Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Spory historyczne.
Autor Wiadomość
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Sro Lis 08, 2006 6:36 pm   

wychodzi na to, że koleżanka zza granicy jako jedyna ma takie zdanie jak autor tego pomysłu - jeśli jest aż tak niepogodzona z miejscem, w którym mieszka i językiem, który jest tam urzędowo obowiązujący - może powinna wrócić? :hmmm:
_________________
Czyż nie rozumie pan, że wszystko, co piękne w architekturze, osiągnięto już dawno temu? Zostało to autorytatywnie stwierdzone. (Ayn Rand "Źródło")
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Sro Lis 08, 2006 10:59 pm   

Swoje zdanie, ktorego najwidoczniej nie zrozumialas, wyrazilam wczesniej.Mozliwe, ze wyrazam sie niezbyt jasno. A to,ze nie zachwycam sie Niemcami, widze rozne rzeczy- i te dobre i te zle, bo nic nie jest idealne, to chyba nic zdroznego?
Z kolei to czy jestem pogodzona z miejscem, w którym mieszkam i z językiem, który tu obowiązuje oraz to, co powinnam zrobic a czego nie, to moja prywatna sprawa i, wybacz kolezanko w warzywach, nie Tobie o tym sądzić. Zwłaszcza w formie uszczypliwości na forum publicum.
Pozdrawiam:-)
 
gargoyle dfl 
Mottlauspucker


Dołączyła: 11 Kwi 2005
Posty: 926
Wysłany: Czw Lis 09, 2006 10:02 am   

Cytat:
Ale nazwy na drogowskazach nie sa po, to, żeby je wymawiać, tylko po to, zeby je skojarzyć z nazwą w atlasie drogowym. Ktoś powiedzmy z Francji, jadący tranzytem przez Niemcy do Gorzowa Wilelkopolskiego zobaczy drogowskaz na Landsberg - i nawet mu do głowy nie przyjdzie, że tam własnie ma jechać.

w takim razie trzeba obrac nazwy miedzynarodowe bo podrozujacy francuz,hiszpan czy ktos z wysp zawsze bedzie mial klopot z odczytaniem ,dziwi mnie ,ze UNIA jeszcze o tym nie pomyslala :mrgreen:
_________________
"...robala co mnie zzera wciaz zalewam sam..."
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Lis 09, 2006 3:38 pm   

gargoyle dfl napisał/a:

w takim razie trzeba obrac nazwy miedzynarodowe bo podrozujacy francuz,hiszpan czy ktos z wysp zawsze bedzie mial klopot z odczytaniem ,dziwi mnie ,ze UNIA jeszcze o tym nie pomyslala :mrgreen:

Ale po co ma odczytywac? Ma mu sie ciąg literek na drogowskazie zgadzać z tym co widzi w atlasie. Nic wiecej nie jest potrzebne.
 
Wrzeszczak 


Dołączył: 07 Lis 2004
Posty: 222
Wysłany: Sob Lis 11, 2006 7:24 pm   

Miesiac temu jechalem z kolega (Hiszpanem) do Wroclawia z przesiadka w Monachium i, jak sam twierdzi, zupelnie beze mnie by sie pogubil, gdyz nigdy do glowy by mu nie przyszlo aby stamtad szukac samolotu na Breslau a tylko i wylacznie taka nazwa wykazywana byla w Monachium (dlugo mu wyjasnialem, ze gra z nazwami to taka nasza ulubiona srodkowoeuropejska zabawa. Zrozumial, gdyz i tu lubia spierac sie o nazewnictwo po katylijsku, walencjansku czy katalunsku, choc roznice te nie sa tak znaczne).
I dodac musze, ze kilka dni pozniej lecac z powrotem z Krakowa tez przez Monachium, na Balicach uzywano tylko nazwy München
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Nie Lis 12, 2006 4:28 pm   

Cytat:
Zrozumial, gdyz i tu lubia spierac sie o nazewnictwo po katylijsku, walencjansku czy katalunsku, choc roznice te nie sa tak znaczne).

A euskera ? To dopiero jest jazda! Jak łatwo się domysleć Donostia to San Sebastian :mrgreen:
 
 
discus 

Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 309
Wysłany: Pią Kwi 19, 2019 9:34 pm   

Wykorzystując wątek, pozwolę zadać sobie pytanie, jakie są najstarsze oznaki lub symptomy istnienia grodu na terenach obecnego Gdańska zlokalizowane przed Św. Wojciechem - oczywiście jeżeli istnieją -?
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sob Kwi 20, 2019 7:12 am   

Z: https://www.gedanopedia.p...C4%84TKI_MIASTA
Cytat:
Gród strażniczy zlokalizowany był na ► Grodzisku, jedynym miejscu w obecnym śródmieściu Gdańska, w którym znaleziono monety z okresu penetracji przez Arabów wybrzeży Morza Bałtyckiego w IX i 1. połowie X wieku. Dirhemy arabskie odkrywano na tym terenie przed wiekami (np. w roku 1711 w rejonie obecnej ul. Kurkowej) i współcześnie (w roku 2000, przy budowie Krzyża Millenium, odkryto fragmenty dirhema dynastii Samanidów, wybitego między rokiem 913 a 943, a w 2005 przy ul. Strzeleckiej fragment dirhemu Abbasydów, wybitego między rokiem 812 a 820).

Jako dowody na istnienie grodu to nie za wiele.
 
 
discus 

Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 309
Wysłany: Sob Kwi 20, 2019 11:24 am   

Pięknie, to mamy X a nawet może IX wiek wskazujący, iż nad obecnym Grobem nad Motławą kwitł handel z ludźmi dalekiego południa. Ciekawi mnie Kto reprezentował tubylców - Wikingowie, Słowaianie, mieszanka Słowiańsko-Wikinska albo całkiem Ktoś inny. Oczywiście nurtuje odrazu pytanie czym handlowali o ile to robili a nie byli tylko tzw. portem cłowych. Nie spodziewam się odpowiedzi twierdzących, jedynie może wskazówek ;-)
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sob Kwi 20, 2019 11:37 am   

Z tego samego źródła:
Cytat:
Początki Gdańska wiązać trzeba najpewniej ze wzrostem w końcu IX i na początku X wieku znaczenia gospodarczego plemienia pomorskiego zamieszkującego ziemie nad Zatoką Gdańską. Ośrodkiem tego plemienia była Kępa Oksywska i wielki port – emporium handlowe w okolicach Pucka. Emporia handlowe były charakterystyczną cechą ówczesnego pejzażu gospodarczego. Położone na wybrzeżach morskich, w punktach przecinania się szlaków handlowych, stały się ośrodkami ożywionej wymiany gospodarczej, handlu nie tylko lokalnego, lecz przede wszystkim międzynarodowego, w tym głównie ze światem arabskim, szukającym nad Morzem Bałtyckim bursztynu, głównie jednak niewolników. Tradycyjny układ nadmorskich emporiów na obecnym polskim odcinku Morza Bałtyckiego: Wolin – Kołobrzeg – Truso (pod Elblągiem) zakłócony został na przełomie IX i X wieku zniszczeniem tego ostatniego. Wykorzystało to właśnie plemię znad Zatoki Gdańskiej, budując port pucki i przejmując rolę podelbląskiego poprzednika. Dostęp do nowego emporium, i w ogóle na teren plemienia, zabezpieczono od strony lądu budową grodów obronnych. Na zachód od Zatoki Gdańskiej rozciągają się one w pasie od Jeziora Żarnowieckiego po Otomin (obecnie na przedpolach granic administracyjnych Gdańska), gdzie kończyło się terytorium plemienne i jego granica skręcała z powrotem na wschód, ku zatoce. Najstarszy gród gdański był najpewniej niczym innym jak kolejnym z tych nadgranicznych grodów, pilnujących bezpieczeństwa organizmu plemiennego od strony południowej i wschodniej.
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Kwi 22, 2019 8:23 pm   

discus napisał/a:
od razu pytanie czym handlowali

Ludźmi.
http://naukawpolsce.pap.p...wa-piastow.html
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk