Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
my z Żabianki :)
Autor Wiadomość
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Sob Sty 05, 2019 1:49 pm   

seestrasse napisał/a:
część trzecia zdjęć od mieta :)

Ten BUS "EUro HOL" robi pewne wrażenie. Właściciel najwyraźniej miał juz wtedy wizję UE i Polski w jej strukturach.
:hihi:
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Sob Sty 05, 2019 2:16 pm   

jayms napisał/a:
BillyBoy napisał/a:
Sabaoth napisał/a:
No a co z Unter den Linden? :%


Gasstaette "Unter den Linden" znajdowała się na Pomorskiej 78 (Seestrasse 78 ), tj. u zbiegu Pomorskiej, Gospody i Chłopskiej, mniej więcej na wysokości na wysokości klubu Galeon ale na przeciwległej pierzei Pomorskiej.
Tę fotkę polecam uwadze innych Żabiankowiczów: Zesztrasi, jaymsa i Rumcajsa. :nie_spac:


:LL: Dziękuję Ci BillyBoy za tę informacje! :LL: :co_jest: :LL:

Czyli "Unter den Linden" powinien stać gdzieś pod tymi drzewami po prawej,górnej stronie zdjęcia.



Na żółto kwadrat to przybliżona lokalizacja Unter den Linden
Na zielono Conradshammer (Pomorska 68)
na niebiesko - dom zdrojowy w Jelitkowie
linia czerwona to Pomorska

konrads_mapka.jpg
Plik ściągnięto 13766 raz(y) 94,78 KB

_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Sob Sty 05, 2019 2:26 pm   

jayms napisał/a:
Zapytałem dzisiaj moich rodziców,czy pamiętają może taki budynek ("Unter den Linden")z czasów swojej młodości.Moja mama odpowiedziała:"no tak , stała tam jakaś taka "buda". :szczena: (!). A tyle razy ich pytałem o rózne szczegóły...a jak im się poda na tacy informację to nagle doznają olśnienia.. :%

W tym budynku w latach 60-tych znajdował się sklep kolonialny - jedyny punk zaopatrzenia w poblizu rosnącego osiedla Wejhera dopóki nie uruchomiono sklepu na parterze przy Wejhera C i nie licząc słynnej budki KurdeMola.
vis a vis Wejhera 9.
_________________
........
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Czw Sty 10, 2019 9:50 pm   

Dzięki Lupi za kolejną porcję super informacji :love:
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Pią Sty 11, 2019 2:40 pm   

[quote="lupi"]
jayms napisał/a:
Unter ..... i sklepiki
. Oczywiście Wejhera 3C - schody dobudowane z zewnątrz na parte.
Oprócz słynnej budki KurdeMola pojawiła się nieco większa budka (siwy kolor) na rogu ul. Helskiej i Wejhera, a wcześniej (koniec 60 tych juz nie działał) - kiosk na Helskiej, ale przy przystanku Tramwaju po prawej patrząc od osiedla (podobnie jak ten przy Wejhera (siwy).
Dopiero na początku 70- tych kończono budowe tego "kwadratu pomiędzy obecną Apteką (dawną pralnią) a przystankiem tramwajowym i postojem taksówek.
_________________
........
 
ewe

Dołączył: 27 Sty 2019
Posty: 2
Wysłany: Nie Sty 27, 2019 10:57 am   

Cześć wszystkim! Możliwe że był już ten temat poruszany ale jakoś nie mogę się dokopać, czy ktoś wie w jakich czasach powstały bloki, cztery szafy przy ul. Pomorskiej? Chodzi mi o czas powstawania (gdzieś znalazłam informacje że w latach 1969-1972) i przede wszystkim w jakiej technologii zostały zbudowane? Czy była to technologia z wielkiej płyty w systemie otwartym czy zamkniętym, czy może mieszana technologia? Gdzieś znalazłam filmik gdzie było widać jak powstają te bloki i wydaje mi się że widziałam tam cegłę lub suporex na elewacji więc wygląda na to że jest to technologia mieszana ;). Może wie ktoś jeszcze czy ściany wewnętrzne są żelbetowe czy raczej ceglane? Możliwe że będę niedługo mieszkanką jednego z tych bloków więc chciałabym wiedzieć jak najwięcej o tych blokach :) .
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pon Sty 28, 2019 10:30 pm   

Cegiełek nie ma. Ściana działowa między pokojami w M3 jest w miarę miękka i szczupła, ściana między dużym a najmniejszym pokojem w M4 jest konstrukcyjna zatem gruba i betonowa.
Blok przy Pomorskiej 82 powstał jako pierwszy i najpóźniej w 1969 roku (rodzice z bratem się wprowadzili).
Polecam tzw. M5 czyli 63 m2, trzypokojowe z jasną kuchnią i osobnym wc - tylko szczytowe, sztuk cztery na piętro. :hihi:
Ciepło, niski czynsz. Mieszka się fajnie choć niektórych odstrasza korytarz :hiihihi:
 
ewe

Dołączył: 27 Sty 2019
Posty: 2
Wysłany: Wto Lut 05, 2019 5:41 pm   

Dzięki za odpowiedź! Właśnie takie szczytowe mamy na oku. I właśnie dlatego zastanawiam się jak z ciepłem? Piszesz, że jest ciepło ale w łazience nie widziałam grzejnika jak oglądałam mieszkanie, jest na tyle ciepło że nie jest potrzebny? I jak z akustyką? Mocno słychać sąsiadów?
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Sro Lut 06, 2019 11:19 pm   

No cóż, sąsiadów słychać o ile są głośni (imprezki itd). Wokół mojego lokum mieszkają póki co praktycznie sami emeryci więc jest cicho.
Szkoda, że grzejnik w łazience jest zdjęty. Mimo to, i mimo szczytowego mieszkania bloki na Osiedlu Młodych są ciepłe. Termostyropianizacja była zrobiona jakieś dziesięć lat temu.
Za swoje 36 metrów płacę trzy stówy i w tym jest ogrzewanie. Za 65 metrów będzie oczywiście więcej, ale nigdy nie miałam dopłaty. I naprawdę tylko w silne mrozy albo gdy zima wieje silny wiatr prosto w okna. Aczkolwiek moja chata jest środkowa.
Ogólnie naprawdę polecam i to wcale nie wyłącznie z powodu sentymentu ;)
 
Radek68 
SONDA


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 48
Wysłany: Pią Cze 21, 2019 11:08 am   

Poniżej wklejam porównanie z budowy osiedla (ok. 1973 - 1974 rok) ze stanem obecnym z Google Maps:

Zab3-google.jpg
Plik ściągnięto 11914 raz(y) 97,46 KB

Zab3-col.jpg
Plik ściągnięto 11914 raz(y) 84,65 KB

_________________
►►► SONDA - sobota, TVP Historia ◄◄◄
 
Irx 
Irek

Dołączył: 07 Cze 2013
Posty: 71
Wysłany: Sob Gru 28, 2019 12:22 am   

Wejhera lata 70/80-te

IMG_20191024_220800.jpg
Plik ściągnięto 10299 raz(y) 101,2 KB

IMG_20191024_220814.jpg
Plik ściągnięto 10299 raz(y) 96,35 KB

IMG_20191024_220904.jpg
Plik ściągnięto 10299 raz(y) 90,49 KB

 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Nie Sty 19, 2020 7:20 pm   

Dla wszystkich miłośników Żabianki, tych fejsbukowych (a ci, co fejsa nie mają, zachęcam do dołączenia) interesujący fanpejdż naszego osiedla, stworzony prze jednego z naszych zacnych forowiczów:
https://www.facebook.com/dawnazabianka/
 
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 839
Wysłany: Nie Lut 02, 2020 4:13 pm   

...a od dzisiaj nie trzeba mieć nawet fejsa, bowiem ów "zacny forumowicz" przygotował specjalną stronę internetową:

http://jarekwasielewski.pl/dawnazabianka/

:co_jest:
_________________
Blog z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu

...oraz o Żabiance :)
 
Irx 
Irek

Dołączył: 07 Cze 2013
Posty: 71
Wysłany: Sro Lip 08, 2020 11:20 pm   

Zdjęcie lotnicze z około 1935 r gdzie widać sopocki Hipodrom i kawałek Żabianki .Zdjęcie jest słabe jakościowo ,ale coś tam widać

IMG_20200708_235957.jpg
Plik ściągnięto 8021 raz(y) 102,89 KB

 
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 839
Wysłany: Pon Lip 20, 2020 8:18 pm   

:==

Skąd masz?
_________________
Blog z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu

...oraz o Żabiance :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk