Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Tolkienowie z Gdańska
Autor Wiadomość
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Wto Paź 23, 2018 8:06 pm   

Szanowni Państwo! Tadam tadam! Już praktycznie wiemy, jak ten dom wyglądał! Więcej tutaj:

https://tolkniety.blogspot.com/2018/10/chyba-juz-wiemy-jak-wyglada-dom.html



Jeżeli przyjdą Wam do głowy jakieś pomysły co do tego domu, proszę o komentarze!
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Nie Lis 04, 2018 11:55 am   

jeśli budynek miał fasadę skierowaną ku południowi, to na tym rysunku nie został uwzględniony spadek terenu z lewej do prawej, czytelny i dziś. Nie widać też wspomnianych wcześniej przedproży, które zaznaczone są na dawnym planie. Wątpliwe wydaje mi się istnienie dwóch osobnych, frontowych wejść do tak wąskiego domu. Czy istnieją na takie rozwiązanie inne przykłady?
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Nie Lis 04, 2018 12:27 pm   

Tu na Petershagen sąsiadują domy starsze, szachulcowe obok murowanych i otynkowanych, co dobrze ilustruje przemiany samego domu Tolkienów, który gdzieś tutaj też się znajdował.
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Nie Lis 04, 2018 6:15 pm   

Dziękuję, Forcie. Na rycinie mamy widok na późniejszą ulicę Na Stoku, fabrykę krochmalu itd.
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Nie Lis 04, 2018 6:19 pm   

Fort napisał/a:
jeśli budynek miał fasadę skierowaną ku południowi, to na tym rysunku nie został uwzględniony spadek terenu z lewej do prawej, czytelny i dziś. Nie widać też wspomnianych wcześniej przedproży, które zaznaczone są na dawnym planie. Wątpliwe wydaje mi się istnienie dwóch osobnych, frontowych wejść do tak wąskiego domu. Czy istnieją na takie rozwiązanie inne przykłady?

Przedproże sugeruje, że wejście było tylko od południa. Na grafice widzimy właśnie przykład b. wąskiego domu. Do rysunku wystarczy dodać niwelujące teren przedproże i mamy nasz dom! W księdze gruntowej odkryłem dodatkową informację, że pierwotnie każde wejście miało inny serwisnummer - były to numery 11 i 12. Zapewne mieszkanie pod nr 11 było tym zniszczonym (z opisu wynika, że nie działał tam piec, a okno było wyrwane) i znajdowało się na parterze. A mieszkanie użytkowane było zapewne na piętrze i to ono miało nr 12. Później numer 11 był już całkiem pomijany w spisach.
 
MłodyBocieK

Dołączył: 07 Sie 2018
Posty: 250
Wysłany: Nie Lis 04, 2018 9:32 pm   

Cytat:
Wątpliwe wydaje mi się istnienie dwóch osobnych, frontowych wejść do tak wąskiego domu. Czy istnieją na takie rozwiązanie inne przykłady?

Potrzeba jest matką wynalazku :)
(Z centymetrem nie byłem...)

 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Nie Lis 04, 2018 10:18 pm   

Ten układ podwójnych, połączonych wejść jest o wiele bardziej korzystny pod względem rozplanowania i funkcjonalności mieszkań. Wstępny rysunek domu zamieszczony tu przez Ciebie odsuwający od siebie otwory drzwiowe ku skrajom fasady z centralnym oknem nie wydawał mi się funkcjonalny, bo w miejscu okna wypadałaby pewnie wewnętrzna ściana działowa. Na piętrze też widziałbym dwa, nie jedno okno. Domy z fotografii, którą tu zamieściłeś wyglądają na sprawdzony standard i proponowałbym na tą chwilę tego systemu się trzymać. Oczywiście trzymam się też wersji, że schody i przedproża na ul. Ostatniej istniały i to wszystko powinno znaleźć się na zaktualizowanym rysunku. Może sam też taki rysunek przygotuję i tu przedstawię.
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Pon Lis 05, 2018 12:23 pm   

To powinien być chyba TEN dom, tylko wydaje się zbyt szeroki względem innych. ma fasadę raczej 8-10-metrową, jeśli proporcje są rzeczywiste. Może ten pierwszy, wcześniejszy taki był? Czy wiesz Galadhornie z jakiego roku pochodzi ten plan?
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Wto Lis 06, 2018 7:44 am   

Ta mapa to prawdopodobnie początek XIX wieku, gdy dom był już przebudowany (Ch. Tolkien został "właścicielem" parceli w 1762 i zapewne zaraz potem zajął się przebudową; w 1788 dom jest już uszkodzony). Sama mapa jest o tyle problematyczna, że ona nie pokazuje stanu zastałego, tylko projekty przebudowy fortyfikacji. Czekam na inne mapy z archiwów berlińskich (mam namierzoną jedną z wizerunkiem poszczególnych domków) i wtedy zobaczymy. Spójrz na moje zestawienie znanych map:

http://tolkniety.blogspot...-na-mapach.html

Dom na pocz. XIX wieku miał już powierzchnia podstawy domu 4,3 m x 12 m, dwa piętra, dwa mieszkania z oddzielnymi drzwiami z numerami 11 i 12.
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Wto Lis 06, 2018 8:23 am   

Fakt, fortyfikacje dopiero planowane, są na tym planie naniesione szkicowo, ale zabudowa Petershagen naniesiona jest z dbałością o szczegóły. Kształty wielu, nawet znacznie mniejszych budynków oddane są z godną podziwu precyzją i to skłania mnie do przekonania, że zabudowa "cywilna" jest odwzorowana tu zgodnie z ówczesną rzeczywistością. Dziwi tylko nadmierna szerokość domu Tolkienów.
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Wto Lis 06, 2018 8:36 am   

Musimy zbadać, co to za mapa. Jeżeli jest to pocz. XIX wieku, to przed 1807, bo nie widać ruin na Zaroślaku Zewnętrznym. A tymczasem pod rozwagę poddaję nam jeszcze taki kształt domu: domu żołnierskiego z Wisłoujścia:



Też są pary drzwi na fasadzie, ale drzwi bywają blisko siebie.

Na blogu dodałem w sprawie tego zdjęcia taki tekst:

Cytat:
W książce Wernera Hahlwega Das Kriegswesen der Stadt Danzig (1937) znalazłem takie oto zdjęcie domów zwyczajnych domów żołnierskich w Twierdzy Wisłoujście (Festung Weichselmünde). Dom Christiana Tolkiena jest do początku XIX wieku domem żołnierskim. Wpierw mieszka w nim bombardier Ephraim Bergholtz, potem bombardier/ogniomistrz Christian Tolkien, potem bombardier Johann Carl Bergmann, a w końcu muszkieter Christian Zobel. Sprawy domu załatwiało się m.in. w Komisji Artylerii, a zatem Garnizon Gdański miał jakieś swoje prerogatywy w tej części gruntów Szpitala św. Gertrudy. Spodziewam się, że chodzi o Bramę Peterszawską (Oruńską) i Wał Miejski. Może pierwotnie, w XVII wieku, działka ta służyła jako miejsce zamieszkania tych członków Garnizonu, którzy w razie ataku na Gdańsk mieli stawić się na wałach przy Bramie Peterszawskiej? Może był to dom związany z Wartownią (Wache)? W każdym razie na zdjęciach domów żołnierskich z Wisłoujścia widać na każdej fasadzie parę drzwi – można się spodziewać, że za jednymi z nich znajduje się ukryta klatka schodowa prowadząca do góry.
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Wto Lis 06, 2018 10:33 am   

Bardzo ciekawy ten trop do Wisłoujścia, bo obie lokalizacje były militarnie i strategicznie ważne. W domu na Ostatniej mogli mieszkać żołnierze służący na co dzień w twierdzy Bischofsberg lub przy ochronie Petershagen Thor - najważniejszej południowej gdańskiej bramy.
Budynki koszar w Wisłoujściu wypisz wymaluj pasują do opisu odnalezionego przez Ciebie domu Tolkienów, szczególnie od strony fasady. Chcę tylko zwrócić uwagę, że budynki w Wisłoujściu nie są bliźniacze w tym, że zaledwie co drugi z nich miał wejście na piętro. Prawdopodobnie więc, na poziomie 1 piętra istniały miedzy domkami przejścia. Ciekawe jest też tu niesymetryczne położenie podwójnych wejść - drzwi na piętro były osadzone wyraźnie wyżej.
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Wto Lis 06, 2018 11:16 am   

U Buhsego jest miniaturowe przedproże, które było chyba konieczne, skoro dom stał na lekkim pochyle i trzeba było zniwelować wejście. U Buhsego można się domyślić nawet balustrady przedproża, a deseń tej konstrukcji sugeruje przedproże drewniane. Schodki są pośrodku więc myślę, że prowadziły na przedproże, a dopiero z niego wchodziło się do jednych i drugich drzwi. Może drzwi na parter były pośrodku, na wprost drzwi, a drzwi na piętro w lewy rogu fasady. Być może okno parteru znajdowało się na ścianie wschodniej – z widokiem na Miasto!



Buhse to lata 60. XIX wieku, ale z księgi gruntowej nie wynika, że od 1788 (gdy dom już był murowany i częściowo zniszczony) nastąpiła jakaś zmiana konstrukcji. Domek trwał chyba niezmieniony do pierwszych lat XX wieku.

Dzięki za super zdjęcie domów z Wisłoujścia! :==
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Wto Lis 06, 2018 11:22 am   

Życzę Tobie powodzenia w zdobywaniu kolejnych planów, map i dokumentów ...no i gratuluję wytrwałości i dotychczasowych odkryć.
Nie wiem, czy przyjmiesz to za dobre życzenia, ale życzę Ci, by twoja wielka pasja przerodziła się w niezwykłą profesję, byś mógł poświecić się TEMATOWI w całości i bez ograniczeń, także finansowych ! : )
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Wto Lis 06, 2018 12:02 pm   

Planuję książkę :) Jak się okaże hitem wydawniczym, to przeprowadzę się do Archiwum Państwowego w Gdańsku. Tam jest wszystko! :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk