam mapę z zaznaczonymi rewirami, interesowałaby Cię?
 
lusinek1 
Młodzież,a co!


Dołączył: 21 Lis 2004
Posty: 722
Wysłany: Pon Lis 22, 2004 8:21 pm   

O!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! To jest COŚ!!!!! ;)
Pytają głodnego... hihi :)
To zupełnie tak, jakby zapytać mojego psa (czyli... "Lusinka"-jak mówi na niego w przypływie czułości Moja-Ładniejsza-Połowa; dla usunięcia wątpliwości ewentualnych dodam, że pies ów ma de facto na imię Filut), czy ma ochotę na kurczaczą nogę... ;-)
Pewnie, że chcę! Znaczy - poproszę... :)
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Lis 23, 2004 8:51 am   

Ale na tej mapie jest chyba własnie 7 rewirów, bez tego na Heeresanger (o ile myślę o tej samej mapie).
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Lis 23, 2004 9:00 am   

siedem, siedem
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Lis 23, 2004 10:41 am   

Ta moja mapa, ktora Wam udostepnilem tez pokazywala rewiry.
6. byla na Siedlcach, 7. w koszarach we Wrzeszczu. 8. nie moge znalezc, za to w Oliwie byla 10. (przy Am Schlossgarten) a w Sopocie 12. obok ratusza.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk