Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
średniowieczny Wrzeszcz
Autor Wiadomość
Pepo 
PDW

Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Nie Lis 14, 2004 11:34 am   średniowieczny Wrzeszcz

Witam!

Mam sprawę; mam nadzieję, że ktoś się tym zainteresuje. W końcu, sami tu pasjonaci Pomorza, prawda?

Ale do sedna. Zbieram informacje na temat średniowicznego Wrzeszcza (dokładniej: terenu, który obecnie nosi to zaszczytną nazwę :) . Przyznam się, że uktnąłem w martwym punkcie. Do każdego "odkrycia" potrzebne mi są "dowody" , a więc konkretne źródło lub też literatura faktu.
Na razie udało mi się dotrzeć do następujących danych (przypominam, ramy czasowe określiłem jako X - XV w., teren dzisiejszego Wrzeszcza).

1) wioska , własność Kościoła Św.Katarzyny, która następnie (1345) przeszła w ręce krzyżackie. Prawo chełmińkie "dostała" ów osada w 1404.

2) własność opactwa cysterskiego (młyny nad Strzyżą i łąki)

3) istnienie pod koniec średniowiecza szubienic, miejsc stracenia w okolicach dzisiejszej Politechniki

4) pierwsze wzmianki o Wrzeszczu jako takim (miejscowości o takiej nazwie)
Vriest (1263), Vryst (1342), Langenfort (1404), Lange Vore (1480).

Niewiele tego, wiem. Ale też prawdą jest, że Wrzeszcz rozwinął się dopiero w późniejszych czasach. Ale coś tu istniało...!

Problem w tym, że pomijając dokumentację włości cysterskich i pierwszej wzmianki o Vriest z 1263 nie dysponuję żadymi konkretnymi dokumentami.
Pozostałe wiadomości słyszałem, przeczytałem na jakiejś stronie internetowej itp. Czyli, jak wiadomo, są na chwilę obecną nie do wykorzystania, jeśli poważnie chce ten temat potraktować.

I teraz moja prośba. Przeszukuje żmudnie Archiwa i zasoby PAnu, Cieślaka dawno wyrzuciłem :) w poszukiwaniu jakichkolwiek konkretnych dowodów na to, co wiem, na potwierdzenie, a także, aby znaleźć nowe fakty. No i na razie cisza...
Być może ktoś z Was będzie w stanie mi pomóc?
Przejrzałem dokumenty dot. lokacji wsi pomorskich - nic, prace Keysera, Schwengela, Wintera, ale też nie natrafiłem na nic konkretnego. Przekopuję sie przez masy planów, map, dokumentów, spisów, ale rezultaty są mizerne.

Może przeoczyłem jakąś pozycję? Książkę? Artykuł? Być może dysponujesz jakimiś zasobami, którymi mógłbyś sie podzielić?
Zaznaczam, że nie jest to żadna praca magisterska czy publikacja, a jedynie połączenie przyjemnego z pożytecznym (studiuję historię : wybrałem sobie ten temat jako pracę semestralną)

Liczę na jakikolwiek odzew.
Pozdrawiam
Pepo
 
 
stary szkot 

Dołączył: 15 Paź 2004
Posty: 141
Wysłany: Nie Lis 14, 2004 1:50 pm   

Zajrzyj do: Pommmerellisches Urkundenbuch, Wydawca Max Perlbach, Danzig 1881-1882.
W szczególności dokumenty 169, 320, 429, 431 i 473. Powinna być w BG PAN. Sam jej niestety nie mam. Załatwić mogę w największej biedzie tylko fotokopie. A i to by trochę potrwało.
 
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 839
Wysłany: Sro Lis 17, 2004 6:30 pm   

No, Pepo, w końcu się tu pojawiłeś, a ja już traciłem wiarę w Ciebie... ;)

W dobrym tonie jest tu przywitać wszystkich forumowiczów w wątku:

Dawny Gdańsk Strona Główna -> O forum -> Powitanie -> Witamy nowych użytkowników!

i powiedzieć słów kilka o sobie :wink:
 
Pepo 
PDW

Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Czw Lis 18, 2004 3:45 pm   Aha!

No proszę, Yarecque :)

A ja już myślałem, że ktoś coś nowego podrzucił mi do mojego pytania :P
Nawiasem mówiąc, Pommmerellisches Urkundenbuch przydał się bardzo, ukłon dla Starego Szkota.

Znalazłem już dość dużo materiałów, prace powinienem niedługo skończyć.
Jedyny problem sprawia mi wciąż kwestia posiadłości parafii Św.Katarzyny :(
No ale cóż, PAN i AP czekają na mnie ;)

A co do powitania...będę miał chwilkę, to się tam "pokażę".
Pzdr
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk