Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Sierocińce w Gdańsku w latach 1850-1950
Autor Wiadomość
grock 
grock

Dołączył: 12 Gru 2018
Posty: 2
Wysłany: Sro Gru 12, 2018 5:00 pm   Sierocińce w Gdańsku w latach 1850-1950

Witam, Poszukuję informacji, zdjęć, dokumentów oraz wszelakich informacji na temat Domów Dziecka, Sierocińcach, które działały na terenie Gdańska w latach 1850-1950.
Poszukiwania rozpocząłem ze wzgledu na poszukiwania członków swojej rodziny.
Nie pochodzę z Gdańska ani z jego okolic, jedna z bliskich osób trafiła do sierocińca około 1939 -1941 r. - to był niemiecki sierociniec
Wiem że było na terenie Gdańska kilka takich placówek i były one przenoszone, najbardziej prawdopodobne jest to, że bliska mi osoba trafiła w. latach do Sierocińca przy ul Batorego 26 - prawdopodobnie z sierocińca w Dworku Schopenhauerów, lub z Domu sierot nad Radunią - ul Elżbietańska??
Nie wiedomo co z dokumentami, gdzie i jak tego szukac o ile istnieją.
Wszystkim z góry dziekuję za jakiekolwiek informację dot. tematu.
Tymczasem udaję się na dalsze poszukiwania...
_________________
grock
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Sro Gru 12, 2018 5:16 pm   Re: Sierocińce w Gdańsku w latach 1850-1950

grock napisał/a:
Witam, Poszukuję informacji, zdjęć, dokumentów oraz wszelakich informacji na temat Domów Dziecka, Sierocińcach, które działały na terenie Gdańska w latach 1850-1950.
Poszukiwania rozpocząłem ze wzgledu na poszukiwania członków swojej rodziny.
Nie pochodzę z Gdańska ani z jego okolic, jedna z bliskich osób trafiła do sierocińca około 1939 -1941 r. - to był niemiecki sierociniec
Wiem że było na terenie Gdańska kilka takich placówek i były one przenoszone, najbardziej prawdopodobne jest to, że bliska mi osoba trafiła w. latach do Sierocińca przy ul Batorego 26 - prawdopodobnie z sierocińca w Dworku Schopenhauerów, lub z Domu sierot nad Radunią - ul Elżbietańska??
Nie wiedomo co z dokumentami, gdzie i jak tego szukac o ile istnieją.
Wszystkim z góry dziekuję za jakiekolwiek informację dot. tematu.
Tymczasem udaję się na dalsze poszukiwania...

Dom Sierot przy Elżbietańskiej zlikwidowano chyba w XIX wieku.
Na Batorego przeniesiono chyba dzieciaki z przytułku przy Sierocej (w 1906 r.)
Natomiast istniał jeszcze katolicki sierociniec przy ul. Brzegi / Radauneufer (Stare Szkoty), przetrwał wojnę i chyba aż do początku XXI wieku był tam Dom Dziecka - może ktoś na forum będzie wiedział, dokąd go obecnie przeniesiono?
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
grock 
grock

Dołączył: 12 Gru 2018
Posty: 2
Wysłany: Sro Gru 12, 2018 6:35 pm   Re: Sierocińce w Gdańsku w latach 1850-1950

Dziękuję bardzo za zainteresowanie, Informacje sa tak szczątkowe, ze spędza mi to sen z oczu.
Po 35 latach znalazłem bliską osobę z rodziny i szukam informacji, dokumentów moze sie jakieś zachowały. Wiem że dziecko trafiło do bidula w 39 lub 40 roku, po czym zostało adoptowane do polskiej rodziny mieszkajacej w Gdańsku przy ul. Konrada Wallenroda. Rodziców przybranych znamy tj. ich tozsamość. Skupiamy sie na Matce owego dziecka, która zdecydowała się na taką decyzję. Może ktoś z Forumowiczów będzie posiadał wiedzę większą jak ja w temacie tych Domów Dziecka. Dokumenty z bidula o ile się zachowały ułatwiłyby poszukiwania, mamy kilka typów odnosnie poszukiwanej osoby, lecz jest jeswzcze wiele znaków zapytania by nas utwierdzić.
_________________
grock
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk