Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Tolkienowie z Gdańska
Autor Wiadomość
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Pią Sie 17, 2018 7:28 pm   

Ok, czuję się przekonany. Jednak dom piętrowy to taki jak na podanym wyżej zdjęciu po prawej. Ten w środku ze zdjęcia powyżej jest parterowy z gospodarczym poddaszem. Uczę się od Was.

Trzeba nam nowego rysunku takiego domku. Czas wrócić do tej koncepcji:



Wszelka pomoc z językiem niemieckim pożądana jest wielce! :ok:
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Pią Sie 17, 2018 7:42 pm   

ładny widoczek.
widać doskonale to, na co wcześniej zwracałem uwagę...
barokowe fasady znacząco wystają ponad obrys dwuspadowego dachu.
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Pią Sie 17, 2018 7:46 pm   

I tak to zapewne wyglądało :D Jak tylko dorwę ten Kartenblatt No. 8, którego nie wiem, jak szukać. Ale znajdę. Jutro jedziemy z tolkienistami do Anglii śladami Tolkiena. Wracam pod koniec sierpnia i dalej biorę się do roboty :)
 
MłodyBocieK

Dołączył: 07 Sie 2018
Posty: 250
Wysłany: Pią Sie 17, 2018 7:50 pm   

Galadhorn napisał/a:
einen Stock hohen Haus

Pytanie od lajkonika nieszprechającego: czy takie sformułowanie może nie dotyczyć konstrukcji domu, a jedynie służyć opisowemu określeniu jego wysokości?
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Pią Sie 17, 2018 7:56 pm   

Przy tej okazji chcę dodać widok Siedlec z typową, w części piętrową zabudową.
To co prawda już za "Górką"
ale architektura z pewnością bardzo przypomina tą z XVII-wiecznego Petershagen.
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Pią Sie 17, 2018 8:00 pm   

Myślę że z całą pewnością termin "einen Stock hohen Haus" można odnieść do tych dwóch wyższych, środkowych domów z ryciny przedstawiającej Siedlce.
Ostatnio zmieniony przez Fort Pią Sie 17, 2018 8:03 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Pią Sie 17, 2018 8:02 pm   

A termin massiv sugeruje, że na pewno nie był to fachwerk/pruski mur. Budowla murowana, zapewne tynkowana, jak te dalsze domy na powyższej grafice.
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Pią Sie 17, 2018 8:05 pm   

Galadhorn napisał/a:
A termin massiv sugeruje, że na pewno nie był to fachwerk/pruski mur. Budowla murowana, zapewne tynkowana, jak te dalsze domy na powyższej grafice.

można się domyślać, że lewy dom z tych dwóch najwyższych w Siedlcach był na wskroś murowany / massiv.
jego barokowa fasada jest wyraźnie bogatsza i ozdobniejsza niż pozostałych z sąsiedztwa - fachwerkowych.
 
MłodyBocieK

Dołączył: 07 Sie 2018
Posty: 250
Wysłany: Pią Sie 17, 2018 8:12 pm   

Fort napisał/a:
Myślę że z całą pewnością termin "einen Stock hohen Haus" można odnieść do wyższych domów z ryciny przedstawiającej Siedlce.

Ok, ja wszystko rozumiem, ale mamy do czynienia z zapisem dość starym, w jakimś- właściwie prawno- formalnym- kontekście. Oczekiwałbym przywołania podstawowych wymiarów działki, domu, oficyny itp W tej kwestii jakoś jest zaskakująco ubogo. Dlatego dopytuję o to znaczenie, bo- choć nie bardzo często ale jednak- spotykałem się z opisowym określeniem, że dom wprawdzie parterowy, ale wysokości piętrowego (np wysoki parter, czy też podobne konstrukcje na zboczach).
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Pią Sie 17, 2018 8:12 pm   

Dzięki Tobie, Forcie, znowu widzę miły barokowy szczyt :D
 
Fort 
Fort

Dołączył: 10 Gru 2014
Posty: 213
Wysłany: Pią Sie 17, 2018 8:19 pm   

typowy, barokowy XVII-wieczny massiv haus w sąsiednich Siedlacach,
... a za nim kolejny !
nie jakiś tam fachwerkowy : )
jakich wtedy była większość.
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Pią Sie 17, 2018 8:25 pm   

MłodyBocieK napisał/a:
Fort napisał/a:
Myślę że z całą pewnością termin "einen Stock hohen Haus" można odnieść do wyższych domów z ryciny przedstawiającej Siedlce.

Ok, ja wszystko rozumiem, ale mamy do czynienia z zapisem dość starym, w jakimś- właściwie prawno- formalnym- kontekście. Oczekiwałbym przywołania podstawowych wymiarów działki, domu, oficyny itp W tej kwestii jakoś jest zaskakująco ubogo. Dlatego dopytuję o to znaczenie, bo- choć nie bardzo często ale jednak- spotykałem się z opisowym określeniem, że dom wprawdzie parterowy, ale wysokości piętrowego (np wysoki parter, czy też podobne konstrukcje na zboczach).

Na kolejnej stronie podana jest powierzchnia domu ("1 Ar. 45 □ Met."). I odnośnik to jakiegoś "Kartenblatt No. 8", gdzie być może są podane dokładne szczegóły architektoniczne domu.
 
MłodyBocieK

Dołączył: 07 Sie 2018
Posty: 250
Wysłany: Pią Sie 17, 2018 8:35 pm   

Galadhorn napisał/a:

Na kolejnej stronie podana jest powierzchnia domu ("1 Ar. 45 □ Met."). I odnośnik to jakiegoś "Kartenblatt No. 8", gdzie być może są podane dokładne szczegóły architektoniczne domu.

A, to przegapiłem. To by dało dwie kondygnacje ca 5,5x13 m.
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Sob Sie 18, 2018 8:43 am   

MłodyBocieK napisał/a:
Galadhorn napisał/a:
einen Stock hohen Haus

Pytanie od lajkonika nieszprechającego: czy takie sformułowanie może nie dotyczyć konstrukcji domu, a jedynie służyć opisowemu określeniu jego wysokości?

To jest opis domu jednopietrowego.
 
Galadhorn 
Tolkienista

Dołączył: 20 Gru 2016
Posty: 236
Wysłany: Pon Sie 27, 2018 2:21 pm   

Dieter napisał/a:
MłodyBocieK napisał/a:
Galadhorn napisał/a:
einen Stock hohen Haus

Pytanie od lajkonika nieszprechającego: czy takie sformułowanie może nie dotyczyć konstrukcji domu, a jedynie służyć opisowemu określeniu jego wysokości?

To jest opis domu jednopietrowego.

Drogi Dieterze, a jak byś przełożył słowo Hofraum? Czy to po prostu podwórze gospodarcze, czy może dom na podwórzu?



Mam świetne nowe odkrycie! W końcu znalazłem nasz dom w Danziger Anzeigen z 1803, gdy dom zmienił właściciela (stał się nim ostatecznie Christian Zobel):

http://tolkniety.blogspot...-ostatniej.html

Mam w związku z tym do Was pytanie. Może ktoś w tych dniach będzie w Archiwum Państwowym i sprawdziłby dla naszej sprawy te dwa dokumenty:

Cytat:
Namierzyłem w Archiwum Państwowym w Gdańsku dokumenty o sygnaturach 98/11724 (Księgi i akta gruntowe...), Vorstadt Petershagen, Wohnhaus, Bl. 8 (1778–1912) oraz 98/11775 (Księgi i akta gruntowe...), Vorstadt Petershagen, Wohnhaus, Bl. 42 (1783–1894), gdzie być może są jeszcze inne dane na temat tego domu. Może ktoś z moich drogich Czytelników jest teraz w Gdańsku i mógłby to sprawdzić?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk