Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Odznaczenia i medale
Autor Wiadomość
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Czw Sie 02, 2018 1:36 pm   

Adamdownunder napisał/a:
#5 do sprzedania w Niemczech ze znakiem M.STUMPF&SOHN DANZIG po prawej stronie Versa.
Ta odznaka jest dla mnie troszeczkę podejrzana bo przede wszystkim jest „za ładna” i ma złoconą szpilke. Znak M.STUMPF&SOHN DANZIG też troszeczke za nisko w porownaniu z innymi orginałami ale mogło sie przytrafić wykonawcy. Jeżeli jest orginalna to myśle że była najprawdopodobnie po jakiejś fachowej odnowie konserwatorskiej. Tak czy inaczej niech jest na tej liście jako numer 5.

Adamdownunder napisał/a:
Tak sobie patrzę i jeszcze raz się przyczepię do tej metalowej szpilki bo nie tylko że jest złocona a powinna być chyba tylko metalowa.

Ta na zdjęciu powyżej od sprzedawcy w Niemczech była też wykręcana oraz zapina się na odwrotną strone, w porównaniu z tymi pozostałymi szpilkami jakie przetrwały w całości bez uszczerbku do czasów dzisiejszych.

Wracam do mojego odliczania z 6-tej strony bo nie ma już w tym niemieckim sklepie wcześniej pokazanej odznaki numer 5.

Dlatego załączam jej obrazek (bez reklamy sprzedawcy) do wglądu tego obiektu dla wszystkich zainteresowanych w temacie.

Numer 5.jpg
Plik ściągnięto 16823 raz(y) 99,18 KB

 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Czw Sie 02, 2018 9:22 pm   

#18 ze znakiem M.STUMPF&SOHN DANZIG po prawej stronie Versa. Z naszego Allegro - pewniak że to był orginał.

Numer 18.jpg
Plik ściągnięto 16794 raz(y) 108,61 KB

 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Nie Sie 05, 2018 11:47 am   

Zbych napisał/a:
Pogrzebałem co nieco i choć odpowiedzi nie uzyskałem, to znalazłem forum grupy rekonstrukcyjnej z dużą ilością akcentów gdańskich i trochę gdyńskich od pierwszych stron.

Wygląda na to że była jeszcze jedna inna tarcza z Gdańska. Wysokość 24.8mm.

EHRENSCHILD DANZIG.jpg
Plik ściągnięto 16731 raz(y) 45,81 KB

 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Pon Sie 06, 2018 2:49 pm   

Chciałem nawiązać tutaj do strony intretowej Ailsby Collection omawiającej odznaką “Danziger Einwohnerwehr:arrow: KLIK

Wcale nie jestem taki pewny, że autor ma racją w swoim opisie tej gdańskiej tarczy bo jego informacje są nie w pełni uzasadnione.

W swoim artykule autor nadmienia jakoby latem 1939 roku Senat Wolnego Miasta zdecydował się na utworzenie Straży Mieszkańców, a za takową odpowiedzialność ponosił sam Reichsführer-SS. Ponoć członkowie tej organizacji potrzebowali odznaki uznania za swoje zasługi. Autor opisu twierdzi że odznaka Straży Miejskiej została wprowadzona przez założyciela gdańskiej generalnej jednostki SS znanej jako SS-Heimwehr Danzig. Sama odznaka została rzekomo przyznana tylko 15 razy. Dokładne kryteria jej przyznania są niepewne. Nadmienia ze najprawdopodobniej nadawano ją za zasługi w obronie Wolnego Miasta Gdańska i za pacyfikację jego mieszkańców.

Autor strony przedstawia nam nawet legitymację członkowską “Danziger Einwohnerwehr” z 14 marca 1932 roku, co potwierdzało by raczej inną poniższą teorię w tej sprawie.



Udokumentowanym faktem jest to że organizacja “Einwohnerwehr” czyli Gdańska Straż Mieszkańców, powstała po raz pierwszy już w 1920 roku i zaprzestała swoją pierwotną działalność w 1928 roku. (Dokument C .337.1935.VII z Genewy 6 września 1935 roku napisany przez Wysokiego Komisarza SEAN LESTERA do Sekretarza Rady Narodów na podstawie jego listu z 29 sierpnia 1935 roku :arrow: KLIK ) Potwierdza on w nim że Straż Mieszkańców “Einwohnerwehr” została ponownie wskrzeszona do działalności 22 stycznia 1931 roku.

Prezydent Senatu Ziehm w swoim liście do Wysokiego Komisarza Rady Narodów z 5 sierpnia 1931 w Danzig (List napisany przez Seana Lestera z dnia 10 lipca 1935 do Arthura Greisera :arrow: KLIK ) pisał on w nim że powstanie “Einwohnerwehr” jest uzasadnione potrzbą wiekszej ilości policji oraz brakami budżetowymi nie pozwalającymi na powiekszenie liczby regularnych funkconariuszy.

Wiadomo że w listopadzie 1933 roku "Einwohnerwehr” składała się z 1500 mężczyzn.

Moja teoria w tej sprawie jest następująca. Przypuszczam że odznaka honorowa gdańskiej straży mieszkańców “Danziger Einwohnerwehr” powstała najprawdopodobniej już pod koniec lat 1920-tych (mowa tutaj o pierwotnej wersji tej tarczy z wytłaczaną pieczatką M.STUMPF&SOHN DANZIG po prawej stronie rewersu)

Po wskrzeszeniu “Einwohnerwehr” albo nawet przed wybuchem wojny wyprodukowano druga partię tej samej odznaki z drobnymi ulepszeniami oraz pieczatką M.STUMPF&SOHN DANZIG wytłaczaną po lewej stronie jej rewersu).

Takie wcześniejsze powstanie tej odznaki potwierdzała by między innymi przedstawiona wcześniej legitymacja czlonkowska “Danziger Einwohnerwehr” z 14 marca 1932 roku

Ciekawi mnie jakie jest wasze zdanie na ten temat?
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Wto Sie 14, 2018 3:27 pm   

W archiwum aukcyjnym znalazłem inną bardzo ciekawą gdańską szpilkę wykonaną również przez producenta STUMPF & SOHN DANZIG.

Jest to przypinka Polskiego Towarzystwa Wojaków z 1926 roku.

STUMPF and SOHN DANZIG 1926.jpg
Plik ściągnięto 16563 raz(y) 97,09 KB

 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Czw Sie 16, 2018 6:52 am   

#19 ze znakiem M.STUMPF&SOHN DANZIG po prawej stronie odwrotu tarczy (orginał).

:szept: Tarcza jest obecnie na sprzedaż jak ktoś bardzo chce ale bez szpilki i z uszkodzeniami :arrow: KLIK

Numer 19.jpg
Plik ściągnięto 16502 raz(y) 115,86 KB

 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sro Sie 22, 2018 10:14 am   

Dla porównania
Adamdownunder napisał/a:
#14 ze znakiem M.STUMPF&SOHN DANZIG po prawej stronie Versa



Adamdownunder napisał/a:
Jeśli się nie mylę to później powstało kolejne zamówienie z pieczątkami po lewej stronie Versa takiej samej odznaki. Te nowe dodatkowe odznaki mają nieznaczne różnice w wykonaniu swoich elementów, szczególnie jest to widoczne na koronie herbu Danzig.

Jest kolejna orginana tarcza “Danziger Einwohnerwehr” :okulary:

#20 ze znakiem M.STUMPF&SOHN DANZIG po lewej stronie odwrotu, najprawdopodobniej z drugiego dodatkowego zamówienia u producenta.

Numer 20.jpg
Plik ściągnięto 16348 raz(y) 103,98 KB

 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sro Sie 29, 2018 2:18 pm   

Mam jeszcze na zakończenie tego rozległego wątku przedstawionych odznak Einwohnerwehr, malutkie podsumowanie.

Na większości dotychczasowych przedstawionych zdjeć tarczy Straży Mieszkańców “Danziger Einwohnerwehr” pieczątki M.STUMPF & SOHN DANZIG były wybijane puncą na wklęsłej części, u szczytu po ich prawej stronie. Odnalazłem dotychczas w takiej właśnie formie aż 15 sztuk.

Pozostałe z zaprezentowanych 5 egzemplarzy odznak Danziger Einwohnerwehr mają wybitą punce M.STUMPF & SOHN DANZIG na przeciwnej stronie. Wszystkie tarcze z pieczątką producenta po lewej stronie odwrotu, mają na licu widoczne dodatkowe czerwone kropeczki prześwitującego tła w koronie herbu naszego miasta. Widać to dokładnie na poniższym fragmencie drugiej tarczy “Danziger Einwohnerwehr”.

Obie odznaki są orginalne ale jestem przekonany, że tarcze z pieczatka po lewej stronie to nieznacznie ulepszone zamówienie tego samego obiektu wykonanego przez M.STUMPF & SOHN DANZIG w kolejnej serii wznowionej produkcji.

Obie punce po prawej i po lewej stronie wklęsłego odwrotu są zazwyczaj odbite na różnych wysokościach, więc najprawdopodobniej zostały robione ręcznie lub przy wytwórce były trzymane przez wykonawce podczas wybica maszynowego. :okulary:

Dla formalności podam jeszcze wszystkie dane orginalnych odznak “Danziger Einwohnerwehr” nadmieniając że są one niezwykle rzadko spotykane w dobrym stanie.

[Producent]: firma jubilersko złotnicza "Moritz Stumpf und Sohn, Danzig"
[Kształt]: wypukły
[Wysokość]: 47.7mm
[Szerokość]: 37.7mm
[Grubość]: 1.7mm
[Waga - ze szpilką]: 21g
[Waga - bez szpilki]: 19g
[Nakład]: nieznany, ale na pewno wyprodukowano przynajmniej 20 sztuk.

Dwie odmiany orginalnej tarczy.jpg
Plik ściągnięto 16209 raz(y) 33,35 KB

 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pon Wrz 03, 2018 10:42 pm   

Gratuluję wytrwałego śledztwa :==
_________________
da, da, da...
 
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sro Wrz 05, 2018 2:00 am   

Zauważyłem że ukazała się w Polsce nowa bardzo ciekawa książka „Polska elektryka w medalierstwie i filatelistyce”.

Tylko dla przykładu podam, że nowa książka jest częściowo związana z naszym gdańskim regionem. :okulary:
Cytat:
“Książka „Polska elektryka w medalierstwie i filatelistyce” jest obszerną (ponad 600 stron) monografią na temat historii polskiej elektryki, ilustrowaną ponad tysiącem zdjęć medali i walorów filatelistycznych. Wszystkie ilustracje przedstawiają eksponaty z prywatnych, gromadzonych przez wiele lat zbiorów autora. Opracowanie zawiera prezentację szeroko pojętej elektrotechniki, pokazanej oczami artystów: rzeźbiarzy, medalierów, grafików, rytowników…

W pierwszym rozdziale opisano historię polskiego szkolnictwa technicznego. Łącznie zaprezentowano historię 28 uczelni i kilku szkół średnich…

Ostatni rozdział poświęcono trakcji elektrycznej. Opisano rozwój w poszczególnych miastach tramwajów i trolejbusów, elektryfikację linii kolejowych oraz wykorzystywany na kolei tabor elektryczny…”

Więcej informacji o samym wydawnictwie :arrow: KLIK

Ja na razie jako wyuczony z zawodu elektryk i zarazem tylko tak wirtualnie z Antypodów (obecnie książka jest tylko na mojej liście długoterminowych życzeń) polecamy wszystkim zainteresowanym w temacie tę nową publikację.

Polska elektryka w medalierstwie i filatelistyce.jpg
Plik ściągnięto 16017 raz(y) 77,75 KB

 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sro Paź 17, 2018 11:52 am   

Mam pytanie, a właściwie prośbe.

Czy ktoś z was kiedyś przy okazji znalazł by czas, bedąc w Archiwum Państwowym w Gdańsku na wizję pewnej dokumentacji w jezyku niemieckim.

Chodzi mi o sprawdzenie poniższych aktów, czy warto starać się o ich kopiowanie w celu ustalenia dodatkowych szczegółów zwiazanych z medalem Handwerkskammer Danzig:

1) Jednostka aktowa: 10/7/0/24/437 Handwerkskammer zu Danzig 1899-1906
2) Zespół: 10/1599/0 Izba Rzemieślnicza w Gdańsku [ 1899 ] 1905 - 1920

Medal posiada charakterystyczne niemieckie logo Izby Rzemieślniczej.

 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Sro Paź 17, 2018 6:50 pm   

Ja Ci moge wszystko przetlumaczyc, tylko ze ja jestem w Hamburgu.
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sro Paź 17, 2018 10:39 pm   

Witam serdecznie,

Serdecznie dziękuje za ofertę tłumaczenia w przyszłości gdyby zaistniała taka potrzeba.

W tej chwili mam inną prośbę do Pana. Mam nadzieję że będzie obustronnie korzystna, bo domyślam się że temat Pana zainteresuje. Książka jest po niemiecku i mam nadzieję że Pan ją zna albo już nawet kiedyś sobie czytał:

Chodzi mi o wydawnictwo autora Artura Lundnera „Festschrift der Handwerkskammer zu Danzig : aus Anlass der Einweihung der Technischen Hochschule zu Danzig” z 1904 roku. :arrow: KLIK

Interesuje mnie czy w książce są jakoś udokumentowane ścisłe związki Izby Rzemieślniczej z Politechnika Gdańska jaka została otwarta w 1904 roku? Czy Handwerkskammer tylko wydał tą książkę jako wydawca z okazji otwarcia naszej nowo powstałej politechniki. Z tego co ustalilem nie ma w wydawnictwie nawet nic o pierwszym medalu wybitym z okazji inauguracji uczelni w 1904 roku autorstwa niemieckiego rzeźbiarza Waltera Schmarje.

Nie chce oczywiście całości tłumaczenia ale pragnę odnaleźć jakieś stosowne cząstkowe materiały do mojego planowanego małego numizmatycznego opracowania aby powiącać takie zagadnienie. Może być fragmentowo opisane po niemiecku, a z resztą to sobie jakoś poradzę. W tej chwili z gotycką pisownią w tym wydawnictwie, to zbyt ciężko wyciągnąć jakiekolwiek ciekawe wątki do takiego planowanego opisu.

Najważniejsza sprawa to jest fakt że nie ma wcale pośpiechu, a może przy okazji kogoś innego zaciekawi ta niemiecka lektura.
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Czw Paź 18, 2018 10:27 am   

To jest obszerna ksiazka, pokazujaca historyczne dzieje i fakty, wymieniajaca wybitnych uczonych swego czasu Schopenhauer, Chodowiecki itd.
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Pon Lis 12, 2018 11:57 am   

Poszukuje kolorowej fotografii statuetki medalu jaki został wydany na 70-lecie miasta Gdyni.

Czy ktoś z was zna właściciela takiego wariantu tego medalu osadzonego na marmurze?

Jeśli tak to prosił bym bardzo o udostępnienie takiego zdjęcie tego okolicznościowego obiektu. Nadmieniam przy okazji, że konkretnie chodzi mi o medal stojący na zielonkawej podstawce, a nie taki sam medal sprzedawany w etui.

Statuetka na 70 lecie Gdyni.jpg
Plik ściągnięto 14930 raz(y) 55,38 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk