Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Jednostki wojskowe w Gdańsku
Autor Wiadomość
Mirekaszub 


Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 254
Wysłany: Pon Gru 25, 2017 10:58 pm   Re: Jednostki wojskowe w Gdańsku

danziger napisał/a:
Szukam pełnych informacji na temat tego jakie jednostki wojskowe stacjonowały w Gdańsku (i w jakim czasie).
Na razie wiem, że za czasów prusko –cesarskich (bo w tej chwili ten okres mnie najbardziej obchodzi) stacjonowały u nas następujące oddziały (wszystkie wchodziły w skład 36 dywizji XVII Korpusu Armijnego):
1) Grenadier - Regiment Koenig Friedrich I (4. Ostpreussiches) Nr. 5. w latach 1890-1921 stacjonowali w....(?)
2) 1 Leib-Husaren-Regiment Nr. 1. – w latach 1890 – ? we Wrzeszczu (kompleks koszarowy przy obecnej Słowackiego)
3) 2 Leib-Husaren-Regiment Koenigin Victoria von Preussen Nr. 2. – w latach 1901 - ? również we Wrzeszczu
4) 128 Infanterie Regiment – w latach od: 1883 lub 1890 – do 1921(?) w koszarach na Łąkowej/Ułańskiej, a jeden batalion (od 1911 r.) w Nowym Porcie
5) 2. Westpreußisches Feldartillerie-Regiment Nr. 36 – w latach od 1890 częściowo, a od 1899 w całości do – ?
6) Feldartillerie-Regiment Nr. 72 Hochmeister – w latach od 1899 – ?
Niestety (jak widać) nie mam kompletnych informacji, a co do dat, to nie wiem czy są poprawne nawet te, które mam.
Zależy mi przede wszystkim na pełnych nazwach pułków oraz datach i dokładnych miejscach ich stacjonowania.
Jakby ktoś coś wiedział to będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek informacje lub strzępki informacji.
Aha – gdyby ktoś coś wiedział na temat oddziałów stacjonujących w innych okresach (od czasów najdawniejszych po III RP), to też niech pisze :)


Niektóre źródła podają, iż 72 Pułk Artylerii Polowej (Feldartillerie-Regiment Nr. 72 Hochmeister) stacjonował – w Kwidzynie (Marienwerder) i w Starogardzie Gdańskim (Preußisch Stargard).
Załączona pocztówka pokazuje jednak, iż przynajmniej 5 bateria stacjonowała w Gdańsku.
Może ktoś wie w jakich koszarach ?

xd2.jpg
Plik ściągnięto 5428 raz(y) 108,19 KB

_________________
www.postcard.com.pl
www.drtrenkler.pl
www.louisglaser.pl
www.drtrenkler.eu
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Gru 26, 2017 10:39 am   

W lewym górnym rogu widać budynek koszar 36. Regimentu Artylerii Polowej przy Aksamitnej.
http://fotopolska.eu/706732,foto.html
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Mirekaszub 


Dołączył: 17 Kwi 2012
Posty: 254
Wysłany: Sro Gru 27, 2017 2:22 pm   

Dziękuję za rozszyfrowanie budynku.
Nadal pozostaje otwarte pytanie o miejsce stacjonowania 72 Pułk Artylerii Polowej (Feldartillerie-Regiment Nr. 72 Hochmeister). Wikipediia podaje Kwidzyn i Starogard Gdański.
_________________
www.postcard.com.pl
www.drtrenkler.pl
www.louisglaser.pl
www.drtrenkler.eu
 
justine2 


Dołączyła: 27 Lis 2011
Posty: 197
Wysłany: Wto Sty 01, 2019 9:35 pm   

Wybaczcie, jeśli niewłaściwie wybieram wątek. Pod tym linkiem https://kresy24.pl/takie-tez-byly-polskie-losy/ są zdjęcia z lipca i sierpnia 1945 z wizytacji koszar i wojska w Gdańsku przez marszałka Michała Rola-Żymierskiego. Zdjęcia są małe, niestety. Widać baraki i jakiś budynek z czerwonej cegły, którego układu okien (trójdzielnych) nie mogę dopasować do tych z budynków koszar przy Słowackiego lub Łąkowej. O jakie zatem miejsce chodzi?





 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk