Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Cały ten złom
Autor Wiadomość
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Cze 26, 2017 6:41 pm   


Dostojny Wieśniak napisał/a:
Żeby nie było, że o samych zawiasach, na początek znane starszemu pokoleniu proste urządzenie do oczyszczania butów z błota. (fot. 1) Przed zabetonowaniem wszystkiego i wszędzie, właśnie wszędzie montowano takie skrobaczki. Miały różne kształty. Jednak zawsze był to kawał grubego żelastwa, ustawionego pionowo w niewielkiej odległości od podłoża. Łatwiej się sprzątało okolicę urządzenia.


Skrobaczki do oczyszczania zabłoconych podeszew wydają się nieskończenie różnorodne. Poniżej trzy egzemplarze z Gdańska. Pierwszy sprzed wejścia do Generalkommando (dziś Nowy Ratusz), drugi (ryba) przy Zielonej Bramie, trzeci - nie jestem pewien, możliwe że to było przy dawnej przychodni kolejowej, tam gdzie niedawno powstała nowa piwiarnia PG4.

IMGP2130a.jpg
Plik ściągnięto 10404 raz(y) 62,61 KB

IMG_0704a.jpg
Plik ściągnięto 10404 raz(y) 54,2 KB

IMG_0705a.jpg
Plik ściągnięto 10404 raz(y) 57,77 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Nie Lip 23, 2017 10:14 am   

A tu model z Żuław - zamontowany u wejścia do kościoła w Steblewie

IMGP2350.jpg
Plik ściągnięto 10197 raz(y) 77,17 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Pią Wrz 21, 2018 11:13 pm   

Jedna z czterech ocalałych krat w oknach sutereny szpitala nowodworskiego. W miejsce brakujących, wstawiono dzieła metaloplastyczne, widokami których nie warto obciążać serwera. Krata jaką widać niżej, pochodzi z czasów powstania budynku, to jest z początków XX w. Elewacja frontowa zachowana w pierwotnej, ceglanej formie. Pozostałe ściany oblazła pasteloza.

DSC_8908.JPG
Plik ściągnięto 8838 raz(y) 99,42 KB

_________________
Poldergeist
 
Koondel 


Dołączył: 09 Mar 2006
Posty: 24
Wysłany: Pon Cze 03, 2019 10:59 am   

Żeby nie zakładać nowego wątku. Może ktoś z Was coś wie na temat tej tabliczki....

IMG_20190601_184926.jpg
tabliczka
Plik ściągnięto 7783 raz(y) 112,11 KB

 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Cze 01, 2020 9:56 pm   

Mocno "pojechany" zawias po wewnętrznej stronie drzwi bocznych kościoła w Marynowach.
Są na tym wyryte jakieś literki, bo chyba nie runy? ale konia z rzędem temu, kto chciałby i umiał je odcyfrować.

Marienau zawias i zamek_640px.jpg
Plik ściągnięto 6428 raz(y) 114,5 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Pon Gru 07, 2020 10:09 pm   

Drzwi, które dostały nowe życie w Mikoszewie i trochę złomu.

1.JPG
Plik ściągnięto 5860 raz(y) 103,82 KB

2.JPG
Plik ściągnięto 5860 raz(y) 112,55 KB

3.JPG
Plik ściągnięto 5860 raz(y) 105,5 KB

_________________
Poldergeist
 
Dohler
Corvus

Dołączył: 13 Lis 2009
Posty: 97
Wysłany: Pon Gru 14, 2020 8:13 pm   

Koondel napisał/a:
Może ktoś z Was coś wie na temat tej tabliczki....
Możesz podać wymiary?
 
monta 

Dołączył: 18 Lut 2005
Posty: 4
Wysłany: Czw Mar 18, 2021 5:37 pm   

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Buduję na Starej Mierzei coś płaskiego, jakby drogę. Przyszło mi się przekopać przez niewielkie wzniesie, metr niecały w głąb gruntu, tyle co nic. Po drodze masę artefaktów wydobyłem. Od fragmentu bursztynowego koralika pradawnej roboty, przez potłuczone lustra i pojedyncze sztuki amunicji strzeleckiej, po zawias. I o zawiasie, pomijając psa pogrzebanego.
Cacko prawdziwe. Kiedy go zamawiano, drogi być musiał. Żelazny jak to one, kuty. Kotwiony był ćwiekiem gwintowanym, wykończonym nakładką mosiężną albo brązową. Nie badałem a patyny zdzierać, nie mam sumienia.
Ciekawostka taka. Na krótszym skrzydle, po stronie nie przeznaczonej do oglądania wybity coś jakby gmerk mistrza kowalskiego.
Jodełka wychodząca z łezki. Historią kowalstwa pobieżnie się raczej zajmowałem, ot standardowo, czasy, formy i takie tam. No to nie będę się mądrzył bez sensu. Nie mam pojęcia, co to za warsztat.
Gdyby, jakie siostry z Archeo miały ochotę przewalić za mnie trochę ziemi, to zostało mi jeszcze pięć metrów do zdjęcia.
A że jestem ubogi, to na własny koszt raczej. :wink:

Edycja.
Żeby z tego postu nie wyszło jakieś odlotowe stanowisko archeologiczne, to w uzupełnieniu – obok funkcjonował całkiem współczesny warsztat obrabiający bursztyn. Odpadów masa w ziemi. Współczesnych niestety. Choć niektóre całkiem fajne. :P Ale to nie na temat. :)



Serdecznie Witam,z wielką przyjemnością oglądam wątki dotyczące Żuław,tematu,który mnie interesuje od lat 90tych,wnikliwie eksplorując wspomniany teren.Zaprezentowany tu element przez Pana jest fragmentem zawiasu oraz guzem od wieka skrzyni Żuławskiej pochodzącej z wieku XVIII/XIX.Pozdrawiam!
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Czw Mar 18, 2021 7:47 pm   

monta napisał/a:
Zaprezentowany tu element przez Pana jest fragmentem zawiasu oraz guzem od wieka skrzyni Żuławskiej pochodzącej z wieku XVIII/XIX.
Grubość ścianki i skrzydła sugeruje raczej nieco cięższy mebel. Wystawiają je w Muzeum Elbląskim, Miasta w Gdańsku a niezłe kopie zawiasów można obejrzeć w gabinecie szefa na poddaszu, na Dyrekcyjnej 2-4.
_________________
Poldergeist
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Wto Sie 29, 2023 10:12 pm   

Znalazłem wreszcie pretekst do wykopka tego zacnego wątku.
Mosiądz to co prawda złom kolorowy, nasz gdański, miastowy. Ale jaki słitaśny :) Klameczka lufcika w oknie klatki schodowej.

klameczka.jpg
Plik ściągnięto 1023 raz(y) 60,33 KB

_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk