Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Tolkienowie z Gdańska
Autor Wiadomość
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Pią Sty 04, 2019 10:03 pm   

Wspaniałe zdjęcie! Pisałem Wam już, że w ubiegłym roku byłem w tym domu na wizji lokalnej. Przejrzeliśmy piwnice i doszliśmy do wniosku, że nie ma w nich niestety śladu pierwotnej budowli.

Ja tymczasem dodałem trochę map do mojej analizy widoku uliczki Letzte Gasse:

http://tolkniety.blogspot...-na-mapach.html

A dziś napisałem coś pozagdańskiego, ale mówiącego o tym, od kogo gdańscy Tolkienowie pochodzili:

http://tolkniety.blogspot...nie-teorii.html

Badania trwają. Niedługo będę w Gdańsku przeglądał dokumenty szkolne z XVIII wieku, Wustracka z pocz. XIX w. i inne ciekawe rzeczy. Ale to co najważniejsze na temat tej rodziny już wiemy. Och, ile to odkryć minęło od czasu pierwszego mojego wpisu w tym temacie. A ile Wy mi pomogliście!

Dziękuję! - i dalej do przodu!
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Pią Sty 04, 2019 10:15 pm   

Gdyby udało się nam odtworzyć sylwetkę domu Tolkienów, moglibyśmy postarać się namalować ją na obecnym budynku. ...jego nagie ściany aż się o to proszą ! : )
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Pią Sty 04, 2019 10:25 pm   

Galadhorn napisał/a:
Wspaniałe zdjęcie! Pisałem Wam już, że w ubiegłym roku byłem w tym domu na wizji lokalnej. Przejrzeliśmy piwnice i doszliśmy do wniosku, że nie ma w nich niestety śladu pierwotnej budowli.

... może i w fundamentach śladu nie ma, ale jakby dom Tolkienów wymalować na ścianach obecnego, to pielgrzymki fanów wabiłby drzwiami i oknami... ...namalowanymi oczywiście... : )
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sob Sty 05, 2019 10:47 am   

Galadhorn napisał/a:
Ja tymczasem dodałem trochę map

Dla mnie rewelacja ten
Kod:
fragment mapy A. Gersdorffa z 1815, gdzie autor przerysował w ramce starszą mapę Gdańska z 1615 ("Dantzigk, Graff Mauritz von Nassauwen")

Czy jest tam większy fragment, a może cały Gdańsk z 1615 roku?
Jak można by pozyskać skan tej mapy?
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sob Sty 05, 2019 11:04 am   

Krzysztof napisał/a:
Dla mnie rewelacja ten
Kod:
fragment mapy A. Gersdorffa z 1815, gdzie autor przerysował w ramce starszą mapę Gdańska z 1615 ("Dantzigk, Graff Mauritz von Nassauwen")

Zgadzam się, że bardzo ciekawy 8O
Szpital Gertrudy nad samym Kanałem Raduni? i jakiś obiekt nazwany "Wasserkunst" przed czołem Bastionu Wiebego?
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sob Sty 05, 2019 11:17 am   

Ten Wasserkunst połączony jest czymś (groblą? rurociągiem?) z Bastionem Św. Gertrudy. Ja nie potrafię odczytać jak to coś jest opisane.
 
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Sob Sty 05, 2019 6:47 pm   

ten Wasserkunst przy szpitalu to jest według mnie system dostarczania wody na jego potrzeby, który miał w tym zakresie bardzo duże zapotrzebowanie. Poza bieżącą wodą na potrzeby pacjentów, starców, obsługi, personelu itd. do najważniejszych zadań szpitala należało pranie, czyszczenie, bielenie i być może krochmalenie ogromnej ilości płócien na swoje potrzeby, ale też być może na potrzeby miasta i wojska. Z funkcją tą był bezpośrednio związany bardzo duży, ogrodzony plac służący do suszenia i wybielania płócien na wolnym powietrzu (Bleiche). Budynek w którym wykonywano te prace pojawia się też na dawnych rycinach, podobnie jak zabudowany, drewniany kanał w którym woda mogła płynąć grawitacyjnie dzięki Wasserkunst, albo dzięki wbudowanemu weń systemowi śrub Archimedesa, transportujących wodę na odpowiednio wyższy poziom.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sob Sty 05, 2019 6:54 pm   

Krzysztof napisał/a:
Ten Wasserkunst połączony jest czymś (groblą? rurociągiem?) z Bastionem Św. Gertrudy. Ja nie potrafię odczytać jak to coś jest opisane.

Coś jakby Tammchen (?), a dokładniej to Tamchen z ligaturą nad "m" - czyżby zdrobnienie od "Tama"? Jeśli tak, to może to przegroda mająca zapobiegać przelewaniu się wody fosą wokół bastionów :hmm:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Sob Sty 05, 2019 7:21 pm   

Tamchen - tamka, mająca zapewne utrzymywać odpowiedni poziom wody pobieranej bezpośrednio przy niej przez przepompownię - Wasserkunst, którą tak właśnie identyfikuję na tej rycinie. Z ryciny wynika, że woda zostaje podniesiona o kilka metrów i następnie skierowana zostaje do niewielkiego, drewnianego akweduktu, którym już samoczynnie, grawitacyjnie płynie do budynku odbiorczego, być może właśnie pralni-krochmalni a może też i dalej, do samego szpitala. Za płotem po prawej widać już bielnik (Bleichen) - szpitalny plac na którym rozkładano czyste już płótna do suszenia i bielenia.
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sob Sty 05, 2019 7:29 pm   

Ten Wasserkunst i kawałek akweduktu został narysowany na Widoku Sztokholmskim.
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sob Sty 05, 2019 7:48 pm   

Na tym fragmencie mapy, aż się roi od ciekawostek. Wynika z niej, że w starym korycie Motławy w miejscu późniejszego bastionu Maidloch była śluza. Przy Baszcie Pod Zrębem, w korycie Motławy zaznaczono coś, co wygląda mi jak pozostałość innej śluzy. :???:
 
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Pon Sty 07, 2019 1:14 pm   

Ta niewielka, ale skuteczna zapewne przegroda - tamka o niewielkim spiętrzeniu obok Kunstwasser przy szpitalu mogła mieć bardzo ważne zadanie. Myślę, że na potrzeby szpitala woda pobierana była z wyższego poziomu, przed tamką a odprowadzana - bo musiała być odprowadzana - do niższego, już za nią. Rozdział taki mógł mieć na celu m.in. względy higieniczne. Dzięki tamce i spiętrzeniu, woda czysta nie mieszała się ze zużytą, być może skażoną (szpital), odprowadzaną do wód o niższym poziome, płynących już wyłącznie dalej, ku morzu.
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Sro Sty 16, 2019 3:04 pm   

Zdążyliśmy jeszcze powiadomić Prezydenta Adamowicza o odkryciu gdańskich Tolkienów. Jego ostatnie słowa, które do nas napisał na Twitterze są dziś bardzo znaczące...
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Sro Sty 16, 2019 3:13 pm   

Żadne słowa nie oddadzą TEGO, co się stało, tego, co czują teraz miliony ludzi dobrej woli. :roza:
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Pon Sty 21, 2019 9:58 pm   

Być może nie publikowany tu dotąd widok szpitala i okolic.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk