Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Tolkienowie z Gdańska
Autor Wiadomość
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Sty 21, 2019 11:26 pm   

Ale to przecież rycina Aegidiusa Dickmanna z 1617 r. Przez ostatnie 400 lat publikowano ją co najmniej kilka razy :wink:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Wto Sty 22, 2019 8:45 am   

Publikując ten fragment miałem na myśli to forum i w szczególności tą okolicę, która z tematem tu poruszanym ma wiele wspólnego. Każdy widok tego miejsca wnosi coś nowego. Tu doskonale widoczny jest most, który wkrótce został zlikwidowany. Widać też charakterystyczny, ogrodzony przyszpitalny plac, na którym bielą się płótna.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Sty 22, 2019 1:31 pm   

Wyodrębniłem dyskusję o nazwie Peterszawa do osobnego wątku Peterszawa.
Szpital św. Gertrudy też chyba niedługo wyodrębnię, żeby Galadhorn nie miał tu śmietnika :wink:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Sro Sty 23, 2019 4:53 pm   

Porządek musi być ! : )
choć z drugiej strony, Peterszawa to Zaroślak a Zaroślak to Letztegasse i Tolkienowie.
ale porządek musi być : )
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Sob Lut 16, 2019 12:26 pm   

Wczoraj w czytelni Biblioteki Śląskiej udało mi się odkryć taką oto książkę: Wolfgang Günter Deurer, Danzig. Die Dokumentation. 52 Historischer Kirchen. Na str. 256 jest tam reprodukowana mapa APG 300MP/1230.



Wygląda na to, że już ok. 1700 istniała Letzte Gasse i wszystkie jej domy! Więcej na blogu:

http://tolkniety.blogspot...-na-mapach.html
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Nie Lut 17, 2019 8:51 pm   

Galadhorn napisał/a:
Wczoraj w czytelni Biblioteki Śląskiej udało mi się odkryć taką oto książkę: Wolfgang Günter Deurer, Danzig. Die Dokumentation. 52 Historischer Kirchen. Na str. 256 jest tam reprodukowana mapa APG 300MP/1230.

Nie no, spoko. Wyszło też tłumaczenie na nasze, nawet ulepszone w stosunku do oryginału, jak widać po tytule: Gdańsk i jego kościoły : dokumentacja 56 zabytkowych istniejących i nieistniejących kościołów Gdańska.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Nie Lut 24, 2019 8:11 pm   

Galadhornie,
Jakiś czas temu poszukiwałeś starej ryciny z dawnymi kamienicami po prawej stronie zbrojowni.
Znalazłem w encyklopedii Glogera.
Widać dwie kamienice a nawet pewne detale ich fasad.
 
MłodyBocieK

Dołączył: 07 Sie 2018
Posty: 250
Wysłany: Pon Lut 25, 2019 12:09 am   

Muzeum Gdańska udostępnia
C. Vickers G. Heath
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Sob Mar 16, 2019 2:02 am   

Bardzo Wam dziękuję za ciekawe ryciny. W zamian mam dla Was dwa nowe wpisy na blogu:

https://tolkniety.blogspot.com/2019/03/biay-niedzwiedz-dom-michaela-tolkiena.html

oraz

https://tolkniety.blogspot.com/2019/03/kurschner-gewerkshaus-dom-cechu.html

Oto mapa z zaznaczeniem Domu Cechu Kuśnierzy:



We wpisach znajdziecie dużo nowego materiału ilustracyjnego. Między innymi zdobyty przeze mnie w Berlinie dyplom mistrzowski z własnoręcznym podpisem Michaela Tolkiena:



Wciąż szukam właściwej grafiki z przedstawieniem Domu Cechu Kuśnierzy (z mapy wynika, że jest to dom na prawo od tego, który pokazaliście mi na dawnych rycinach) oraz domu "Pod Białym Niedźwiedziem" na rogu Grobli I i ul. Szerokiej, gdzie prawdopodobnie (wg mojej nowej teorii) mieszkał Michael Tolkien.
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Sob Mar 16, 2019 8:05 am   

Przyjrzyj się proszę Galadhornie rycinie zbrojowni, którą zamieściłem. Ujrzysz na niej tą drugą kamienicę "kuśnierzy", licząc od zbrojowni.
Ryciny ukazujące zbrojownię z jej prawej strony pokazuję z reguły jedynie tą pierwszą kamienicę.
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Sob Mar 16, 2019 5:20 pm   

Fort napisał/a:
Przyjrzyj się proszę Galadhornie rycinie zbrojowni, którą zamieściłem. Ujrzysz na niej tą drugą kamienicę "kuśnierzy", licząc od zbrojowni.
Ryciny ukazujące zbrojownię z jej prawej strony pokazuję z reguły jedynie tą pierwszą kamienicę.

Słusznie, Forcie. Dziękuję. To zapewne to. Na razie trudno jednak stwierdzić, czy z tej perspektywy nie są to jednak trochę dalsze kamieniczki. W każdym razie grafika z Glogera bardzo ciekawa. Interesujące, skąd Gloger ją wziął.
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Sob Mar 16, 2019 9:04 pm   

Galadhornie, ponieważ bardzo rzadko ostatnio tu zaglądasz (dawniej było wręcz przeciwnie :) przestałem wstawiać ciekawe ryciny, bo myślałem, że straciłeś zainteresowanie tym forum. Szkoda, bo po długich poszukiwaniach odnalazłem rycinę nieporównywalnie lepszą i z szerszą panoramą na całą ulicę. Niestety nie wiem, czy ją jeszcze odnajdę. Była o wiele dokładniejsza niż ta ciekawa oczywiście rycina z encyklopedii Glogera, wprowadzająca do znanych widoków zbrojowni nieco inny, ciekawszy dla nas punkt widzenia.
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Sob Mar 16, 2019 10:09 pm   

Kamienice i ulica po prawej stronie zbrojowni. Tu znacznie lepiej wszystko wygląda niż na rycinie Glogera. To był chyba jednak pierwowzór. Trzeba teraz ustalić, które kamienice tu widzimy. Widać fragment najbliższej od zbrojowni a jeśli tak, to ta "kuśnierzy" widoczna jest w całości ...jak i kolejne. To widok ok. roku 1860.
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Sob Mar 16, 2019 10:36 pm   

Na usprawiedliwienie napiszę, że opiekuję się obecnie bardzo chorą mamą. I miałem obowiązki w pracy. Ale żyję ciągle tymi badaniami. Ta rycina jest niesamowita. W końcu udało się znaleźć właściwy obraz naszej kamienicy! Dziękuję!

Może udałoby się znaleźć jakiś dawny wizerunek domu na rogu Grobli I i Szerokiej? Bo tam prawdopodobnie mieszkał Michael Tolkien!
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Sob Mar 16, 2019 10:41 pm   

skorzystałem z twojego planu, aby przedstawić punkt widzenia artysty (nie wykluczone, że fotografa) zielona linia wyznacza granicę widoczności kamienic z których część skryta jest za wieżą zbrojowni. Teraz możesz to Galadhornie przeanalizować i ocenić, ile według Ciebie kamienic widzimy a ile nie. Tak czy owak fajne jest, ze w końcu widać kamienice aż do samego końca ulicy, do przecznicy na której widać już kamienice obrócone już oknami i frontem wprost do niej.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk